Polak potrafi! Ścieżka rowerowa zbudowana pod Lidzbarkiem Warmińskim zachwyciła świat

Polak potrafi! Ścieżka rowerowa zbudowana pod Lidzbarkiem Warmińskim zachwyciła świat

Polak potrafi! Ścieżka rowerowa zbudowana pod Lidzbarkiem Warmińskim zachwyciła świat
Łukasz Michalik
09.10.2016 22:31, aktualizacja: 10.03.2022 09:14

Jazda rowerem po polskich ulicach bywa niekiedy sportem ekstremalnym. Okazuje się jednak, że to właśnie w naszym kraju powstało rozwiązanie, którego mogą pozazdrościć rowerzyści z całego świata.

Jak udoskonalić drogę?

Jak będą wyglądały drogi przyszłości? Projektanci i wizjonerzy z całego świata przedstawiają co jakiś czas różne propozycje, dzięki którym zarówno kierowcy samochodów, jak piesi i rowerzyści, mają przemieszczać się sprawniej i bezpieczniej.

Przykładem takiej innowacji jest choćby zaprojektowana przez Studio Roosegaarde, holenderska droga ze świecącymi znakami poziomymi. Jej oznaczenia świecą w nocy, a w przyszłości – dzięki zastosowaniu substancji zmieniających swoje właściwości pod wpływem temperatury – droga ma samodzielnie ostrzegać podróżujących np. przed możliwym oblodzeniem.

Obraz

Okazuje się, że równie ciekawe pomysły są realizowane również w Polsce i – co ciekawe – mają w pierwszej kolejności ułatwić życie nie kierowcom samochodów, ale pieszym i cyklistom.

Polska ścieżka rowerowa

Media na całym świecie z uznaniem opisują eksperymentalny odcinek ścieżki rowerowej, otwarty niedawno w Polsce. Pod Lidzbarkiem Warmińskim powstała niezwykła droga dla rowerów. Co w niej wyjątkowego?

Otwarto pierwszą w Polsce świecącą ścieżkę rowerową

Sekretem jest pokrywająca ją, fosforyzująca substancja, która po naświetleniu przez promienie słoneczne świeci w nocy, dzięki czemu trasa rowerowa jest po zmroku doskonale widoczna i bezpieczna, a to wszystko bez potrzeby stosowania zewnętrznego, dodatkowego oświetlenia.

Opracowana przez firmę TPA z Pruszkowa nawierzchnia w dzień wyróżnia się przyjemnym dla oka, niebieskim kolorem, a w nocy może świecić nawet do 10 godzin. Już 20-30 minut ekspozycji na światło słoneczne wystarczy, by rozświetlać mrok przez 6-8 godzin, a twórcy nowatorskiej nawierzchni oceniają, że zachowa ona swoje właściwości nawet przez 20 lat.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)