Dron Yuneec Typhoon H z Intel RealSense: bezkolizyjny lot między przeszkodami

Dzięki Intel RealSense dron widzi przestrzeń wokół siebie: rozpoznaje głębię i położenie otaczających go przedmiotów. W ten sposób może unikać kolizji.

Yuneec Typhoon H

Yuneec Typhoon H

  1. Jak działa Intel RealSense?
  2. Jak drony omijają przeszkody?
  3. Czy dron może latać w lesie?

Czym jest RealSense?

RealSense to opracowana przez Intela technologia, dająca maszynom zdolność przestrzennego widzenia. Zamiast płaskiego obrazu urządzenie jest w stanie widzieć w sposób zbliżony do człowieka, rozpoznając głębię i wzajemne położenie pobliskich obiektów.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku czujników: kamery 1080p, kamery rejestrującej podczerwień i projektora podczerwonego światła laserowego.

Moduł Intel RealSense

Do tej pory kamery RealSense montowano m.in. w komputerach, gdzie pozwalały m.in. logowanie z wykorzystaniem biometrii, zmianę w czasie rzeczywistym tła w czasie streamingu na żywo czy na precyzyjne sterowanie różnymi funkcjami za pomocą gestów. Okazuje się jednak, że możliwości tej technologii są znacznie większe, a RealSense sprawdzi się również w roli zmysłu, pozwalającego dronom na unikanie kolizji w czasie lotu.

Dron z RealSense

Do sprzedaży trafił heksakopter Yuneec Typhoon H. To dron wyposażony w kamerę 4K, umieszczoną na obrotowym gimbalu i unoszone podpory, za sprawą których użytkownik może obracać kamerą bez obaw, że w kadrze znajdzie się podwozie drona. Urządzenie może być kontrolowane przez dwie osoby – jedna odpowiada za lot, a druga za obsługę kamery.

Tym, co wyróżnia ten sprzęt spośród wielu podobnych jest wbudowany moduł Intel RealSense, odpowiadający za wykrywanie przeszkód.

Dron Yuneec Typhoon H z RealSense

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Co w tym wyjątkowego? Na pozór niewiele, bo przecież rozwiązania, pozwalające na unikanie kolizji nie są niczym nowym – znajdziemy je choćby w autonomicznych samochodach czy dronach, gdzie radary czy rozwiązania takie jak LIDAR pozwalają na wykrywanie różnych obiektów. Na rynku są również dostępne drony mapujące przestrzeń wokół siebie za pomocą czujników ultradźwiękowych.

Propozycja Intela jest jednak ważną innowacją – łączy duże możliwości z atrakcyjną (jak na tę kategorię sprzętu — prawie 10 tys. złotych) ceną. Dron Yuneec Typhoon H jest w stanie w czasie lotu nie tylko wykryć przeszkodę i uniknąć kolizji, ale w czasie rzeczywistym wyznaczyć alternatywną drogę do celu.

Yuneec Typhoon H

Jak latać między drzewami?

Warto przy tym zauważyć, że oferowany przez Intela system nie jest idealny. Jego niewątpliwą zaletą jest stosunkowo przystępna (jak na tę kategorię sprzętu) cena i fakt, że jest gotowy tu i teraz – drona wykorzystującego to rozwiązanie można już kupić i cieszyć się bezkolizyjnym lotem.

Warto jednak zauważyć, że zastosowana metoda – czyli analiza głębi obrazu w różnych odległościach od poruszającego się bezpilotowca — jest wprawdzie skuteczna, ale wymaga albo dużej mocy obliczeniowej, albo zmniejszenia prędkości maszyny.

Próbę rozwiązania tego problemu przedstawił kilka miesięcy temu doktorant MIT, Andrew Barry, który przedstawił działający prototyp niewielkiego drona, w którym wprowadził ważne udoskonalenie: analizę tego, co widać w centrum kadru około 10 metrów przed lecącym dronem, prowadzoną w oparciu o dane z kamery, nagrywającej 120 klatek na sekundę.

Przy poświęceniu na każdą klatkę około 8 milisekund Andrew uzyskał niezły wynik w postaci drona (w tej roli nie wielowirnikowiec, ale lekki model w układzie latającego skrzydła), lecącego między drzewami z prędkością niemal 50 km/h.

Drony mogą być bezpieczne!

Sądząc po przedstawionych rozwiązaniach wygląda zatem na to, że konsumenckie drony weszły na nowy etap rozwoju. Jednym z głównych argumentów, przemawiających za ograniczeniem lotów dronów była i jest kwestia bezpieczeństwa i następstw ewentualnych kolizji – zarówno z innymi dronami, jak i z różnymi obiektami, jak drzewa, słupy czy budynki.

Coraz doskonalsze metody wykrywania i omijania przeszkód dają jednak nadzieję, że kasandryczne wizje sceptyków nie znajdą potwierdzenia. Można zatem przypuszczać, że – w przypadku dronów – zanim nowa technologia stanie się realnym problemem, znajdzie się sposób, by wyeliminować przynajmniej część związanych z nią zagrożeń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji BOSEbuild Speaker Cube: głośnik Bluetooth do samodzielnego montażu Jak to się dzieje, że LG V10 i LG G5 z Hi-Fi Plus grają tak dobrze? To zasługa DAC-ów QiCycle: rower elektryczny od Xiaomi LG Watch Urbane 2 - pierwsze wrażenia Superwytrzymały Victorinox I.N.O.X. Professional Diver: szwajcarski zegarek dla nurków Wearables mają sens! Oto BACtrack Skyn – bransoletka z alkomatem 3 korzyści płynące z posiadania nowoczesnego konta osobistego Facebook i Google: wyborcze manipulacje. Jeśli zechcą, wybiorą Polakom prezydenta Streacom DB4, czyli pasywne chłodzenie: obudowa, która jest radiatorem Konferencja WWDC 2016: koniec OS X, Siri na Makach i jeszcze lepsza współpraca różnych urządzeń Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Niesamowite myszki dla niepełnosprawnych Jaskinia gracza: miejsce, z którego nie chcielibyśmy wychodzić Jak wysłać poufnego maila? Zadbaj o prywatność w Internecie! Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Skriware: drukarka 3D i dedykowany sklep z modelami 3D. Wydrukujesz je jednym kliknięciem! Fitbit Alta: sportowa opaska z ekranem OLED Goclever Bulb Colour Sound – żarówka LED RGB z głośnikiem Bluetooth Gadżety na Dzień Dziecka. Co kupić dziecku w prezencie?

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?