Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka domowa nie musi być poręczna, bo w przeciwieństwie do apteczki turystycznej nigdzie jej ze sobą nie zabieramy. Wyposażenie domowej apteczki powinno nas zatem zabezpieczać na każdą ewentualność. Co powinna zawierać domowa apteczka?

W domowej apteczce powinny znajdować się nie tylko leki i bandaże, ale też np. termometr

W domowej apteczce powinny znajdować się nie tylko leki i bandaże, ale też np. termometr (istockphoto.com/cookiecatagency)

Ciśnieniomierz do domowej apteczki

W domowej apteczce rozmiary i ciężar wyposażenia nie grają roli, dlatego warto w niej mieć nawet spore sprzęty, takie jak ciśnieniomierz. Inna sprawa, że coraz większa liczba ciśnieniomierzy ma kompaktowe wymiary, a największe sprzęty do mierzenia ciśnienia są zwykle starszego typu.

Wbrew pozorom ciśnieniomierz przydaje się nie tylko osobom z nadciśnieniem tętniczym. Gwałtowne skoki ciśnienia tętniczego mogą przydarzyć się każdemu z nas i wynikać ze stresującego trybu życia czy zmian pogody, w związku z czym ciśnieniomierz to niezbędnik w każdej domowej apteczce. Najpopularniejsze są ciśnieniomierze naramienne, których mankiet owija się nad zgięciem w łokciu.

W domowej apteczce warto mieć ten ciśnieniomierz:

Glukometr do domowej apteczki

Na wyposażenie domowej apteczki powinien się też składać glukometr. Glukometr jest oczywiście najbardziej potrzebny osobom z cukrzycą, ale zdarza się, że poziom glukozy spada bez wyraźnych objawów towarzyszących. Dlatego pomiar glukozy warto wykonywać jako rutynową czynność, a glukometr powinien znajdować się w każdej domowej apteczce. Zresztą badanie glukometrem jest też zalecane kobietom w ciąży, które są narażone na tzw. cukrzycę ciążową.

Szukacie dobrego glukometru? Ten model gwarantuje najbardziej wiarygodne pomiary:

Jak działa glukometr? Glukometr jest wyposażony w nakłuwacz, który należy przyłożyć do palca i nacisnąć przycisk – wówczas ostrze nakłuwacza przebije skórę, spod której powinna wydobyć się krew. Krew należy zebrać na specjalny pasek, który trzeba wsunąć do glukometru, a wtedy na wyświetlaczu pojawi się wynik pomiaru.

Inhalator do domowej apteczki

W domowej apteczce nie powinno też zabraknąć inhalatora. Inhalator jest z jednej strony niezbędnym akcesorium dla osób z alergią czy astmą, ale rewelacyjnie sprawdzi się też w leczeniu pospolitego przeziębienia. Działanie inhalatora polega na zmianie stanu skupienia leku z ciekłego na gazowy, co ułatwia aplikację wielu środków.

Mamy dla was doskonały inhalator w naprawdę niskiej cenie:

Do domowej apteczki warto wybrać inhalator tłokowy lub ultradźwiękowy. Inhalator ultradźwiękowy nie jest jednak przystosowany do podawania wielu dostępnych w aptekach leków, choć wyróżnia się cichym działaniem. Mniej nowoczesny, lecz łatwiej dostępny i praktyczny jest natomiast inhalator tłokowy, dlatego najczęściej to właśnie ten sprzęt trafia do domowych apteczek.

Termometr do domowej apteczki

W każdej domowej apteczce pierwszej pomocy powinien znajdować się termometr, który obok bandaży, plastrów czy leków przeciwbólowych stanowi jej podstawowe wyposażenie. Jednak wybór właściwego termometru do domowej apteczki jest coraz mniej oczywisty. Wynika to z wycofania szkodliwych według Unii Europejskiej termometrów rtęciowych i technologicznego postępu, jaki zaliczyły termometry elektroniczne.

Coraz większą popularność zyskują termometry bezdotykowe, które są bardzo higieniczne, bo jak sama nazwa wskazuje nie wymagają włożenia ich pod pachę czy do ust. Termometr bezdotykowy wystarczy trochę do siebie zbliżyć, a pomiar zostanie dokonany przy użyciu wiązek podczerwieni. Zaletą termometrów dotykowych jest na pewno szybkość mierzenia temperatury – wystarczy raptem sekunda, by dowiedzieć się, czy mamy gorączkę, czy też nie.

Jaki termometr wybrać do domowej apteczki? Dla nas strzałem w dziesiątkę jest ten model:

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Baterie łazienkowe do 500 zł Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Wiertarki do 500 zł Czyszczenie luster - wszystko, co potrzebne, by odzyskały blask Gustowne lampki biurkowe Czyścimy komputer. Co warto mieć pod ręką? Proste sposoby na pozbycie się owadów Czyste szyby - te gadżety pomogą o nie zadbać Jaka pogoda za oknem? Termometry i stacje pogodowe Tanie fotele biurowe - do 300 zł Domowy monitoring: kamery IP do 300 zł Środki do konserwacji parkietu Akcesoria aktywnej mamy Sprytne urządzenie piwnicy Jak wyczyścić piekarnik – najlepsze środki i akcesoria Wiertarki do 300 zł Kwiaty doniczkowe - dzięki tym gadżetom ich pielęgnacja będzie łatwiejsza Czysta łazienka - sprzęt i gadżety, które pozwolą o to zadbać Nie daj się zaskoczyć na biwaku. Podpowiadamy, jak się odpowiednio przygotować Lampy podłogowe - przegląd najciekawszych propozycji Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Upał daje się we znaki. Wiemy, jak z nim walczyć Zraszacze ogrodowe do 50 zł Sprytne urządzenie strychu

Popularne w tym tygodniu:

W sobotę, 12 sierpnia, noc spadających gwiazd. Akcesoria, bez których się nie obejdziesz w jej trakcie Proste sposoby na pozbycie się owadów Jaka pogoda za oknem? Termometry i stacje pogodowe Bezpieczny dom: alarmy, kamery IP, czujniki ruchu i otwarcia Czyszczenie luster - wszystko, co potrzebne, by odzyskały blask Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć? Czyścimy komputer. Co warto mieć pod ręką? Malujemy pokój: akcesoria i zestawy, dzięki którym możemy to zrobić sami Czyste szyby - te gadżety pomogą o nie zadbać Jak dbać o lodówkę? Najlepsze środki i akcesoria, które to ułatwią Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Spakuj wszystko, czego potrzebujesz. Walizki dla rodziny i samotnych podróżników