LCD zabójcą OLED-ów? Przecież miało być na odwrót!

Co może zagrozić ekspansji telewizorów OLED? Okazuje się, że technologia LCD nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Czerń może być naprawdę czarna również na matrycy LCD!

  1. Kto zdominował technologię OLED?
  2. Czym OLED różni się od LCD?
  3. Dlaczego LCD ma problemy z czernią?
  4. Na czym polega innowacja Panasonica?

Przyszłość telewizorów

Jaka technologia jest przyszłością telewizorów? Jeszcze niedawno odpowiedź wydawała się prosta: przyszłość należała do ekranów OLED, które – po wycofaniu się największych firm z plazm – oferują jakość obrazu nieosiągalną dla technologii LCD – przede wszystkim pod względem czerni, która w przypadku OLED-ów jest naprawdę czarna.

Organiczne diody elektroluminescencyjne wydawały się naturalnym, następnym etapem ewolucji branży, a korki od szampana mogły strzelać w siedzibie LG. Koreańska firma, która konsekwentnie rozwijając się w tym właśnie kierunku stała się w kwestii OLED-ów technologicznym liderem, produkującym panele nie tylko na własne potrzeby, ale także – po zmianie polityki — na potrzeby konkurencyjnych firm.

Fałszywa prognoza?

Jeszcze pół roku temu pisząc artykuł o przyszłości ekranów telewizyjnych można byłoby zakończyć go w tym miejscu, skracając cały wywód do jednego zdania: plazmy odeszły do lamusa, ekrany LCD, zwłaszcza wsparte technologiami takimi, jak kwantowa kropka czy HDR oferują fantastyczną jakość obrazu, ale przyszłością jest OLED. I to właśnie ta technologia opanuje rynek, rzecz jasna w miarę upływu czasu i pojawiania się coraz doskonalszych paneli.

Właśnie w takiej sytuacji, gdy – jak mogłoby się wydawać – dominacja OLED-ów jest już tylko kwestią przewidywalnego, niezbyt długiego czasu, na horyzoncie pojawia się technologia, która może wiele zmienić.

Panasonic zmienia układ sił

Jest nią opracowane przez Panasonica rozwiązanie, dzięki któremu japońska firma uzyskała panel LCD IPS o intrygujących parametrach - maksymalna jasność to 1000cd / m², a minimalna to imponujące 0,001cd /m².

Jest to możliwe dzięki technologii, pozwalającej na kontrolowanie jasności nie – jak dotychczas – stref ekranu (a tych w niektórych modelach mogło być nawet 500!), ale każdego, pojedynczego piksela.

LCD IPS jak OLED

W praktyce oznacza to możliwości, które do tej pory były domeną OLED-ów. I choć w przypadku Panasonica kontrola jasności sprowadza się nie do wyłączania poszczególnych pikseli, ale do selektywnego przysłaniania tych świecących, to efekt zapowiada się znakomicie.

Jest jednak zbyt wcześnie na obwieszczanie nowej nadziei dla LCD i śmierci OLED-ów. Wynika to z faktu, że sam Panasonic przedstawia nową technologię jako rozwiązanie, które trafi przede wszystkim do sprzętu profesjonalnego, związanego m.in. z medycyną i obróbką wideo. Póki co producent w ogóle nie wspomina o rynku konsumenckich telewizorów, co może się wiązać choćby z zaporowymi cenami nowego rozwiązania.

Zabójca OLED-ów? Weryfikacja już niebawem

Niezależnie od tego przewidywanie przyszłości rozwoju telewizorów nie jest już tak proste, jak jeszcze całkiem niedawno. Choć ekspansja technologii OLED wydaje się przesądzona, to wygląda na to, że organiczne diody elektroluminescencyjne mają w końcu godnego przeciwnika.

Czy i jak bardzo groźny jest to rywal przekonamy się niebawem – opracowane przez Panasonica rozwiązanie ma zostać zaprezentowane w działaniu już na początku 2017 roku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Jak zarejestrować kartę SIM, z której korzystamy? Prezenty bez pudła: idealna propozycja pod choinkę Rokoko Smartsuit Pro: kompletny sprzęt do motion capture w jednym kombinezonie AMD Radeon Instinct: karty graficzne wspomagające uczenie maszynowe Tydzień z Gadżetomanią #6. Polak, który wynalazł telewizję i najciekawsze premiery sprzętowe 2016 roku Crytek ma problemy. Jaki los czeka twórców Crysisa? Bluetooth 5: przepustowość, zasięg i prędkość zwiększone nawet 8-krotnie +T +Winter: ogrzewane wkładki do butów z regulacją temperatury SolarStratos: stratosferyczny samolot napędzany energią słoneczną. Pułap lotu: 25 tys. metrów! Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Biurkowa lampka od GE wyposażona w asystentkę Amazon Alexa Inamo Curl: płatności mobilne także klasycznym zegarkiem Amaryllo Koova 2: inteligentna kamera z funkcją rozpoznawania twarzy Tobii Tech 4C: najnowsza generacja eyetrackera dla graczy Top 5 gadżetów elektronicznych pod choinkę Leaf: domowa fabryka marihuany sterowana smartfonem, czyli plug-and-plant Poczuj się jak James Bond – prezenty rodem z filmów szpiegowskich Microsoft Home Hub: komputer PC jako alternatywa dla smart hubów Smartduvet: automatycznie ścielące się łóżko, czyli inteligentna pościel

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy