Nigdy więcej błędu 404! Dzięki Mozilli strony WWW będą zawsze dostępne

Błąd 404 pojawia się, gdy chcemy odwiedzić nieistniejącą stronę. Mozilla ma pomysł na rozwiązanie tego problemu.

  1. Skąd się biorą błędy 404?
  2. Jak Mozilla chce wyeliminować błąd 404?
  3. Co oferuje serwis Archive.org?

Przyczyna błędów 404

Skąd biorą się błędy 404? Zazwyczaj przeglądarka internetowa wyświetla nam taki komunikat, gdy wpiszemy zły adres albo klikniemy w nieaktywny link, odwołujący się do strony, której nie ma na serwerze. No cóż – Internet jest jak żywy organizm. Ciągle coś się w nim zmienia, jedne serwisy pojawiają się, inne znikają albo zmieniają swoją zawartość.

W rezultacie stare linki często prowadzą nas na manowce. Pół biedy, gdy twórcy serwisu przewidzieli taką możliwość i przygotowali zabawne strony błędu 404. Jeśli mieli na taką stronę dobry pomysł, to użytkownik nie dość, że znajdzie powód do uśmiechu, to przy okazji być może z jej pomocą trafi tam, gdzie początkowo zamierzał. Gorzej, gdy odwiedzany przez nas serwis całkiem znikł z Sieci.

Przykładowa strona błędu 404

Nigdy więcej błędu 404!

Twórcy przeglądarki Mozilla dostrzegli ten problem i postanowili mu zaradzić, rozpoczynając projekt o wiele obiecującej nazwie „No More 404s”. O co w nim chodzi?

Pomysł Mozilli jest w gruncie rzeczy dość banalny, co nie znaczy, że głupi. Twórcy przeglądarki nawiązali bowiem współpracę z serwisem Archive.org, gromadzącym stare wersje wielu różnych stron. To właśnie tam możemy sprawdzić, jak wyglądały stare strony WWW.

Testpilot.firefox.com

Archiwum Internetu

W Archive.org trafimy również na strony, których już nie ma w Internecie. I właśnie to postanowiła wykorzystać Mozilla, wdrażając odpowiednie rozwiązanie na platformie Test Pilot. To przywrócona po długiej przerwie inicjatywa Mozilli, pozwalająca testować nowe, eksperymentalne funkcje przeglądarki.

Zobacz również: Pierwszy telewizor OLED Ultra HD 4K

Archive.org

No More 404s zakłada, że gdy korzystając z Mozilli trafimy na nieistniejący serwis, to przeglądarka spróbuje wczytać jego ostatnią, dostępną online wersję z serwerów Archive.org.

Choć zapewne nie dla każdego adresu uda się znaleźć kopię, to zaproponowane przez Mozillę rozwiązanie wydaje się genialne w swojej prostocie. Dziwne, że twórcy wiodących przeglądarek nie wpadli na to wcześniej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Pioneer PLX-500: gramofon, którym odtworzysz i zarchiwizujesz ulubione nagrania iRobot Roomba 960: inteligentny i przyjazny alergikom odkurzacz z WiFi Philips Smart Health: nowa linia produktów dla dbających o zdrowie i uprawiających sport Brawo Polacy! Polski gadżet erotyczny doradzi, jak zwiększyć przyjemność z seksu Chińczycy naprawdę to zbudowali! Ten autobus jeździ nad samochodami Plextor M8Pe: dyski SSD kilkukrotnie szybsze od SATA III Słuchawki z selektywnym tłumieniem: wyciszą hałas, ale nie odgłos alarmu Sioeye Iris4G: kompaktowe kamery sportowe z Wi-Fi oraz LTE AData SV620 oraz SE730: zawrotnie szybkie zewnętrzne dyski SSD Asus ROG Swift PG248Q: 24-calowy monitor 180 Hz dla esportowców i wymagających graczy Kamizelka XeroVest może uratować życie. Grzeje, odbija fale radarowe i mieści się w kieszeni NVidia Quadro: nowe karty na układach Pascal Najlepsze powerbanki AD 2016. Doradzamy, jaki magazyn energii warto kupić Dla każdego coś dobrego. Najlepsze smartfony LG z różnych półek cenowych Radeon Pro WX: profesjonalne karty graficzne oparte na architekturze Polaris Wieloplatformowość tylko dla wybranych, czy aby na pewno? Następca LG V10 zapowiedziany! Strażnik prywatności: chusta Ishu sprawi, że dla kamer będziemy niewidoczni

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?