Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami?

Hasło ukryte za pomocą gwiazdek można łatwo odczytać. Wystarczy do tego zwykła przeglądarka internetowa i 10 sekund wolnego czasu. Jak to zrobić?

  1. Gdzie zapisywane są nasze hasła?
  2. Czy hasła zapisane w przeglądarce są bezpieczne?
  3. Jak odzyskać hasło?

Przeglądarki zapisują nasze hasła

Gdy po raz pierwszy logujemy się internecie do jakiejś usługi, przeglądarki często oferują nam możliwość zapamiętania hasła. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w przyszłości formularz logowania będzie uzupełniany automatycznie – przeglądarka wypełni go prawidłowymi, choć częściowo ukrytymi za gwiazdkami danymi.

Warto jednak pamiętać, że – jeśli nie tylko my mamy dostęp do komputera lub synchronizujemy nasze dane pomiędzy wieloma urządzeniami – nie jest to dobry pomysł z punktu widzenia bezpieczeństwa, bo zapisane w taki sposób hasło można łatwo odczytać. Luka ta może jednak okazać się dla nas przydatna, gdy z jakiegoś powodu zapomnimy lub utracimy dostęp do naszego hasła.

Hasło zapisane przez przeglądarkę można łatwo odzyskać

Co wtedy robić? Jeśli nie pamiętamy hasła, a dostępne metody odzyskiwania (większość przeglądarek oferuje możliwość podglądu zapamiętanych haseł) z różnych przyczyn nie działają, możemy odczytać z formularza na stronie WWW. I nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych narzędzi!

Jak odzyskać hasło?

Aby było to możliwe wystarczy wejść na stronę z formularzem logowania. Przeglądarka internetowa uzupełni go naszymi danymi, które są jednak dla nas bezużyteczne, bo zamaskowane pod postacią gwiazdek.
Na szczęście możemy usunąć maskowanie.

Większość popularnych przeglądarek daje możliwość nie tylko podglądu, ale i modyfikowania kodu strony. Warto pamiętać, że modyfikowany jest kod wczytany przez naszą przeglądarkę, a nie ten, znajdujący się na serwerze – nie ma zatem obaw, że coś zepsujemy.

Odzyskiwanie ukrytego hasła

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Aby odczytać hasło klikamy prawym klawiszem myszy na polu z gwiazdkami, a następnie wybieramy opcję „Zbadaj” (albo – w zależności od przeglądarki – „Zbadaj element” lub „Sprawdź element”).
Wyświetli się wówczas okno z kodem strony, w którym zaznaczony będzie fragment, odpowiedzialny za wyświetlanie formularza hasła.

Odzyskiwanie ukrytego hasła

Znajdujemy w nim frazę input type=”password”, dwukrotnie klikamy na słowo password i zmieniamy je na text. W tym momencie nasze ukryte za gwiazdkami hasło powinno wyświetlić się na stronie w postaci zwykłego tekstu.

Odzyskiwanie ukrytego hasła

Brawo – właśnie udało ci się odzyskać hasło!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Groźny pomysł Apple: kamera wyłączy się, gdy zechcesz nagrać nielegalne treści Zaplanuj wakacje ze smartfonem #1: podróż Spełnienie marzeń o rozmawianiu z zegarkiem jest na wyciągnięcie ręki Dron Yuneec Typhoon H z Intel RealSense: bezkolizyjny lot między przeszkodami BOSEbuild Speaker Cube: głośnik Bluetooth do samodzielnego montażu Jak to się dzieje, że LG V10 i LG G5 z Hi-Fi Plus grają tak dobrze? To zasługa DAC-ów QiCycle: rower elektryczny od Xiaomi LG Watch Urbane 2 - pierwsze wrażenia Superwytrzymały Victorinox I.N.O.X. Professional Diver: szwajcarski zegarek dla nurków Wearables mają sens! Oto BACtrack Skyn – bransoletka z alkomatem 3 korzyści płynące z posiadania nowoczesnego konta osobistego Facebook i Google: wyborcze manipulacje. Jeśli zechcą, wybiorą Polakom prezydenta Streacom DB4, czyli pasywne chłodzenie: obudowa, która jest radiatorem Konferencja WWDC 2016: koniec OS X, Siri na Makach i jeszcze lepsza współpraca różnych urządzeń Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Niesamowite myszki dla niepełnosprawnych Jaskinia gracza: miejsce, z którego nie chcielibyśmy wychodzić Jak wysłać poufnego maila? Zadbaj o prywatność w Internecie! Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach?

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?