Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast!

Jak poprawić jakość powietrza w zasnutych smogiem miastach? Jednym z pomysłów jest wznoszenie budynków, które będą aktywnie zwalczały zanieczyszczenia. Taka budowla powstaje właśnie w stolicy Tajwanu.

Vincent Callebaut Architectures

Ten artykuł ma 2 strony:

  1. Jak walczyć ze smogiem?
  2. Czy budynek może oczyszczać powietrze?
  3. Gdzie znaleźć w mieście miejsce na parki i zieleń?

Jak walczyć ze smogiem?

Smog to dla Polaków poważny problem. Powietrze w polskich miastach należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a przyczyn jest wiele. Wystarczy wspomnieć proceder palenia śmieci, nieefektywne, przydomowe kotłownie, błędy popełniane od dziesięcioleci przez urbanistów czy w końcu daleką od optymalnej organizację komunikacji miejskiej, co skutkuje zapchaniem ulic prywatnymi samochodami.

Efekt jest oczywisty. Nawet, jeśli w danej chwili nie widać kłębiącego się nad miastem smogu, to zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Jak sobie z tym radzić? Obok radykalnych metod, jak zakaz wjazdu samochodów spalinowych czy kontrole, pomagające wyłapać trucicieli, warte wspomnienia są mniej kontrowersyjne sposoby usuwania zanieczyszczeń.

Budynek, który oczyszcza powietrze

Pomysłów jest wiele – od promowania miejskiej zieleni po rozwiązania, będące połączeniem śmiałego pomysłu, często niebanalnego wzornictwa i technologii. Świetnym przykładem takich działań są wieże antysmogowe Smog Free Tower, które nie dość, że usuwają zanieczyszczenia, to na dodatek są w stanie wyprodukować z zebranych zanieczyszczeń biżuterię.

O krok dalej poszli projektanci z pracowni Vincent Callebut Architectures, którzy postanowili stworzyć smogożerny budynek. Sam pomysł wydaje się genialny w swojej prostocie i nawiązuje do coraz modniejszej idei, by miejska zieleń, a także ogrody i różne uprawy zajmowały nie tylko cenną przestrzeń na poziomie ziemi ale – wraz z budynkami – pięły się ku górze.

Bosco Verticale

Koncepcję tę kilka lat temu z powodzeniem wdrożono w Mediolanie, gdzie wybudowano kompleks mieszkalny o nazwie Bosco Verticale, czyli zaprojektowany przez pracownię architektoniczna Stefano Boeri Architetti budynek obsadzony roślinami. Budowę Bosco Verticale ukończono w 2014 roku, a pomysł – jak widać – zainspirował innych projektantów.

Zobacz również: Asus G74SX

Wertykalny park

Przykładem na to jest wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan Tower, budowany właśnie w stolicy Tajwanu, Tajpej. Wieżowiec wyróżnia się nie tylko nietypową, spiralną formą, ale już niebawem będzie zaskakiwał bogactwem porastającej go roślinności. Zdaniem projektantów z pracowni Vincent Callebut Architectures, budynek po ukończeniu, planowanym na 2017 rok, będzie pochłaniał dwutlenek węgla i różne pyły w ilości odpowiadającej rocznej eksploatacji 27 samochodów.

Choć nie brzmi to szczególnie imponująco, a do tego warto pamiętać, że pod względem zanieczyszczania powietrza samochód samochodowi nierówny, to sam pomysł wydaje się ciekawy i warty promowania.

Z jednej strony jest to jakiś wkład w czystsze powietrze w centrach miast, a z drugiej – o czym również warto pamiętać – odejście od koszmaru betonowej dżungli, jaką uraczyli nas XX-wieczni architekci.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów Hatsune Miku: oto przyszłość muzyki. Ta Japonka zawsze będzie miała 16 lat Algorytm zabijania. Skynet istnieje i dzięki big data decyduje, kogo trzeba uśmiercić Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Asus ROG Swift PG27UQ: monitor UltraHD ze wsparciem HDR i G-Sync Kupujemy zmywarkę. Na co zwracać uwagę? Alkomat nowej generacji. PROOF to opaska, która mierzy poziom alkoholu we krwi Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu!

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Trójkąt Bermudzki. Wielka tajemnica czy wielka bzdura? Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Tex-lock: lekkie i zaskakująco wytrzymałe zapięcie rowerowe Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Analogue Nt Mini: klasyczny NES w luksusowej odsłonie