Remix IO i Remix IO+: TV box, konsola i pecet w jednym kompaktowym urządzeniu

Remix IO i Remix IO+: TV box, konsola i pecet w jednym kompaktowym urządzeniu

Remix IO i Remix IO+: TV box, konsola i pecet w jednym kompaktowym urządzeniu
Jarosław Balcerzak
06.11.2016 15:50, aktualizacja: 10.03.2022 09:07

Ambitny chiński startup udowadnia jak wydajny może być komputer o powierzchni pudełka na płytę DVD. Co więcej, oferujący wsparcie dla myszy i klawiatury oraz pozwalający wygodnie zagrać na telewizorze. Czym jeszcze zaskakuje?

Weterani Kickstartera

Założony w 2014 roku startup Jide Technology swój debiut ma już dawno za sobą. Zespół składający się z trzech dawnych, wieloletnich inżynierów Google’a pierwszy sukces odniósł w marcu 2015 roku. Ufundowana wówczas na Kickstarterze hybryda 2w1 Ultratablet, oparta na autorskim systemie Remix OS, została sfinansowana w zaledwie 21 godzin.

Kolejny (w lipcu 2015) był Remix Mini, miniaturowy komputer o rozmiarach dysku zewnętrznego 2.5 (także na Remix OS), który znalazł niemal 22 tys. nabywców. Tym razem panowie z Jide zademonstrowali dwa modele urządzenia dedykowanego telewizorom: Remix IO oraz Remix IO+. Oba mają zapewnić bezprecedensową wydajność i prawdziwie intuicyjną obsługę.

Obraz

Autorski system i wydajne podzespoły

Remix w każdej wersji ma wymiary 12.8 × 11.7 × 3.5 cm, a na jego froncie umieszczono włącznik oraz dwie diody sygnalizujące tryb pracy: TV lub PC. Cechą wspólną są pojedyncze porty VGA i HDMI, czteropolowe złącze jack oraz czytnik kart microSD do 128 GB. Oba wspierają łączność bezprzewodową, połączenie przez Miracast, są również wyposażone w bluetooth.

Każdy z nich oferuje na wyjściu wideo obsługę rozdzielczości do 4K przy 60 Hz ze wsparciem dla HDR. Producent wyposażył je w autorski system Remix OS, oparty na Androidzie Nougat i przypominający systemy desktopowe – zarówno interfejsem jak obsługą. Nie zabrakło więc obsługi wielu okien, multitaskingu, menu start, paska narzędzi czy wsparcia dla klawiatury i myszy.

Obraz

Remix IO wyposażono w procesor RockChip RK3368 (8 × Cortex A53), 2 GB RAM, kartę graficzną PowerVR SGX6110, 16 GB pamięci flash, cztery gniazda USB 2.0 oraz LAN 100 Mbit/s. Remix IO+ to już mocniejszy RockChip RK3399 (2 × Cortex A72 + 4 × A53), aż 4 GB RAM, grafika Mali T864, 32 GB flash, dwa USB 2.0, kolejne dwa USB 3.0 oraz gigabitowy LAN.

Możliwości, jakie oferują te niewielkie komputery, potrafią zaskoczyć. W trybie TV mamy dostęp do aplikacji dla Androida na telewizory, ikony są powiększone, a obsługa może odbywać się bez angażowania myszy czy klawiatury, wyłącznie pilotem. W trybie PC korzystamy już z „desktopowego” interfejsu Remix OS, z dostępem do wszystkich aplikacji w ofercie Google Store.

Intrygująco zapowiada się wsparcie dla androidowych gier (funkcja Gaming Toolkit), do których możemy w niemal dowolny sposób przypisać klawisze myszy, klawiatury czy pada (kompatybilnych z Androidem 7.0). Nie musimy się również obawiać o wsparcie dla dysków zewnętrznych – Remix rozpoznaje systemy FAT32, exFAT, a także NTFS.

Obraz

Do trzech razy sztuka, czyli kolejny sukces

Twórcy nowych Remixów nie kryją satysfakcji ze swojego projektu, śmiało zestawiając go z najwydajniejszymi produktami konkurencji. Trudno im się dziwić, w szczególności czytając specyfikację wersji IO+. Tym bardziej cieszy w tych okolicznościach deklaracja producenta o udostępnieniu oprogramowania SDK i obietnica współpracy ze społecznością i deweloperami.

Sukces obu modeli, przynajmniej w crowdfundingu, jest nieunikniony – zbiórka wciąż trwa, a łączna kwota przekroczyła już dwukrotność pierwotnie założonej. Cena wersji IO wynosi obecnie 99 dol. (docelowo 109 dol.), a IO+ 129 dol. Zestaw obu Remixów wyceniono na 199 dol. Wysyłki podstawowego modelu mają nastąpić w marcu, a flagowca – w maju przyszłego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)