Kamizelka XeroVest może uratować życie. Grzeje, odbija fale radarowe i mieści się w kieszeni

Kamizelka XeroVest może uratować życie. Grzeje, odbija fale radarowe i mieści się w kieszeni

Kamizelka XeroVest może uratować życie. Grzeje, odbija fale radarowe i mieści się w kieszeni
Łukasz Michalik
31.07.2016 21:05, aktualizacja: 10.03.2022 09:35

Kamizelka ratunkowa XeroVest to jeden z tych gadżetów, które warto mieć zawsze przy sobie, a zarazem najlepiej by było nigdy ich nie użyć.

Kiedy zimno zabija?

Trudno o gorszą porę na rozważania o hipotermii, niż środek upalnego lata. Mimo wszystko – nawet w naszym klimacie – wyziębienie może być problemem, dotyczącym za kilka miesięcy każdego z nas.

Wystarczy combo w postaci awarii samochodu na ponurym, grudniowym odludziu, utraty zasięgu w smartfonie i brak ciepłego ubrania, by walka o każdy dżul ciepła przerodziła się w zmagania o zdrowie, a nawet – w skrajnych sytuacjach – życie.

Nic zatem dziwnego, że standardowym wyposażeniem każdej apteczki samochodowej powinna być folia NRC, którą co bardziej przezorni noszą nieraz przy sobie razem ze scyzorykiem i latarką. Zapewne nie przyda się setki czy nawet tysiące razy, ale warto mieć ją pod ręką na tę jedną czy dwie okazje w życiu, kiedy to życie – własne lub kogoś innego – może zależeć właśnie od tego, czy jesteśmy w stanie zatrzymać ciepło.

XeroVest w czasie testów
XeroVest w czasie testów

Czym zastąpić folię NRC?

Folia NRC ma jednak poważną wadę. Z reguły jest dostępna w postaci wielkiej płachty, którą można się owinąć lub przykryć, ale która – gdy zechcemy się ruszać – przestanie spełniać swoje zadanie.

Problem ten dostrzegł Ian Bruce, znany m.in. ze startupu produkującego elektryczne tórjkołowce, Venture Vechicles. Ian postanowił zaoferować nam coś, co ochroni przed hipotermią, a jednocześnie zapewni swobodę ruchów. W rezultacie powstał gadżet, który na pierwszy rzut oka przypomina nadmuchiwaną kamizelkę ratunkową, chroniącą na morzu przed utonięciem.

Mimo podobnego wyglądu, zadanie XeroVest jest inne: chodzi o utworzenie wokół ciała dodatkowej warstwy powietrza, chroniącej korpus użytkownika przed wychłodzeniem. To samo można osiągnąć za pomocą dodatkowej bluzy czy kurtki, jednak zaletą XeroVest jest waga i rozmiar – po złożeniu waży pomijalne 50 gramów i zajmuje niewiele miejsca.

XeroVest
XeroVest

XeroVest: nadmuchiwana kamizelka ratunkowa

W razie problemów zakładamy kamizelkę na siebie, nadmuchujemy poprzez wentyl umieszczony na jednym z ramion i cieszymy się wiedząc, że tracimy mniej ciepła. Według twórców kamizelka pozwala zatrzymać nawet 90 proc. ciepła, które bez niej zostałoby wypromieniowane, a jednocześnie – dzięki odpowiedniej wentylacji – sprawia, że nosząc ją nie będziemy się nadmiernie pocić.

Kolejnym, ważnym atutem jest odbijanie przez kamizelkę fal radarowych, co ma zwiększyć szanse odnalezienia jej użytkownika przez służby ratownicze.

Sam pomysł wydaje się wyjątkowo banalny i oczywisty, a umiarkowane powodzenie na Kickstarterze pokazuje, że kamizelka ratunkowa nie budzi na razie wielkich emocji, choć przy obecnym tempie zbiórki ma szanse, by zostać sfinansowana. Pierwsze egzemplarze, kosztujące 9 dolarów, mają trafić do użytkowników już jesienią tego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)