25 lat temu powstała pierwsza strona WWW. Wszystkiego najlepszego, Internecie!

Strony internetowe mają już 25 lat! Jak wyglądała pierwsza z nich i co było w Internecie, zanim się pojawiła?

  1. Czy Internet może istnieć bez WWW?
  2. Jakie usługi były wcześniejsze od WWW?
  3. Kto wymyślił współczesny Internet?

Czy Internet bez stron WWW może istnieć?

Co odpowiedziałby przeciętny użytkownik globalnej sieci, zapytany o to, czym jest Internet? Założę się, że jedną z najpopularniejszych odpowiedzi byłoby skojarzenie ze stronami WWW. Nic dziwnego – w końcu dla niektórych kilka podstawowych witryn albo choćby Facebook zastępują całą Sieć z jej bogactwem usług i treści.

Nie zawsze tak było – przez długie lata Internet obywał się bez stron WWW. I nie chodzi tu nawet o niknące w mrokach historii początki Internetu, ale o nieco nam bliższe, choć już trochę zapomniane lata 80.

Tak wyglądał BBS - usługa poprzedzająca współczesne serwisy internetowe

Choć tamtejszy Internet różnił się od naszego, a nawet miał konkurentów (jak choćby sieć Minitel), to oferował zbliżone usługi: od udostępniania plików, poprzez pocztę elektroniczną, internetową bankowość i sprzedaż biletów, po gry online, pornografię i handel online.

Jak wyglądała pierwsza strona WWW?

Wszystko to było jednak – z dzisiejszego punktu widzenia – raczej trudne w obsłudze. Przełom nastąpił dopiero wraz z uruchomieniem pierwszego serwera i strony WWW. To właśnie możliwość przystępnego prezentowania treści i łatwej nawigacji między nimi sprawiła, że Internet przestał być domeną naukowców i entuzjastów technologii, a stał się kolejnym medium, dostępnym dla każdego.

Pierwszy serwer WWW - od niego się wszystko zaczęło!

Ta niesamowita rewolucja nie rozpoczęła się jednak w Dolinie Krzemowej, ale w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. To właśnie zatrudniony przez CERN inżynier, Tim Berners-Lee wraz z Robertem Cailliau opracowali oprogramowanie serwera, hipertekstowy język HTML liczący początkowo zaledwie 22 znaczniki i przeglądarkę, interpretującą kod i wyświetlającą wynik w postaci strony WWW. I 6 sierpnia 1991 roku uruchomili pierwszą stronę, dostępną początkowo pod adresem http://info.cern.ch/.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

Długa droga Internetu

Przełom (…) polegał na tym, że użytkownik nie musiał wiedzieć, gdzie fizycznie znajduje się poszukiwany przez niego dokument. Kwestię tę załatwiały za niego linki, kierujące do właściwej lokalizacji pliku i zastosowanie tego właśnie rozwiązania można uznać za początek znanego nam dzisiaj, współczesnego Internetu, którego synonimem stała się usługa WWW.

Łukasz Michalik, Stary Internet był lepszy?
Tak wyglądała pierwsza strona WWW

Od tamtego momentu minęło właśnie ćwierć wieku. Internet przebył długą drogę – od okienka z tekstem i niebieskimi linkami po współczesną, wypełnioną multimediami Sieć, w której pojedyncza strona potrafi mieć większą objętość, niż demo klasyka gier FPS, Dooma.

Ćwierć wieku to zacna rocznica i wypada pogratulować jubilatowi. Warto przy tym zauważyć, że choć Internet ciągle bywa nazywany nowym medium, to wielu użytkowników nie pamięta już Sieci bez WWW. Ilu z nas jest młodszych od pierwszej strony internetowej?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Nigdy więcej błędu 404! Dzięki Mozilli strony WWW będą zawsze dostępne Pioneer PLX-500: gramofon, którym odtworzysz i zarchiwizujesz ulubione nagrania iRobot Roomba 960: inteligentny i przyjazny alergikom odkurzacz z WiFi Philips Smart Health: nowa linia produktów dla dbających o zdrowie i uprawiających sport Brawo Polacy! Polski gadżet erotyczny doradzi, jak zwiększyć przyjemność z seksu Chińczycy naprawdę to zbudowali! Ten autobus jeździ nad samochodami Plextor M8Pe: dyski SSD kilkukrotnie szybsze od SATA III Słuchawki z selektywnym tłumieniem: wyciszą hałas, ale nie odgłos alarmu Sioeye Iris4G: kompaktowe kamery sportowe z Wi-Fi oraz LTE AData SV620 oraz SE730: zawrotnie szybkie zewnętrzne dyski SSD Asus ROG Swift PG248Q: 24-calowy monitor 180 Hz dla esportowców i wymagających graczy Kamizelka XeroVest może uratować życie. Grzeje, odbija fale radarowe i mieści się w kieszeni NVidia Quadro: nowe karty na układach Pascal Najlepsze powerbanki AD 2016. Doradzamy, jaki magazyn energii warto kupić Dla każdego coś dobrego. Najlepsze smartfony LG z różnych półek cenowych Radeon Pro WX: profesjonalne karty graficzne oparte na architekturze Polaris Wieloplatformowość tylko dla wybranych, czy aby na pewno? Następca LG V10 zapowiedziany!

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy