Western Digital My Passport X 2 TB: szybka zewnętrzna pamięć do Xboksa i peceta [test]

Western Digital My Passport X 2 TB: szybka zewnętrzna pamięć do Xboksa i peceta [test]

Western Digital My Passport X 2 TB: szybka zewnętrzna pamięć do Xboksa i peceta [test]
Jarosław Balcerzak
14.09.2016 08:53, aktualizacja: 10.03.2022 09:22

Przestrzeń dyskowa konsoli Microsoftu nie musi nas ograniczać. Rozwiązaniem może być nowoczesna pamięć zewnętrzna od Western Digital, której pojemność pozwoli na zapis nawet 250 dodatkowych gier. Jak szybki jest My Passport X?

Znajomy wygląd i komfortowa obsługa

Wizualnie dwuterabajtowa pamięć nie różni się od typowych dysków zewnętrznych WD podłączanych przez USB 3.0. Jej kompaktowe gabaryty 81.5 × 110 × 20.9 mm i niewielka waga umożliwiają bezproblemowe przenoszenie, a zaledwie jeden kabel do zasilania i transmisji danych ułatwia instalację.

Jest ona uproszczona do minimum: w przypadku konsoli Xbox One po prostu podłączamy pamięć przewodem i postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie. Z kolei po podłączeniu do Xboxa 360 zaczynamy od sformatowania pamięci w menu konsoli. Od tego momentu możemy już swobodnie korzystać z rozszerzonej pamięci.

W fabrycznym opakowaniu znajduje się My Passport X, przewód USB oraz skrócona instalacja obsługi. Skromnie, ale biorąc pod uwagę przeznaczenie i prostotę obsługi produktu trudno oczekiwać dodatkowych akcesoriów – nie są po prostu niezbędne. Może z wyjątkiem etui, gdyż błyszcząca górna pokrywa pamięci może się z czasem dotkliwie porysować.

Obraz

Platforma testowa

Pamięć pracowała pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego Windows 10, podłączona do komputera o następujących podzespołach:

  • Procesor Intel i5-6500, 3.2 GHz i 6 MB cache,
  • Płyta główna MSI Z170M Mortar, s. 1151,
  • Pamięć HyperX Savage 2x4GB, 2400 MHz,
  • Dysk twardy Samsung SSD 850 EVO 250 GB,
  • Zasilacz Corsair VS Series 550W.
Obraz

Testy wydajnościowe

Pamięć wyposażono w szybki interfejs USB 3.0 i podobnie jak w przypadku dysków zewnętrznych jest ona kompatybilna także z USB 2.0. Testy My Passporta X przeprowadziłem, podłączając go naprzemiennie do portów USB 2.0 oraz USB 3.1 - płyta główna ze względów znanych tylko firmie MSI nie posiada gniazd USB 3.0. Pierwszy test odbył się przy pomocy programu Atto Disk Benchmark w wersji 3.05.

Obraz

Różnice okazały się naprawdę znaczne. Pamięć podłączona przez USB 2.0 była w stanie zaledwie symbolicznie przekroczyć pułap 40 MB/s, podczas gdy pod kontrolą USB 3.1 niewiele zabrakło do osiągnięcia trzykrotności tego wyniku. Nie jest to oczywiście wynik zły czy wskazujący na niską jakość samego Passporta, a na technologiczne ograniczenia starszego interfejsu.

Kolejnym sprawdzianem dla pamięci był Crystal Disk Mark w 64-bitowej wersji 5.1.2. Program jednoznacznie potwierdził poprawność poprzednich wyników i niemal trzykrotną przewagę Passporta podłączonego pod nowszy interfejs. Prędkość zapisu rzędu 115 MB/s potwierdza jednocześnie jakość pamięci, i to zarówno zastosowanego dysku jak elektroniki.

Obraz

Po testach stricte software’owych przyszła kolej na samodzielne zweryfikowanie prędkości podczas kopiowania plików. Na karcie produktu i opakowaniu WD pojedynczą grę na Xbox One ocenił na 36 GB, zatem posłużyłem się trzema plikami: 30.2 GB, 34.4 GB oraz 35.2 GB. Łącznie pamięć otrzymała więc każdorazowo do zapisu i odczytu 99.9 GB danych.

Rezultaty poza kolejnymi liczbami do zestawień przyniosły wymierne czasy transferu niezbędne do skopiowania plików. I tak oto:

  • na pamięć (port USB 2.0) skopiowałem dane w czasie 46 minut i 2 sekund ze średnią prędkością 37 MB/s,
  • z pamięci (port USB 2.0) skopiowałem dane w czasie 44 minut i 28 sekund ze średnią prędkością 38 MB/s,
  • na pamięć (port USB 3.1) skopiowałem dane w czasie 15 minut i 42 sekundy ze średnią prędkością 110 MB/s,
  • z pamięci (port USB 3.1) skopiowałem dane w czasie 15 minut 28 sekund ze średnią prędkością 110 MB/s.
Obraz

Różnice poza chłodnymi wyliczeniami przybrały postać niemal godzinnego oczekiwania na nagranie plików i dopiero w takiej postaci w pełni uświadamiają różnicę. Jeśli tyle bowiem potrafi zająć zapisanie 1/20 dysku, ile zajmie połowa? To na szczęście dylemat występujący wyłącznie podczas pracy z komputerem a nie ten ma być żywiołem pamięci.

Xbox 360 mimo posiadania starszego interfejsu korzysta z gier o rozmiarach rzędu 7 GB, co niweluje różnicę prędkości transferu. Przeliczając więc otrzymane w teście wyniki na rozmiary konsolowych produkcji grę na Xboxa 360 nagramy w czasie niewiele ponad 3 minut, podczas gdy tytuł dedykowany na Xbox One w… 5.5 minuty.

W porównaniu gabarytów z dyskiem 2.5" istotną różnicę widać jedynie w grubości
W porównaniu gabarytów z dyskiem 2.5" istotną różnicę widać jedynie w grubości

Pamięć równie szybka co pojemna

My Passporta X warto ocenić przede wszystkim przez pryzmat dwóch wartości. Po pierwsze porównując go z dostępnymi na rynku zewnętrznymi dyskami twardymi 2.5” na USB 3.0. W takim zestawieniu jakość produktu WD wypada naprawdę świetnie – oferowane prędkości transferu na obu interfejsach przewyższają naprawdę wielu konkurentów.

Drugi godny uwagi punkt odniesienia to otrzymane powyżej czasy kopiowania gier na obu platformach. Kilka minut na pojedynczy tytuł to rezultat w pełni satysfakcjonujący i najbardziej przemawiający na korzyść Passporta.

Okazuje się więc, że wygodna i praktyczna pamięć może być nie tylko pojemna, lecz także szanować nasz czas. O tyle cenny, że przecież niezbędny na dalszą rozgrywkę przed telewizorem. Pamięć jest dostępna w sprzedaży, a jej cena w dniu testu wynosi od ok. 399 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)