Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa

- Idzie burza, wyłącz komputer! – takie i podobnie brzmiące rady od lat rozbrzmiewają w polskich domach. Jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia domowej elektroniki? Pomocne okazują się listwy filtrujące i antyprzepięciowe.

Fot. Wikimedia Commons

Instalacja elektryczna

Od czego zacząć zabezpieczanie naszego domowego sprzętu? Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kupnem listwy antyprzepięciowej, warto rzucić okiem na domową instalację elektryczną i sprawdzić, czy nasze gniazdka mają uziemienie (to ten wystający z gniazdka bolec) i czy instalacja została prawidłowo podłączona.

Może się wydawać to banałem, ale wystarczy posłuchać opowieści elektryków o tym, co niekiedy spotykają w domach i mieszkaniach, gdzie występujący w roli eksperta od prądu szwagier albo sąsiad złota rączka potrafią stworzyć instalacje działające na słowo honoru, będące w gruncie rzeczy pułapkami na mieszkańców.

Nie wiesz, czy z prądem wszystko w porządku? Wezwij wykwalifikowanego elektryka – niech sprawdzi i oceni. Bez tego kupowanie jakiejkolwiek listwy mija się z celem.

Warto również pamiętać (choć zasadność tej rady bywa dyskutowana) o podłączeniu wszystkich współpracujących urządzeń do jednej fazy, co pozwoli uniknąć problemów z różnicą potencjałów i wynikających z niej awarii.

W praktyce można sprowadzić to do rady, że jeden zestaw (komputer z peryferiami albo np. telewizor, odtwarzacz blu ray i podłączony do niego sprzęt audio) powinny być zasilane z jednego źródła, czyli np. wspólnego rozgałęziacza czy listwy. Pomogą w tym urządzenia, wyposażone w 6, 7, albo nawet 8 gniazd.

Listwa filtrująca

Gdy zdecydujemy się na kupno listwy, warto zwrócić uwagę na nazewnictwo. Różne produkty występują w sklepach pod takimi samymi nazwami, pod popularną w sklepach nazwą "listwa zasilająca" może kryć się dosłownie wszystko, a listwa filtrująca i antyprzepięciowa to nie to samo.

Ta pierwsza nie zapewnia ochrony przed skokami napięcia. Po co zatem jest w sprzedaży i jaki jest sens jej zakupu? Listwa filtrująca to w dużym uproszczeniu nieco lepszy przedłużacz, dbający o to, by wadliwe działanie któregoś z podłączonych urządzeń nie spowodowało poważniejszego problemu. Dlatego, gdy na skutek jakiejś awarii nasz telewizor czy laptop spowoduje zwarcie, listwa odetnie zasilanie.

Zadaniem listwy filtrującej jest również ograniczenie występowania szumów elektrycznych i krótkotrwałych skoków napięcia, nazywanych szpilkami (powstają np. przy uruchamianiu silników elektrycznych), które w dłuższej perspektywie mogą skutkować awariami sprzętu.

Listwa antyprzepięciowa

Co istotne, listwa filtrująca, wyposażona zazwyczaj w prosty bezpiecznik topikowy, nie ochroni naszego sprzętu przed dużym skokiem napięcia.

Zadanie to spełnia, zazwyczaj droższa od filtrującej, listwa antyprzepięciowa, wyposażona w podzespół elektroniczny nazywany warystorem. Warystor działający jako ogranicznik przepięć pozwala na swobodny przepływ prądu do uziemienia, a pracujący jako zabezpieczenia antyprzepięciowe potrafi w bardzo krótkim czasie, sięgającym 25 nanosekund, odciąć zasilanie, zabezpieczając komputer czy inne urządzenia elektroniczne.

Warto przy tym zwrócić uwagę na specyfikację listwy. Za minimum można uznać absorpcję energii o wartości 150 dżuli, 25 ns czasu reakcji, maksymalny prąd impulsu co najmniej 6 kiloamperów i napięcie progowe nie wyższe niż 1,5 kV.

W praktyce wymagania te spełni niemal każda listwa dostępna na rynku, dlatego szukając najlepszej ochrony warto dopłacić do tych, oferujących lepsze parametry pracy (np. absorpcję energii na poziomie 500 i więcej J, niskie napięcie progowe i jak największy prąd impulsu).

Istotną, choć często pomijaną kwestią jest również maksymalne obciążenie listwy. Jeśli podłączamy do niej laptopa i skaner, nie musimy się przejmować tą kwestią. Jeśli jednak podłączamy do niej gamingowego potwora z bardzo mocnymi podzespołami zwróćmy uwagę na to, czy listwa jest w stanie sprostać jego wymaganiom.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 500 zł Zraszacze ogrodowe do 200 zł Najlepsze zabawki dla twojego psa Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Sprytne urządzenie piwnicy Lampy podłogowe - przegląd najciekawszych propozycji Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Zraszacze ogrodowe do 50 zł Sprytne urządzenie strychu Pochłaniacze wilgoci - przegląd Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie? Przenośne odtwarzacze audio do 100 zł Narzędzia dla majsterkowiczów Obudowa do Samsunga Galaxy S7 - propozycje Zestawy audio do 700 zł Jak odnowić kabinę prysznicową - sposoby Sprytne sposoby ukrywania przewodów Zraszacze ogrodowe do 100 zł Najbardziej niepraktyczne lampy, które warto mieć Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Rybki w domu: od czego zacząć? Niezbędnik początkującego akwarysty Kup piec kiedy nie ma sezonu grzewczego. Jaki wybrać i czym się różnią? Odśwież podłoże swojego domu. Płytki podłogowe są praktyczne i łatwe w montażu

Popularne w tym tygodniu:

Bez tego ani rusz. Akcesoria do montażu komputera i nie tylko Echosondy dzięki którym będziesz wiedział jak złapać grubą rybę Kochasz biegać? Te sprzęty pozwolą na jogging niezależnie od pogody Gadżety dla wędkarzy, które pozwolą się zrelaksować podczas oczekiwania na połów Prawdziwie jesienne śniadania na ciepło – gofry i nie tylko Nowy odkurzacz Electrolux to Tesla wśród automatów Baterie łazienkowe do 150 zł Gotowy na przygodę w lesie? To lepiej się dobrze uzbrój Nie tylko selfie stick - inne zastosowania kamerki GoPro Radzimy jak uniknąć błędów podczas jesiennych porządków na działce Przezorny zawsze ubezpieczony. Akcesoria do samoobrony Ten sprzęt jest w promocji, a pomoże ci zachować sylwetkę w trakcie zimy