Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem

Elektronika ubieralna na dobre zagościła już na nadgarstkach jako miniatura smartfona. Jej potencjał pozwala jednak na więcej, co dostrzegła trójka nowojorczyków. W jaki sposób ma działać ich nawigująca opaska?

  1. Gdzie powstał i ile osób liczy startup WearWorks?
  2. Na jakim etapie rozwoju znajduje się jego produkt?
  3. Jakie podzespoły w nim wykorzystano?
  4. Na jakiej zasadzie nawiguje użytkownika?

Projekt rozpoczęty od 13 prototypów

Trójka mieszkańców nowojorskiego Brooklynu postanowiła pomysłowo wykorzystać rozwiązania wprowadzone przez elektronikę ubieralną. Pracę nad prototypem ułatwiło im obszerne doświadczenie w inżynierii i projektowaniu przemysłowym. W marcu ubiegłego roku, po 12 miesiącach eksperymentów i testów, dysponowali już 13 odmiennymi prototypami urządzenia.

Do dalszego rozwoju wyznaczyli jeden, w formie przypominającej smartwatcha. Jego docelowym przeznaczeniem ma być nawigowanie osób niewidomych, a innowacja polega na wykorzystaniu w tym celu zmysłu dotyku zamiast słuchu. Pomysł szybko docenił inkubator przedsiębiorczości o nazwie Urban-X, utworzony z inicjatywy marek Mini oraz SOSV.

Wibracje i Google Maps, czyli prosto i skutecznie

Ze wsparciem w postaci zaplecza badawczego i finansowania, trójka wynalazców startupu WearWorks pracuje nad udoskonaleniem prototypu. Aktualnie ma on mało atrakcyjną formę opaski z pokaźnych rozmiarów modułem o zaokrąglonych krawędziach. Docelowo ma niewiele odbiegać gabarytami od znanych i popularnych smartwatchów.

Wewnątrz urządzenia o nazwie Beyond Sight znalazła się miniaturowa platforma Intel Curie, akcelerometr, żyroskop i silnik wibracji. Sparowanie go ze smartfonem zajmuje dosłownie chwilę, a dedykowaną aplikację uproszczono tak, aby nie sprawiła żadnego kłopotu także osobie niewidomej. Następnym krokiem jest już wypowiedzenie na głos miejsca docelowego.

Zostanie ono przez smartfona odnalezione na Google Maps, a użytkownik może rozpocząć spacer. Gdy porusza się we właściwym kierunku, opaska nie reaguje. Kiedy jednak zmieni go chociaż o 90˚, wibracje przypomną o konieczności korekty. Co najważniejsze, wszystko to odbywa się bez potrzeby angażowania kluczowego dla niewidomego zmysłu słuchu.

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Innowacja o dużym znaczeniu społecznym

Na świecie, gdzie 285 milionów ludzi częściowo lub całkowicie utraciło wzrok, wynalazek Amerykanów trudno przecenić. Jego rozwojowi bez wątpienia sprzyja oparcie się na zaskakująco prostej metodzie działania i sprawdzonym źródle map.

Sami twórcy widzą w Beyond Sight coś więcej niż tylko pomoc w zmaganiu się z niepełnosprawnością. Liczą na to, że bezwzrokowa nawigacja przekona do siebie także w pełni sprawnych użytkowników. Ma dla nich stanowić odpoczynek od codziennego poruszania się ze wzrokiem wpatrzonym w smartfon. Te i inne oczekiwania zweryfikuje dopiero przyszłoroczna premiera.

Źródło: materiały prasowe, WearWorks

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a Heatbuff: skuteczne rozwiązanie problemu zmarzniętych dłoni Mondo+: radio FM i internetowe z wbudowanym Chromecastem PLEN Cube: osobisty miniaturowy robot w formie kostki Speednite: inteligentne oświetlenie rowerowe z laserowymi kierunkowskazami V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach Kompaktowy wzmacniacz lampowy o ekskluzywnym wyglądzie i dużej mocy Uliczny plakat jako nadajnik muzyki, czyli nowy typ komunikacji bezprzewodowej Philips 278E8QJAB: 27-calowy zakrzywiony monitor w zaskakująco niskiej cenie Radeon RX 500: AMD podnosi poprzeczkę Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne. Niezwykły sprzęt do podróży pod wodą Raspberry Pi Zero W: minikomputer z WiFi i Bluetooth za 40 złotych Xperia Ear Open Style: bezprzewodowe słuchawki z asystentem głosowym GeForce GTX 1080 Ti: nowy Pascal o 35 proc. szybszy od GTX 1080 Najciekawsze z dostępnych w polskich sklepach obudów dla płyt mini ITX Mokuru: zaskakująco prosta zabawka nowym hitem Kickstartera Rhinos: najbardziej wytrzymałe bezprzewodowe słuchawki na świecie „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Mobilność czy wygoda? Możesz mieć wszystko: poznaj warte uwagi notebooki 2w1 Razer Power Bank: czas pracy laptopa Blade Stealth wydłużony o 6 godzin

Popularne w tym tygodniu:

Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych Epson PaperLab: biurowe urządzenie do wydajnego recyklingu papieru Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint Oregon SHE101: czujnik jakości powietrza z funkcją powerbanku LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie SHFT IQ: wirtualny trener biegania korzystający ze sztucznej inteligencji ET Mini: mobilny projektor z bezprzewodowym strumieniowaniem wideo Asus ROG Swift PG258Q: gamingowy monitor z odświeżaniem aż 240 Hz Czym jest kwantowa kropka?