Wsiąść do pociągu byle jakiego...

Fot. WikiCommons

Fot. WikiCommons

Historia kolei przypomina torowisko. Czasami się rozgałęzia, czasami schodzi, ale z reguły podąża w jednym kierunku. Od czasu do czasu zdarzają się jednak ślepo zakończone bocznice. Jedną z takich bocznic jest pociąg śmigłowy.

Dringos

Historia jednoczesnej fascynacji śmigłem i tendrem zaczyna się w 1919 r. za sprawą Luftfahrt Company. Ta niemiecka firma jako pierwsza skonstruowała pojazd szynowy napędzany śmigłem. Historia miała miejsce na przedmieściach Berlina, w okolicy Grunewald. Tam, przy wydatnej pomocy wspomnianej wcześniej firmy, Otto Steinitz skonstruował pociąg napędzany dwoma silnikami śmigłowcowymi (na obu końcach). Pierwszą podróż wynalazek odbył 11 maja 1919 r. "Dringos" wyruszył z Grunewald do Beelitz i pokonał dystans 48 km, osiągając z łatwością prędkość 90 km/h. W dziewiczą podróż zabrało się około 40 osób; wśród nich znaleźli się dygnitarze i posłowie. Głównym zmartwieniem konstruktorów było dość niepewne podwozie i mało wydajny system hamulcowy. Gdyby nie te wady, pojazd mógłby osiągnąć znacznie większe prędkości.

Dringo (Fot. Douglas-Self)

Silniki miały po 6 cylindrów i były niebywale głośne, gdyż system wydechowy był pozbawiony tłumienia. Jak się pewnie domyślacie, całość była bardziej zbieraniną części lotniczych i kolejowych niż pełnoprawnym prototypem. Sam pomysł narodził się, gdy wprowadzone powojenne restrykcje nie pozwalały na militarne wykorzystanie już gotowych silników.

Epson L800 – drukarka fotograficzna z zasilaniem stałym [test]

Railplane

Podobną konstrukcję wykonali Szkoci w 1921 r. Miał to być dość luksusowy środek transportu w formie pojedynczego wagonu napędzanego z obu stron przez silniki śmigłowe. Railplane nie był jednak do końca pociągiem klasycznym. Był wiszącą kolejką jednoszynową. Założenia projektu były wręcz niewiarygodne. Pociąg miał podróżować z prędkością 195 km/h! Hamowanie odbywało się za pomocą hamulców umieszczonych przy kołach, na których wisiał pojazd, oraz dzięki zmianie kierunku obrotu śmigieł.

Railplane (Fot. Douglas-Self)

W 1930 r. oddano do użytku krótką linię testową, która prezentowała możliwości pojazdu. Jej fragment widzicie na zdjęciu powyżej. Projekt był przyjęty bardzo pozytywnie, a testy wytrzymałościowe przeszły bez najmniejszych potknięć. Niestety, potencjalni inwestorzy nie byli za grosz zainteresowani tym innowacyjnym sposobem na podróż. Trasę testową rozebrano w 1941 r., a jej części przeznaczono na złom. Wynalazca George Bennie zmarł w ubóstwie i zapomnieniu.

Zobacz również: Asus Pro Essential PU500

Sony planuje wprowadzić wsteczną kompatybilność dla PlayStation?

Szynowy Zeppelin

Schienenzeppelin. Tak się zwał wynalazek, do którego ręce przyłożył koncern BMW, dostarczając jednostkę napędową. W 1931 r. Schienenzeppelin pobił rekord prędkości i osiągnął 230 km/h (przy czym warto zaznaczyć, że był klasycznym, dwuszynowym pociągiem). Jego konstruktor, Franz Kruckenberg, podzielił los szkockiego kolegi. Jego wynalazek skutecznie odstraszył inwestorów, którzy poważnie obawiali się o bezpieczeństwo pasażerów. Ciekawostką jest odpowiednie nachylenie śmigła (7,5 stopnia), które miało zapobiec oderwaniu się wehikułu od torów.

Rail Zeppelin (Fot. Douglas-Self)

Źródło: Douglas-Self

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie!