Jesteś uzależniony od technologii? Grozi Ci samotność

Jesteś uzależniony od technologii? Grozi Ci samotność

Technologia nas otacza, czy jesteśmy od niej uzależnieni? (Fot.writeonnewjersey.com)
Technologia nas otacza, czy jesteśmy od niej uzależnieni? (Fot.writeonnewjersey.com)
Katarzyna Orzechowska
30.04.2012 14:10, aktualizacja: 10.03.2022 14:42

Według ostatnich badań człowiek uzależniony od nowoczesnych technologii spędza średnio 48 godzin bez rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Komunikacja przeniosła się na formy cyfrowe: SMS-y, maile czy wideoczaty.

Według ostatnich badań człowiek uzależniony od nowoczesnych technologii spędza średnio 48 godzin bez rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Komunikacja przeniosła się na formy cyfrowe: SMS-y, maile czy wideoczaty.

Z badań agencji dnx wynika, że technologie (m.in. notebooki, smartfony, iPady) przyczyniają się do zaniku standardowych umiejętności form komunikacji werbalnej i interakcji. To już wiemy i znamy (między innymi z badań i raportów na temat tzw. Generacji C - connected), ale jak do tego podchodzimy? Czujecie barierę między Wami a przyjaciółmi podczas spotkań?

Czy technologie zdominowały świat?

Około 16% Brytyjczyków to grupa zdominowana przez technologie, z czego 19% tak bardzo, że dwa dni bez werbalnej komunikacji i opuszczenia świata cyfrowych rozmów i portali społecznościowych to dla nich norma. Rzadko też wychodzą z domu bez urządzeń mobilnych, takich jak tablet i komputer, a transakcje, m.in. zakup nowych ubrań, książek czy nawet jedzenia, przeprowadzają głównie przez Internet.

Drew Nicholson z dnx twierdzi:

Rewolucja cyfrowa umożliwia nam niesamowity wybór, jeżeli chodzi o sposób naszego podejścia do standardowych, codziennych aktywności, takich jak transakcje pieniężne czy też zakupy. Nie powinna jednak zastępować sztuki konwersacji i kontaktów międzyludzkich. Zdecydowana mniejszość z ludzi korzystających z technologii we wszystkich naturalnych sytuacjach życiowych wynosi z tego długofalowe korzyści. W długim odstępie czasowym takie działanie nie jest substytutem zaangażowania w personalne kontakty.

Generacja C - connected

Chyba mało kto wyobraża sobie życie bez telefonu czy laptopa i przeczytania chociaż kilka razy w tygodniu świeżych newsów. Niektórzy zastąpili książki papierowe elektronicznymi - ebookami. Można zobaczyć ich w tramwaju czy na ławce w parku, zapatrzonych w ekran Kindle czy iPada. To znamiona generacji connected customer, czyli człowieka połączonego - status: cały czas online. Wyczerpujące dane znajdziecie u badacza branży Social Media i nowych technologii, Briana Solis.

Połączeni, ale samotni?

Jak powiedziała kiedyś Sherry Turkle, badaczka Internetu i nowych mediów - 30 lat temu zastanawialiśmy się, do czego przyda nam się komputer, a dzisiaj pytamy: do czego się nie przyda? Kiedyś człowiek wykształcił technologie, budował je i rozwijał, teraz to one kształtują nas.

Sama polecam książkę Turkle pt. "Alone with technology", ale podchodzę z rezerwą do twardych twierdzeń, że technologia niszczy nasze życie emocjonalne. Jeśli na to pozwolimy i nie potrafimy panować nad swoimi działaniami, może tak być. Wydaje mi się, że jest tak z każdym działaniem, pokusą, bodźcem. Ku refleksji jednak, warto przeczytać: Sherry Turkle, "Alone Together".

Z niektórymi znajomymi i przyjaciółmi mamy możliwość jedynie cyfrowego kontaktu. Chyba najlepszym sposobem, aby nie dać się zwariować, jest balans między działaniami w sieci (kontaktami, interakcjami w społecznościach czy np. zakupami) a działaniami w świecie realnym. Na majówkę polecam spacery, wieczorne spotkanie w knajpie - i to niekoniecznie z zameldowaniem na Facebooku czy fotką z Instagramu:)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)