Czas na nową klawiaturę. I zapalony gracz, i pracownik biura będzie zadowolony

Czas na nową klawiaturę. I zapalony gracz, i pracownik biura będzie zadowolony

Czas na nową klawiaturę. I zapalony gracz, i pracownik biura będzie zadowolony
Źródło zdjęć: © Wikipedia/Santeri Viinamäki
Grzegorz Burtan
11.07.2017 07:46, aktualizacja: 11.07.2017 10:15

Klawiatury są niezbędne do pracy przy komputerze i istotne dla naszego komfortu. Możemy przebierać w ofertach, bo wybór jest naprawdę duży – tańsze, droższe, przewodowe czy bezprzewodowe. Tylko którą wybrać? Spokojnie, jesteśmy tu po to, by podpowiedzieć, w jaki model warto zainwestować.

Do biura

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, do czego jest ci potrzebna klawiatura. Jeśli komputer to miejsce, na którym sprawdzasz maile, odpisujesz na Facebooku lub sprawdzasz ceny konsol na Allegro – nie ma sensu się wykosztowywać. Prosta klawiatura nie jest szczególnie droga.

Co istotne, można znaleźć modele odporne na zalanie. Tak, koszmar każdego użytkownika w postaci kawy na klawiaturze nie wydaje się już taki przerażający. Jeśli zdecydujesz się na model przewodowy upewnij się, że kabel jest dostatecznie długi, by nie mieć problemu w trakcie korzystania. Co do wersji bezprzewodowej – konieczne jest zaopatrzenie się w baterie (najczęściej AA), które warto mieć na podorędziu. Klawiatura na USB owszem, jest wygodna, ale nawet nie zauważysz, kiedy wyczerpiesz źródło zasilania.

Warto również pamiętać o układzie klawiatury. To mało prawdopodobne, ale znane są sytuacje, kiedy użytkownik z Polski otrzymywał urządzenie z zupełnie innym układem klawiszy niż ten, do którego się przyzwyczaił. W Polsce najbardziej popularny jest układ QWERTY, czyli tzw. klawiatura programisty.

Można jednak trafić na produkty, w których układ to QWERTZ – klawiatura maszynistki. Jest ona szczególnie popularna w krajach Europy Środkowej. We Francji natomiast korzysta się z kompletnie innego układu – AZERTY. Pamiętajmy o tym, by przez przypadek nie kupić sobie niepotrzebnie egzotycznej klawiatury.

Dla fanów elektronicznych rozgrywek

Skoro o egzotyce mowa, zobaczmy, co mogą wybrać ci, którzy na komputerze przede wszystkim grają – i amatorsko, i zawodowo. Klawiatury gamingowe mają przede wszystkim głębsze i większe klawisze (zwłaszcza WSAD, które często wyróżniają się kolorem). Do tego mają obudowę wydłużoną na dole, która służy jako podparcie dla nadgarstków. To użyteczne zwłaszcza podczas kilkugodzinnych sesji po sieci.

Podświetlanie pod klawiszami jest o tyle przydatne, że nie wymaga włączonego światła w pokoju. Na dłuższą metę to oczywiście męczące, jednak sprawdza się w momencie, kiedy zastanie nas zmrok, a my nie zauważymy, kiedy dzień stał się nocą.

Podobnie jak w przypadku "zwykłych" klawiatur, tutaj też możemy wybrać modele przewodowe lub bezprzewodowe. Zależy od naszych wymagań i potrzeb. Warto jednak pamiętać, że przewodowe połączenie jest zazwyczaj bardziej stabilne. Granie "po kablu" nie jest obarczone problemem traconego połączenia – chyba, że jakimś cudem go przetniemy, ale to raczej mało możliwe. Bezprzewodowe połączenie jest wygodne, ale inne sygnały mogą czasem zakłócać pracę klawiatury. Wybór należy do nas.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)