Cud medycyny: sparaliżowana małpa chodzi. Wi-Fi zamiast rdzenia kręgowego

Na naszych oczach wydarzył się kolejny cud medycyny – naukowcy przywrócili możliwość chodzenia małpie z przerwanym rdzeniem kręgowym. Zamiast rekonstruować układ nerwowy, użyli łączności bezprzewodowej!

  1. Czym zastąpić uszkodzone fragmenty układu nerwowego?
  2. Jak działa interfejs mózg — maszyna?
  3. W jaki sposób wyleczono sparaliżowane małpy?

Sztuczny układ nerwowy

Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z uszkodzeniami układu nerwowego. Jakiś czas temu pisałem o neuromoście, który zastępując fragment biologicznego układu nerwowego sprawił, że pozbawiony władzy nad ręką pacjent zaczął ponownie nią poruszać, a nawet chwytać dłonią drobne przedmioty.

Coraz większe sukcesy odnoszą również badacze, zajmujący się odczytywaniem fal mózgowych, prowadzący tak niesamowite eksperymenty, jak tworzenie interfejsów mózg – maszyna czy nawet mózg – mózg, pozwalających na sterowanie myślami ciałem swoim, albo – co jeszcze bardziej niesamowite – innego człowieka lub zwierzęcia.

Wi-Fi w roli rdzenia kręgowego

Najnowszym osiągnięciem na tym polu jest przywrócenie możliwości chodzenia sparaliżowanym małpom z przerwanym rdzeniem kręgowym. W ich przypadku – choć dolne kończyny pozostawały sprawne – nie było fizycznego połączenia pomiędzy mózgiem a dolnym odcinkiem rdzenia, przez co nogi małp były bezwładne.

Rozwiązaniem okazało się wszczepienie przez badaczy z Uniwersytetu Browna do mózgu małp niewielkich odbiorników, analizujących sygnały wysyłane przez korę ruchową. Przechwycone sygnały są następnie przekazywane bezprzewodowo do komputera, który przetwarza je i – również bezprzewodowo – przesyła do stymulatora, wszczepionego w lędźwiowy odcinek rdzenia.

Sparaliżowana małpa chodzi

Dzięki temu rozwiązaniu małpy po krótkim treningu odzyskały możliwość poruszania nogami i chodzenia, choć uruchomione w ten sposób kończyny są na razie pozbawione czucia. Mimo tego autorzy badania nie kryją entuzjazmu – jak podkreśla jeden z nich, Gregoire Courtine, to pierwszy przypadek, gdy przy pomocy takiej metody udało się przywrócić lokomocję u naczelnych.

Co istotne, po eksperymentach prowadzonych na małpach, zostały już zatwierdzone badania, prowadzone z udziałem ludzi. To medyczny przełom? Z pewnością. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie wtrącił tu jeszcze jednej uwagi, dotyczącej cyborgizacji – to przecież zarazem kolejny krok o tego, by uniezależnić nas od delikatnych, podatnych na uszkodzenia i zawodnych ciał. Interfejsy ciało – maszyna stają się coraz powszechniejsze i, jak dowodzą różne eksperymenty, działają skutecznie.

Źródło: Nature, Brown University

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Największy od 86 lat superksiężyc zobaczymy na niebie już 14 listopada Szpinak i jego supermoce: ta roślina może działać jak wykrywacz materiałów wybuchowych 21 gramów - tyle waży ludzka dusza. Dlaczego eksperyment, który tego dowiódł, nie ma żadnej wartości? Początek buntu maszyn: tak eksploduje robot NASA. Włożyli do niego baterie z Galaxy Note’a 7? Solar Roof: tak Elon Musk zniszczy gospodarkę opartą na węglu Oto przyszłość kosmicznego górnictwa. Robot RASSOR wydobędzie surowce na Marsie Jak to działa? Cz. 7: silnik spalinowy Jak to działa? Cz. 6: laser Prawie jak magia! Ten wynalazek pozwala na czytanie zamkniętych książek Watson: sztuczna inteligencja IBM-u uratowała już ludzkie życie. Co sprawia, że jest wyjątkowa? Jak to działa? Cz. 5: gaz kuchenny Akumulator zdradzi twoją tożsamość i sprawi, że zapłacisz wyższe rachunki Bez światła, królowej i żywności. Zadziwiające mrowisko w polskim, opuszczonym bunkrze atomowym Za tobą ciężki weekend? Oto wynalazek na miarę Nobla: lody na kaca Antropocen: Era Człowieka Niszczyciela Router Wi-Fi pozwala na identyfikowanie ludzi z 95-proc. dokładnością. Nawet przez ściany! Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna Poznajcie Grahama. To człowiek, który jest w stanie przeżyć wypadek samochodowy Chcesz być lepszym kierowcą? Te gry poprawią twoje umiejętności Kogo zabije autonomiczny samochód: właściciela czy matkę z dzieckiem? Skąd wziął się znak @? Jest starszy od komputerów! Jak działa sterowanie myślami i kradzież wspomnień z mózgu? 10 niesamowitych faktów na temat piersi

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać