Zadbany czyli sprawny: skuteczne i bezpieczne czyszczenie komputera PC

Zadbany czyli sprawny: skuteczne i bezpieczne czyszczenie komputera PC

Zadbany czyli sprawny: skuteczne i bezpieczne czyszczenie komputera PC
Jarosław Balcerzak
08.06.2017 08:23, aktualizacja: 09.03.2022 11:07

Letnie upały dopiero przed nami, mamy więc jeszcze czas na przygotowanie do nich domowego peceta. Obejdzie się oczywiście bez drogich narzędzi, a czynności nie zagrożą podzespołom. Jak poprawnie oczyścić komputer?

Niezawodność zależna także od nas

Dbanie o czystość komputerowych podzespołów nie jest czynnością wyłącznie estetyczną, a pamiętać o nim powinni nie tylko posiadacze obudów z oknami bocznymi. Nagromadzenie zabrudzeń prowadzi bowiem do wyższych temperatur, a przez to obniżenia trwałości poszczególnych podzespołów desktopowego komputera.

Inne konsekwencje zaniedbanego peceta to m.in. jego zawieszanie się, nieoczekiwane ponowne uruchomienia czy choćby bardzo głośna praca wentylatorów. Regularna konserwacja pozwoli więc nie tylko wydłużyć okres korzystania z poszczególnych podzespołów, ale i podniesie komfort codziennego korzystania z komputera.

Oczyszczenie żeberek radiatora karty graficznej nie obędzie się bez sprężonego powietrza.
Oczyszczenie żeberek radiatora karty graficznej nie obędzie się bez sprężonego powietrza.

Bezpieczeństwo urządzeń i użytkownika

Najbardziej zagrożone podzespoły to karta graficzna, procesor i zasilacz, a w dalszej kolejności również płyta główna oraz dyski HDD/SSD. W domowych warunkach skuteczne oczyszczenie wnętrza obudowy umożliwi już puszka tzw. sprężonego powietrza (ceny od ok. 7 zł), choć do osiągnięcia najlepszych rezultatów warto skorzystać także z pędzelka z organicznym włosiem.

Priorytetem jest bezpieczeństwo nasze oraz sprzętu, a zatem czynności należy wykonać na zewnątrz bądź w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zapobiegnie to zapłonowi gazów wydmuchiwanych przez nas z puszki a jednocześnie zapobiegnie rozrzucaniu zabrudzeń wewnątrz pomieszczeń. Rozpoczynamy oczywiście od odłączenia komputera od prądu.

Gaz kierujemy kolejno na: radiator na procesorze (po uprzednim odpięciu wentylatora), kolejny na karcie graficznej, a także do wnętrza zasilacza, po obu jego stronach. Pracę z puszką kończymy oczyszczając napędy, dyski twarde, powierzchnię płyty głównej oraz wnętrze obudowy.

Wieżowe chłodzenia procesora warto oczyścić dopiero po demontażu wentylatora.
Wieżowe chłodzenia procesora warto oczyścić dopiero po demontażu wentylatora.

Powyższe czynności można wykonać także odkurzaczem, choć należy przy tym zachować szczególną ostrożność. Zbyt duża siła ssania może uszkodzić bardziej wrażliwe części, natomiast zbyt mała niekoniecznie wystarczy do zebrania wszystkich zabrudzeń. Korzystajmy więc z niego bez pośpiechu i nadmiernego wykorzystywania niemałej często mocy.

Dodatkowym etapem dla osób oczekujących trwałego rezultatu jest skorzystanie z dowolnego pędzelka o długim włosiu z włókien organicznych (syntetyczne grożą wyładowaniami elektrostatycznymi). Pomoże on usunąć kurz z najtrudniejszych zakamarków, takich jak szczeliny między żeberkami radiatorów czy przestrzenie między ciepłowodami.

Ułatwione zadanie mają posiadacze chłodzenia cieczą.
Ułatwione zadanie mają posiadacze chłodzenia cieczą.

Komputer przygotowany na lato

Tak przeprowadzone czyszczenie wnętrza obudowy zapewni niskie temperatury, niewielkie natężenie hałasu oraz maksymalną trwałość posiadanych podzespołów. Nieocenione okaże się w szczególności w nadchodzącym sezonie wakacyjno-urlopowym, gdy wysokie temperatury raz jeszcze rzucą wyzwanie procesorom i kartom graficznym.

Warto również pamiętać że prędkość zbierania się zanieczyszczeń można zmniejszyć nie tylko poprzez zakup nowszego i lepiej wyposażonego modelu obudowy. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są rozmaitych rozmiarów filtry przeciwkurzowe, montowane między wentylatorami a obudową. Ich ceny rozpoczynają się już od kilku złotych za sztukę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)