iRobot Roomba 980: autonomiczny odkurzacz z funkcją mapowania pomieszczeń

iRobot Roomba 980: autonomiczny odkurzacz z funkcją mapowania pomieszczeń

iRobot Roomba 980: autonomiczny odkurzacz z funkcją mapowania pomieszczeń
Redakcja Gadżetomanii
20.02.2018 13:48, aktualizacja: 09.03.2022 10:38

Odkurzanie może być zaskakująco proste jeśli to wyznaczymy do niego inteligentną elektronikę. Flagową Roombę można uruchomić smartfonem, a jej precyzja nie ma sobie równych. Jakie technologie zastosował w niej producent?

Sprzątanie wspierane inteligentną elektroniką

Autonomiczne odkurzacze świetnie oddają tempo zmian na rynku urządzeń AGD. Nie tylko bowiem sprzątają bez zagrożenia dla własnej konstrukcji czy mebli, lecz równocześnie analizują pomieszczenia, łączą się z domowym routerem i umożliwiają szczegółową konfigurację przy pomocy urządzeń mobilnych. To jednak wciąż nie wszystko co potrafi Roomba 980.

Flagowy model marki iRobot o standardowej, okrągłej i spłaszczonej obudowie ma wymiary 351 × 351 × 92 mm i wagę 3,96 kg. Na jego górnej powierzchni znalazły się trzy przyciski i dioda sygnalizująca pracę, a wewnątrz pojemnik na zabrudzenia o pojemności 0,6 l, pojemna bateria i specjalnie zaprojektowane szczotki o podwyższonej wydajności.

Obraz

Precyzja, wydajność i długi czas pracy

Roomba 980 to pierwszy model wyposażony w system inteligentnej nawigacji iAdapt 2.0, dzięki której może mapować odkurzane pomieszczenie. Zwiększono w ten sposób dokładność i skrócono czas, w jakim Roomba wywiąże się z poszczególnych zadań. Urządzenie wykorzystuje także technologię iRobot vSLAM, dzięki której samodzielnie tworzy mapę punktów orientacyjnych.

Za najwyższą skuteczność 3-stopniowego zbierania zabrudzeń odpowiadają dwie przeciwbieżnie obrotowe i specjalnie profilowane, gumowe szczotki AeroForce oraz wirująca szczotka boczna. Radzą one sobie z kurzem, brudem, a nawet sierścią zwierząt. Wyzwaniem nie są również dywany – nowy tryb sprzątania Carpet Boost zapewnia bowiem nawet 10-krotnie wyższą moc ssącą.

Obraz

Silnik 3. generacji poza zwiększoną wydajnością oferuje także świetną kulturę pracy: natężenie hałasu ma nie przekraczać 58 dB. Bateria pozwala na maksymalnie 2 godziny działania, po których następuje automatyczny powrót Roomby do stacji dokującej. Ładowanie trwa 180 minut, natomiast praca może zostać wznowiona od miejsca, w którym została przerwana.

Obsługę uproszczono do minimum, a dla smartfonów z systemami Android (4.4.4+) i iOS (9+) przygotowano dedykowaną aplikację iRobot HOME. Umożliwia ona skonfigurowanie (m.in. ustalenie harmonogramu) i zdalne uruchomienie odkurzacza czy skierowanie go do stacji ładującej. Do wyboru użytkowników oddano 8 programów sprzątania.

Obraz

Kosztowny high-end domowego AGD

Ambicje marki iRobot sięgają wysoko: sprzątanie ich produktami ma odbywać się przy minimalnym zaangażowaniu użytkowników, a precyzja ma przewyższyć rozwiązania konwencjonalne. Roomba 980 ma stanowić dowód, że obrany cel jest realny do osiągnięcia i wyznaczać kierunek dalszego rozwoju autonomicznych odkurzaczy.

Urządzenie i zastosowane w nim technologie z całą pewnością robią wrażenie, a dzięki funkcji wznawiania pracy powinno zostać docenione w szczególności przez posiadaczy naprawdę sporych domów. Mieszkania nie stanowią już wyzwania ani dla silnika, ani baterii zaawansowanej Roomby.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)