Druk 3D. Dla kogo trójwymiarowa rewolucja?

Kto korzysta z popularyzacji druku 3D? (Fot. E-Prototypy.pl)

Kto korzysta z popularyzacji druku 3D? (Fot. E-Prototypy.pl)

Druk 3D przeżywa eksplozję popularności. W Sieci roi się od entuzjastycznych artykułów, jednak zazwyczaj są to opisy zastosowanej technologii oraz futurystyczne wizje świata, w których samodzielnie tworzy się w domu nawet najbardziej skomplikowane przedmioty. Czy na obecnym etapie rozwoju druk 3D zmienia cokolwiek w życiu zwykłych ludzi?

Wizja, w której wielkoskalowa produkcja przemysłowa została zastąpiona samodzielnym wykonywaniem w domu przedmiotów o skomplikowanej budowie i kształtach, wydaje się bardzo atrakcyjna. Niestety, nie ma prawie nic wspólnego z rzeczywistością.

Lodowce w Karakorum przyrastają – na złość globalnemu ociepleniu

Drukarki 3D oferują wspaniałe możliwości, a tworzenie przedmiotów odbywa się, w zależności od zastosowanej technologii, z dokładnością nawet do 0,1 milimetra. Powstają misterne konstrukcje, biżuteria czy roboty, ale z puntu widzenia przeciętnego, domowego użytkownika, na razie nie ma to żadnego znaczenia. Drukowany robot pokazany przez MIT imponuje zastosowanym sposobem produkcji części, ale czy pamiętacie, kiedy ostatni raz budowaliście robota? Ja nie pamiętam.

Produkcja wielkoskalowa niemal w każdym przypadku będzie tańsza i wydajniejsza od domowej manufaktury. Zamiast tracić czas na drukowanie jakiegoś typowego przedmiotu, zazwyczaj o wiele prościej jest go po prostu kupić.

Nie dotyczy to oczywiście geeków i majsterkowiczów, konstruujących stosunkowo tanie drukarki 3D z dostępnych na rynku zestawów, ale w ich przypadku mniejsze znaczenie ma praktyczne wykorzystanie sprzętu, a większe pasja i chęć poznania nowej technologii. Ta sytuacja być może zacznie się powoli zmieniać — na rynku pojawi się drukarka 3D MakiBox za 1072 złote!

Czy zatem druk 3D jest bezużyteczny? Absolutnie nie! Drukarki 3D oferują wspaniałe możliwości, a błąd polega głównie na tym, że przedstawia się je jako domowego dżina tworzącego na zawołanie np. przedmioty codziennego użytku. Na takie zastosowanie jest jeszcze za wcześnie. Choć jedna z technik druku 3D – stereolitografia (SLA) – została wynaleziona jeszcze w 1984 roku przez  Charlesa Hulla, to technologia ta wciąż jest zbyt niedojrzała, droga i zbyt ograniczona.

Modele wykonane z wydrukowanych części (Fot. E-Prototypy.pl)

Zobacz również: Lodówka z Androidem

Druk 3D można za to z powodzeniem zastosować tam, gdzie wymagana jest duża precyzja, a czas i koszt nie odgrywają tak istotnej roli, jak np. w gospodarstwach domowych. Poza medycyną przykładem takiego zastosowanie jest m.in. tworzenie prototypów.

Model wykonany z wydrukowanych części (Fot. E-Prototypy.pl)

Arkane Studio prezentuje Dishonored [wideo]

Jest to doskonałe rozwiązanie np. w przypadku małych firm. Zamiast żmudnego materializowania projektu tradycyjnymi metodami, wystarczy – na podstawie planów – zlecić jego wydrukowanie. Specjalizuje się w tym m.in. polska firma Centrum Szybkiego Prototypowania e-Prototypy.

Takie rozwiązanie pozwala na stosunkowo tanie i szybkie stworzenie prototypu i otwiera przed niewielkimi firmami możliwości zarezerwowane dotychczas dla większych i zasobniejszych przedsiębiorstw.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń! Program Orka: Polska kupuje nowe okręty podwodne. Wybierze szwedzki typ A26? Unijni biurokraci, ręce precz od Internetu! Podział Google to absurdalny pomysł Flick - jeden przycisk, by rządzić smartfonem

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy