Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Lotniskowce to największe okręty wojenne, jakie kiedykolwiek pływały pomorzach. Ich wielkość, cena i specyfika zastosowania sprawia, że korzysta z nich tylko kilka państwa na świecie. Które floty mogą pochwalić się lotniskowcami?

Lotniskowiec klasy Nimitz

Lotniskowiec klasy Nimitz

Ten artykuł ma 6 stron:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego rosyjski lotniskowiec ma na dziobie skocznię narciarską
  • o którym okręcie prezydent Francji mówił, że to pół lotniskowca
  • ile lotniskowców mają Stany Zjednoczone
  • po co Chiny kupiły rosyjski lotniskowiec

Charles de Gaulle – Francja

Wejście do służby: 2001 r.
Wyporność: 40 500 t
Długość: 261 m
Liczba samolotów: 35–40

Lotniskowiec Charles de Gaulle

Chluba francuskiej marynarki to jedyny – poza amerykańskimi – pozostający w służbie lotniskowiec o napędzie atomowym. Zaprojektowany w latach 80., miał – razem z bliźniaczym okrętem Richelieu – zastąpić wycofywane, konwencjonalne lotniskowce Foch i Clemenceau.

Niestety, próby wprowadzenia różnych oszczędności i problemy z finansowaniem projektu sprawiły, że budowa ciągnęła się z przerwami aż przez 11 lat, a z drugiego lotniskowca Francja zrezygnowała. Mimo swojej nowoczesności Charles de Gaulle sprawiał początkowo tyle problemów, że jeden z prezydentów Francji mówił, że jest to tylko pół lotniskowca.

Konieczne okazało się m.in. dopracowanie napędu, który w początkowym okresie eksploatacji powodował niebezpieczne wibracje. Kuriozalna okazała się również sprawa zbyt krótkiego pasa startowego, który uniemożliwiał start samolotów niektórych typów, co wymusiło przebudowę.

Kontrowersyjna jest również rola tego okrętu. Mimo wad i problemów to nowoczesna, ale i droga jednostka – używanie jej do nękania terrorystów to jak strzelanie z armaty do wróbla. Z drugiej strony dość niewielka grupa lotnicza (teoretycznie nawet do 40 samolotów, w praktyce, podczas dłuższych misji 25–30) sprawia, że w starciu nawet z niewielkim państwem jedyny francuski lotniskowiec może okazać się niewystarczający do wywalczenia przewagi w powietrzu.

Radziecki ekranoplan Łuń. Zabójca lotniskowców rdzewieje w kaspijskim porcie

Ekranoplan to statek powietrzny poruszający się na bardzo małej wysokości nad powierzchnią wody. Szczególnie intensywne badania nad maszynami tego typu…

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Dzień z życia śmieciarza. Kosze na śmieci pełne telewizorów, komputerów i konsol? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania Wyleciał z Mozilli, bo nie lubi gejów. Powrócił z produktem, który zabije internetową reklamę Mąż dowiedział się o ciąży swojej żony dzięki danym z jej Fitbita Soczewki kontaktowe przyszłości Jak przesłać duży plik przez internet? LG V10 - najlepiej grający smartfon na rynku Pozamiatane. LG V10 jest najlepszym telefonem do nagrywania filmów Liam Neeson w wyemitowanej podczas finału Super Bowl 2016 reklamie LG OLED SIGNATURE TV Intel prezentuje cyfrowy makijaż. Red Lipstick Monster: „niesamowite możliwości” Nieznana polska broń palna: wielkie nadzieje, genialne prototypy i nowatorskie pomysły Oto najsłynniejszy malware. Pamiętacie to złośliwe oprogramowanie? LG K4 i LG K10 już w Polsce! Oto ceny UE wie, jak zniszczyć internet: podatkiem od linków i linkowaniem tylko za zgodą autora Wirtualne fantazje realnych pedofilów – zagrożenia kryjące się tuż za rogiem To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Oto inteligentne lustro domowej roboty. To lepsze od głosowej asystentki! Holendrzy użyją duńskich orłów do walki z amerykańskimi dronami chińskiej produkcji

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy