Growler Chill: inteligentny domowy nalewak do piw kraftowych

Growler Chill: inteligentny domowy nalewak do piw kraftowych

Growler Chill: inteligentny domowy nalewak do piw kraftowych
Jarosław Balcerzak
06.02.2017 06:21, aktualizacja: 10.03.2022 08:38

Przedsiębiorczy Amerykanin stworzył urządzenie, które na długo zachowa oryginalny smak kraftowego piwa. Jest przy tym banalnie proste w obsłudze i komunikuje się ze smartfonem. Jak działa najnowszy hit Kickstartera?

Pomysłowe rozwiązanie znanego problemu

Autorem innowacyjnego produktu jest start-up PenguinTap Inc. z niewielkiego miasta Myrtle Beach w USA. Jego założycielem jest Randy Hollister, który w czerwcu 2015 roku wspólnie z synem wpadł na oryginalny pomysł: nalewaka do piwa, który zachowa jego właściwości przez wiele tygodni. Jak się bowiem okazało, rynek nie oferuje w tej kwestii żadnego porównywalnego produktu.

Żeby jednak zrozumieć ideę pomysłowych miłośników złocistego trunku, należy przyjrzeć się specyfice amerykańskiej branży piw kraftowych. Przynajmniej okazjonalnie pije je 41 mln Amerykanów, rocznie napełniając w pubach 10 mln growlerów – powszechnie dostępnych, szklanych i zakręcanych butli o pojemności ok. 1,9 litra (lub nieco mniej popularnych, o połowę mniejszych).

Obraz

Growlery mają niestety wady: powietrze zamknięte w szyjce już po 24 godzinach powoduje zmiany w smaku trunku, nie bez znaczenia jest także malejące z czasem nasycenie dwutlenkiem węgla. Polakowi problem może wydawać się niszowy, jednak w USA dotyczy dużej liczby produktów – piw kraftowych niedostępnych w puszkach lub butelkach jest tam już ponad 75 tys. rodzajów.

Pierwszy prototyp Growler Chill panowie Hollister zaprezentowali w październiku 2016 roku podczas Wielkiego Amerykańskiego Festiwalu Piwa w Denver. Opinie uczestników pomogły w dopracowaniu produktu, którego finalny, przedprodukcyjny prototyp był gotowy 17 stycznia bieżącego roku. Dziesięć dni później na Kickstarterze wystartowała jego kampania.

Wynalazca i jego dzieło.
Wynalazca i jego dzieło.

Aż trzy niezależnie serwowane piwa

Obsługa urządzenia jest zaskakująco prosta: napełniony w pubie growler należy odkręcić, nałożyć na gwint specjalną nasadkę, a następnie użyć głowicy, która opróżni szyjkę butli z powietrza. Pozostaje już tylko odwrócić growler dnem do góry i umieścić w wewnętrznej komorze chłodzącej o temperaturze regulowanej w zakresie od 3 do 12 stopni.

Growler Chill mieści jednocześnie trzy butle 1,9 lub 0,95 litra, obsługiwane indywidualnie oddzielnymi nalewakami. Za nasycenie CO2 odpowiadają wymienne, 90-gramowe kartridże wystarczające na zużycie dziewięciu growlerów. Z tyłu urządzenia znalazł się także zawór na doprowadzenie innego źródła CO2.

Przekrój i konstrukcja Growler Chill.
Przekrój i konstrukcja Growler Chill.

Nie mogło zabraknąć również funkcji smart, które zapewnia dedykowana aplikacja na systemy iOS i Android. Przy jej pomocy można sprawdzić temperaturę piwa, aktualną pojemność każdego z growlerów (czujniki wagi), historię umieszczanych w urządzeniu trunków oraz termin najbliższego cyklu czyszczenia mechanizmu.

Urządzeniu zapewniono wygląd nie mniej elegancki od kosztownych ekspresów do kawy. Na front trafiły trzy nalewaki o wymiennych uchwytach, dźwignia mechanizmu próżniowego, wskaźnik ciśnienia, a także wyświetlacz parametrów pracy i dioda powiadomień. Obudowę w większości wykonaną z tworzywa, wykończono z przodu stalą nierdzewną.

Obraz

Ogromny sukces kampanii

Randy Hollister zapewnia, że to jedyne tak kompleksowe rozwiązanie znanego w USA problemu i ma w tym sporo racji. Growler Chill eliminuje wszystkie niesprzyjające piwu kraftowemu czynniki: nasłonecznienie, dostęp powietrza, spadek nasycenia CO2 oraz wysoką temperaturę. Tak przechowywanym trunkom nie zaszkodzi nawet kilkutygodniowe oczekiwanie na spożycie.

Podobnie uznali internauci na Kickstarterze - w ciągu pierwszych dziewięciu dni wspierając kampanię aż 380 tys. dol. Cel ustalony na 175 tys. dol. przekroczyli więc ponad dwukrotnie, a do końca zbiórki jeszcze 23 dni. Końcowy rezultat bez wątpienia będzie imponował. Koszt Growler Chill wynosi obecnie 379 dol., a wysyłki do wspierających wyznaczono na sierpień bieżącego roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)