Pod powierzchnią Ziemi odkryto gigantyczny ocean. Wody jest więcej, niż sądzimy

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów – od jej dostępności zależy nie tylko produkcja żywności, ale również m.in. wytwarzanie elektroniki. Okazuje się, że wody na naszej planecie jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

  1. Jak głęboko pod powierzchnią ziemi znajduje się woda?
  2. Jak diamenty wskazują na obecność wody?
  3. Co zdradzają nam inkluzje?

Podziemne zasoby

Szacuje się, że ludzkość wykorzystuje około 0,08 proc. dostępnych zasobów słodkiej wody. Nic zatem dziwnego, że ekolodzy od lat alarmują, wskazując na nadmierne eksploatowanie dostępnych źródeł wody.

Globalne zasoby wody mogą być jednak znacznie bogatsze, niż do niedawna mogliśmy sądzić. Choć znaczna część z nich jest dla nas na razie nieosiągalna, to badacze przypuszczają, że około 1000 kilometrów pod powierzchnią naszej planety znajdują się prawdopodobnie największe rezerwy wody, jakie kiedykolwiek odkryto.

Woda w diamentach

Doniesienia o kolejnych badaniach, dowodzących istnienie ogromnych, podziemnych zasobów ponawiają się niemal każdego roku, jednak w tym przypadku ciekawość budzi nie tylko sam fakt odkrycia ogromnych zasobów, ale również to, dzięki czemu zostały odkryte.

Tym razem ich istnienie potwierdzają badacze, którzy na trop podziemnej wody wpadli, analizujący diamenty, pochodzące z rejonu rzeki Sao Luiz, niedaleko miasta Juina w Brazylii. Ich uwagę zwróciły liczne tzw. inkluzje, zawierające związki chemiczne, zamknięte podczas powstawania diamentu. Inkluzje zawierały wyjątkową obfitość jonów hydroksylowych, wskazujących na obecność wody.

Dalsza analiza zawartości inkluzji pozwoliła również na oszacowanie głębokości, na której powstały diamenty – było to około 1000 kilometrów pod powierzchnią naszej planety.

„Podziemne oceany”

To na razie najgłębiej położony ślad obiegu wody na naszej planecie. Stanowi on dowód na to, że krążenie w głębokich warstwach Ziemi jest bardziej intensywne, a zasoby wody są prawdopodobnie o wiele większe, niż do tej pory sądziliśmy — zauważa jeden z badaczy.

Rzecz jasna warto pamiętać, że pojawiający się w doniesieniach o odkryciu „podziemny ocean” to obrazowe, ale mało precyzyjne określenie. Choć działa na wyobraźnię, to raczej nie ma co oczekiwać, że głęboko pod powierzchnią naszej planety znajdziemy coś na kształt krainy, opisywanej przez Juliusza Verne’a w „Podróży do wnętrza ziemi”, gdzie śmiałkowie natrafili m.in. na zbiornik wodny.

Czego jeszcze nie wiemy?

Dlatego jeśli w jakimś odniesieniu na temat tego odkrycia traficie na podawaną zupełnie serio informacją o podziemnym ocenie, warto podkręcić czułość osobistego detektora bzdetu. Badania dowodzą bowiem obecności wielkich ilości wody, ale nie precyzują formy, w jakiej się ona znajduje.

Mimo tego nasza planeta po raz kolejny zadziwia i pokazuje, jak wiele jej tajemnic wciąż pozostaje nieodkrytych, i jak wiele ziemskich zasobów, mimo imponującego rozwoju technologii, nadal znajduje się poza naszym zasięgiem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Sztuczna inteligencja Google'a czyta z ruchu warg lepiej, niż ludzie. Wystarczy nagranie, by podsłuchać rozmowę Szkoła przyszłości. Jakie przedmioty będą nauczane w roku 2030? Cud medycyny: sparaliżowana małpa chodzi. Wi-Fi zamiast rdzenia kręgowego Największy od 86 lat superksiężyc zobaczymy na niebie już 14 listopada Szpinak i jego supermoce: ta roślina może działać jak wykrywacz materiałów wybuchowych 21 gramów - tyle waży ludzka dusza. Dlaczego eksperyment, który tego dowiódł, nie ma żadnej wartości? Początek buntu maszyn: tak eksploduje robot NASA. Włożyli do niego baterie z Galaxy Note’a 7? Solar Roof: tak Elon Musk zniszczy gospodarkę opartą na węglu Oto przyszłość kosmicznego górnictwa. Robot RASSOR wydobędzie surowce na Marsie Jak to działa? Cz. 7: silnik spalinowy Jak to działa? Cz. 6: laser Prawie jak magia! Ten wynalazek pozwala na czytanie zamkniętych książek Watson: sztuczna inteligencja IBM-u uratowała już ludzkie życie. Co sprawia, że jest wyjątkowa? Jak to działa? Cz. 5: gaz kuchenny Akumulator zdradzi twoją tożsamość i sprawi, że zapłacisz wyższe rachunki Bez światła, królowej i żywności. Zadziwiające mrowisko w polskim, opuszczonym bunkrze atomowym Za tobą ciężki weekend? Oto wynalazek na miarę Nobla: lody na kaca Antropocen: Era Człowieka Niszczyciela Router Wi-Fi pozwala na identyfikowanie ludzi z 95-proc. dokładnością. Nawet przez ściany! Polski robot zadziwia świat. To elastyczna, zasilana światłem mikromaszyna Poznajcie Grahama. To człowiek, który jest w stanie przeżyć wypadek samochodowy Chcesz być lepszym kierowcą? Te gry poprawią twoje umiejętności Kogo zabije autonomiczny samochód: właściciela czy matkę z dzieckiem?

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać