Początek buntu maszyn: tak eksploduje robot NASA. Włożyli do niego baterie z Galaxy Note’a 7?

Wpadki z zasilaniem zdarzają się nie tylko Samsungowi. Marny los spotkał zaprojektowanego przez NASA robota, który w czasie testów zakończył swój żywot w bardzo spektakularny sposób.

  1. Co potrafi RoboSimian?
  2. Do czego został zaprojektowany?
  3. Czym RoboSimian różni się od większości robotów?
  4. Dlaczego robot eksplodował w czasie testów?

RoboSimian: ten robot będzie nas ratował

RoboSimian to imponująca maszyna. Robot został zaprojektowany w ośrodku badawczym NASA Jet Propulsion Laboratory z myślą o zadaniach, związanych z ratowaniem ludzkiego życia i – jak wykazują dotychczasowe testy – jest w tej dziedzinie jedną z najlepszych maszyn na świecie.

Robot – w zależności od sytuacji i potrzeb – może poruszać się na czterech kończynach albo wstać i naśladować humanoida. Dzięki temu jest w stanie wykonać wiele różnych, niedostępnych dla większości maszyn czynności. Jak wykazała rywalizacja z innymi maszynami podczas DARPA Robotics Grand Challenge, może np. samodzielnie siąść za kierownicą pojazdu, zaprojektowanego z myślą o ludziach i pokonać, jadąc nim, slalom.

Potrafi również otwierać drzwi, odkręcać i zakręcać zawory czy używać standardowych elektronarzędzi. Może np. wziąć wiertarkę i wywiercić nią otwór. Formalnością wydaje się wzmianka, że umie również poruszać się po schodach czy po niestabilnym gruzowisku.

NASA testuje robota ratunkowego

Jednym słowem, a raczej sześcioma: to taki Jason Bourne wśród robotów. Poradzi sobie w każdej sytuacji, a zwłaszcza w takiej, gdzie użycie ludzi z różnych względów będzie niemożliwe. Okazuje się, że nawet ten nadrobot ma słabe punkty.

W czasie jednego z testów gruba badaczy wymieniła mu akumulator litowo-jonowy, podpięła robota do zasilania i poszła na zasłużony lunch. Po chwili RoboSimian eksplodował, zupełnie jakby jego twórcy kupowali akumulatory od Samsunga.

Niesprawny akumulator

Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną eksplozji było uszkodzone ogniwo, jednak warty odnotowania jest również fakt, że maszynę zostawiono w miejscu, gdzie nie zamontowano odpowiednich instalacji przeciwpożarowych, a pracujący w pobliżu personel nie został przeszkolony na okoliczność wybuchu pożaru. Mimo tego — jak widać na filmie, akcja ratunkowa przebiegła całkiem sprawnie - wystarczyło kilkadziesiąt sekund, by na miejscu pojawili się odpowiednio wyposażeni strażacy.

Jak zatem widać, można zbudować robota, który przetrwa w gruzach elektrowni jądrowej, wyniesie ludzi z ognia i pomoże budować bazę na Księżycu, ale nawet najwspanialsza maszyna polegnie w starciu z niesprawnym akumulatorem.

Zobacz również: Gadżet tygodnia: Renault Twizy - elektryczne wozidełko

A może – biorąc pod uwagę niedawne problemy ze smartfonami Samsunga - właśnie jesteśmy świadkami początku buntu maszyn?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Solar Roof: tak Elon Musk zniszczy gospodarkę opartą na węglu Oto przyszłość kosmicznego górnictwa. Robot RASSOR wydobędzie surowce na Marsie Jak to działa? Cz. 7: silnik spalinowy Jak to działa? Cz. 6: laser Prawie jak magia! Ten wynalazek pozwala na czytanie zamkniętych książek Watson: sztuczna inteligencja IBM-u uratowała już ludzkie życie. Co sprawia, że jest wyjątkowa? Jak to działa? Cz. 5: gaz kuchenny Akumulator zdradzi twoją tożsamość i sprawi, że zapłacisz wyższe rachunki Bez światła, królowej i żywności. Zadziwiające mrowisko w polskim, opuszczonym bunkrze atomowym Za tobą ciężki weekend? Oto wynalazek na miarę Nobla: lody na kaca Antropocen: Era Człowieka Niszczyciela Router Wi-Fi pozwala na identyfikowanie ludzi z 95-proc. dokładnością. Nawet przez ściany! Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna Poznajcie Grahama. To człowiek, który jest w stanie przeżyć wypadek samochodowy Chcesz być lepszym kierowcą? Te gry poprawią twoje umiejętności Kogo zabije autonomiczny samochód: właściciela czy matkę z dzieckiem? Skąd wziął się znak @? Jest starszy od komputerów! Jak działa sterowanie myślami i kradzież wspomnień z mózgu? 10 niesamowitych faktów na temat piersi Tak powstaje ucho z drukarki 3D Tak działa orgazmotron, niesamowity gadżet erotyczny Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać