Zamiana biegunów magnetycznych Słońca - o co naprawdę chodzi?

Przebiegunowanie Słońca (fot.: sxc.hu)

Przebiegunowanie Słońca (fot.: sxc.hu)

Sporo serwisów internetowych, zwłaszcza związanych z różnymi przepowiedniami końca świata w roku 2012, ogłosiło właśnie groźnie brzmiącą nowinę. W tym roku zamianie ulegną bieguny magnetyczne Słońca. Ile w tym prawdy — i czy coś nam ewentualnie z tego powodu grozi?

Przebiegunowanie faktycznie nastąpi

Na początek należy potwierdzić informację: tak, w tym roku bieguny magnetyczne Słońca zamienią się miejscami. I to całkiem niedługo — chociaż nie wiadomo do końca, czy akurat faktycznie w maju, jak głoszą informacje w Internecie. NASA, monitorując cały czas naszą gwiazdę centralną, na pewno będzie dokładnie wiedzieć, kiedy to nastąpi.

Czy Słońce było kiedyś o wiele większe?

My tego w ogóle nie zauważymy. Tak samo, jak nie zauważyliśmy w roku 2001 - bo to właśnie wtedy, nie zaś, jak można ostatnio przeczytać w Sieci, 300 lat temu — bieguny magnetyczne Słońca ostatnio się zamieniły. Skoro wówczas było to tak bezobjawowe, że teraz ludzie bez problemu wierzą, że nie nastąpiło od 300 lat, to można najwyraźniej spać spokojnie. Dowiemy się dopiero z serwisów naukowych.

Niezwykłe zjawisko czy normalny rytm Słońca?

Na stronach NASA bez większego problemu można znaleźć artykuł z roku 2001, w którym odnotowano, że właśnie (a więc 11 lat temu) zaobserwowano odwrócenie się biegunów magnetycznych Słońca.

W tym samym artykule napisano także, że to zjawisko nie jest niczym nietypowym, niesamowitym ani nawet szczególnym. Autorzy piszą, że zgodnie z posiadaną obecnie przez naukowców wiedzą, taka zamiana biegunów magnetycznych następuje podczas każdego maksimum słonecznego. Czyli regularnie, jak w zegarku, co 11 lat.

Zobacz również: ASIMO - robot przynosi napoje

Astronomiczna wiosna już jest, kalendarzowa jutro

Nie ma się więc o co martwić. Większość z nas przeżyła już co najmniej jedno czy dwa przebiegunowania - i jak widać — nie miało to większego wpływu na cokolwiek w naszym życiu.

Źródło: NASA.gov

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację