Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast!

Jak poprawić jakość powietrza w zasnutych smogiem miastach? Jednym z pomysłów jest wznoszenie budynków, które będą aktywnie zwalczały zanieczyszczenia. Taka budowla powstaje właśnie w stolicy Tajwanu.

Vincent Callebaut Architectures

Ten artykuł ma 2 strony:

  1. Jak walczyć ze smogiem?
  2. Czy budynek może oczyszczać powietrze?
  3. Gdzie znaleźć w mieście miejsce na parki i zieleń?

Jak walczyć ze smogiem?

Smog to dla Polaków poważny problem. Powietrze w polskich miastach należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a przyczyn jest wiele. Wystarczy wspomnieć proceder palenia śmieci, nieefektywne, przydomowe kotłownie, błędy popełniane od dziesięcioleci przez urbanistów czy w końcu daleką od optymalnej organizację komunikacji miejskiej, co skutkuje zapchaniem ulic prywatnymi samochodami.

Efekt jest oczywisty. Nawet, jeśli w danej chwili nie widać kłębiącego się nad miastem smogu, to zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Jak sobie z tym radzić? Obok radykalnych metod, jak zakaz wjazdu samochodów spalinowych czy kontrole, pomagające wyłapać trucicieli, warte wspomnienia są mniej kontrowersyjne sposoby usuwania zanieczyszczeń.

Budynek, który oczyszcza powietrze

Pomysłów jest wiele – od promowania miejskiej zieleni po rozwiązania, będące połączeniem śmiałego pomysłu, często niebanalnego wzornictwa i technologii. Świetnym przykładem takich działań są wieże antysmogowe Smog Free Tower, które nie dość, że usuwają zanieczyszczenia, to na dodatek są w stanie wyprodukować z zebranych zanieczyszczeń biżuterię.

O krok dalej poszli projektanci z pracowni Vincent Callebut Architectures, którzy postanowili stworzyć smogożerny budynek. Sam pomysł wydaje się genialny w swojej prostocie i nawiązuje do coraz modniejszej idei, by miejska zieleń, a także ogrody i różne uprawy zajmowały nie tylko cenną przestrzeń na poziomie ziemi ale – wraz z budynkami – pięły się ku górze.

Bosco Verticale

Koncepcję tę kilka lat temu z powodzeniem wdrożono w Mediolanie, gdzie wybudowano kompleks mieszkalny o nazwie Bosco Verticale, czyli zaprojektowany przez pracownię architektoniczna Stefano Boeri Architetti budynek obsadzony roślinami. Budowę Bosco Verticale ukończono w 2014 roku, a pomysł – jak widać – zainspirował innych projektantów.

Zobacz również: Test: Hero GoPro

Wertykalny park

Przykładem na to jest wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan Tower, budowany właśnie w stolicy Tajwanu, Tajpej. Wieżowiec wyróżnia się nie tylko nietypową, spiralną formą, ale już niebawem będzie zaskakiwał bogactwem porastającej go roślinności. Zdaniem projektantów z pracowni Vincent Callebut Architectures, budynek po ukończeniu, planowanym na 2017 rok, będzie pochłaniał dwutlenek węgla i różne pyły w ilości odpowiadającej rocznej eksploatacji 27 samochodów.

Choć nie brzmi to szczególnie imponująco, a do tego warto pamiętać, że pod względem zanieczyszczania powietrza samochód samochodowi nierówny, to sam pomysł wydaje się ciekawy i warty promowania.

Z jednej strony jest to jakiś wkład w czystsze powietrze w centrach miast, a z drugiej – o czym również warto pamiętać – odejście od koszmaru betonowej dżungli, jaką uraczyli nas XX-wieczni architekci.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Asus ROG Swift PG27UQ: monitor UltraHD ze wsparciem HDR i G-Sync Kupujemy zmywarkę. Na co zwracać uwagę? Alkomat nowej generacji. PROOF to opaska, która mierzy poziom alkoholu we krwi Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Owl-Eye i Force FX: Roccat ujawnia przyszłość myszek i klawiatur Dell Canvas: tak wygląda rewolucja w obsłudze komputera Navigo Smart: Polacy zbudowali inteligentne krzesło Roboty LG pokazują, że science-fiction dogoniło rzeczywistość Ecolife: polski startup promuje na CES nowoczesny pomiar jakości powietrza AMD FreeSync 2: podwójna paleta sRGB, obsługa HDR i redukcja input laga Muzyka z elektrycznej zapalniczki: "Marsz imperialny" grany bez głośnika! Jak to możliwe? Aimpad R5: analogowa technologia dla gamingowych klawiatur mechanicznych Kissenger: przesyłanie pocałunków na odległość Najciekawsze premiery sprzętowe 2016 roku Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki i ubieralny głośnik - nowości LG na CES 2017 Chciał wyczyścić komputer, wysadził dom w powietrze. Uważaj, nie popełnij tego błędu! Samsung CH711: zakrzywione monitory z technologią Quantum Dot Joué: kontroler MIDI jako uniwersalny instrument dla kreatywnych muzyków DR!FT: sterowane smartfonem samochody o wiernie odwzorowanej mechanice jazdy

Popularne w tym tygodniu:

Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Polak wyrzuci, Szwed naprawi. Dlaczego tak łatwo tracimy pieniądze? Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet?