Cogenra Solar - jak ochłodzić budynek za pomocą gorącej wody?

Cogenra Solar - nad ogniwami słonecznymi widoczna instalacja do podgrzewania wody (Fot. Gizmag.com)

Cogenra Solar - nad ogniwami słonecznymi widoczna instalacja do podgrzewania wody (Fot. Gizmag.com)

Coraz powszechniejsze wykorzystanie klimatyzatorów powoduje, że w upalne dni zapotrzebowanie na energię wyraźnie wzrasta. Jak poradzić sobie z tym problemem? Instalacja Cogenra Solar traktuje ciepło nie jak wroga, ale jak sojusznika, i wykorzystuje wysoką temperaturę do chłodzenia budynku.

Budynek The Southern California Gas Company, największego dystrybutora gazu w Kalifornii, jest pierwszym obiektem na świecie, w którym zastosowano opracowany przez firmę Cogenra system chłodzenia.

Założylibyście buty superbohaterów Reeboka?

Wynalazek na pierwszy rzut oka prezentuje się mało efektownie – energię do zasilania klimatyzatorów produkują ogniwa fotowoltaiczne i na pozór nie ma w tym nic innowacyjnego. Jak wynika z obliczeń, którymi chwali się Cogenra, w tradycyjnym rozwiązaniu, przy zastosowaniu tylko paneli słonecznych, można wykorzystać około 15 proc. energii dostarczanej przez słońce. Reszta, w postaci ciepła, jest marnowana.

Właśnie to ciepło postanowiono zagospodarować. Nad ogniwami fotowoltaicznymi umieszczono instalację, która wykorzystuje ciepło słońca do podgrzewania wody (podobnie jak w panelach Virtu Tube). Gorąca woda jest następnie używana do zasilania układu chłodzenia budynku, w tym m.in. mechanicznych chłodziarek działających dzięki odparowywaniu wody.

MyVoice – pierwszy na świecie elektroniczny tłumacz języka migowego

Co istotne, gorąca woda może być magazynowana, stanowiąc rezerwuar energii potrzebnej np. w pochmurne dni. Cogenra ocenia, że jej produkt wykorzystuje około 75 proc. energii słonecznej – wielokrotnie więcej niż w przypadku samych ogniw fotowoltaicznych.

Poza mniejszym zapotrzebowaniem na prąd, ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i ewentualnych zanieczyszczeń cała instalacja zajmuje mniej miejsca niż rozwiązanie wykorzystujące do chłodzenia jedynie prąd wyprodukowany przez ogniwa fotowoltaiczne.

Zobacz również: ASIMO - robot gra w piłkę

Źródło: Gizmag

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację