Słuchawki z selektywnym tłumieniem: wyciszą hałas, ale nie odgłos alarmu

Co zrobić, aby spacer ze słuchawkami na uszach był bezpieczny? Amazon ma na to pomysł: słuchawki, które tłumią wyłącznie hałas, ale dopuszczają do nas ważne dźwięki.

Słuchawki z aktywną redukcją hałasu

Niezmiennie dziwi mnie widok rowerzystów, przemykających ulicami ze słuchawkami na uszach. Choć jazda w rytm ulubionej muzyki jest przyjemna, to jednocześnie stwarza poważne zagrożenie – w mniejszym lub większym stopniu odcina nas od dźwięków otoczenia. Większość z nich to uciążliwy hałas, ale niektóre, jak dźwięk silnika czy klakson, mogą w niektórych sytuacjach uratować życie.

Wiedzą o tym również producenci słuchawek – w ich ofercie bez trudu znajdziemy modele, które pozwalają słyszeć coś więcej, niż tylko odtwarzaną muzykę. Po przeciwnej strony oferty znajdują się słuchawki odcinające nas od świata. Jest na to kilka metod – uszczelnienie kanału słuchowego, dobrej jakości słuchawki wokółuszne o zamkniętej konstrukcji czy w końcu modele z aktywną redukcją hałasu (ANC – Active Noise Cancellation).

Selektywne tłumienie hałasu

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale również i wady. Słuchawek o konstrukcji otwartej najlepiej używać w cichym otoczeniu. Te, które eliminują niepotrzebne dźwięki zapewniają lepsze wrażenia z odsłuchu, ale – gdy używamy ich na zewnątrz – zwiększają szanse, że nie usłyszmy choćby nadjeżdżającego rowerzysty czy trąbiącego samochodu.

Problem postanowił rozwiązać Amazon. Na razie to rozwiązanie czysto teoretycznie – koncern Jeffa Bezosa zarejestrował bowiem patent, ale póki co nie wspomina o zaoferowaniu sprzętu, korzystającego z tego rozwiązania. O co w nim chodzi?

Mikrofony z Amazon Echo

Amazon chce zaoferować słuchawki z selektywnym tłumieniem hałasu. Będzie w nich umieszczony standardowy moduł ANC, tłumiący hałas poprzez wytwarzanie fali dźwiękowej o odpowiednich parametrach (ta sama częstotliwość i amplituda, odwrócona faza).

Amazon Echo

Innowacją mają być zewnętrzne mikrofony, przeniesione z głosowej asystentki Alexa, znanej z Amazon Echo. Mikrofony będą nasłuchiwać odgłosów tła w poszukiwaniu zgodnych z zapisanymi w bazie urządzenia, jak np. dźwięk alarmu czy klaksonu.

Zobacz również: GoPro 3D

Co istotne, użytkownik będzie mógł definiować również inne dźwięki, jak choćby własne imię czy słowo przepraszam. Gdy słuchawki je wykryją, na moment wyłączą system redukcji hałasu, pozwalając użytkownikowi usłyszeć ważne dźwięki.

Rysunek z wniosku patentowego

Komfortowe słuchanie i bezpieczeństwo

Pomysł zapowiada się zatem całkiem interesująco, pozwalając na połączenie komfortu słuchania muzyki z bezpieczeństwem. Z jego oceną warto jednak poczekać do czasu, aż Amazon wyprodukuje zgodny z otrzymanym patentem sprzęt.

O ile to w ogóle nastąpi, bo sam fakt, że coś zostało opatentowane, nie oznacza, że niebawem pojawi się gotowy produkt. W tym przypadku – niestety, bo zapewne wielu z nas chętnie skorzystałoby z takiego wynalazku.

Źródło: TechSpot

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Sioeye Iris4G: kompaktowe kamery sportowe z Wi-Fi oraz LTE AData SV620 oraz SE730: zawrotnie szybkie zewnętrzne dyski SSD Asus ROG Swift PG248Q: 24-calowy monitor 180 Hz dla esportowców i wymagających graczy

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie