Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych

Pozostałością zimnej wojny są nie tylko nietypowe narzędzia zniszczenia, jak np. ekranoplan Łuń, ale również miejsca, których istnienie przez lata owiane było mgłą tajemnicy. Jednym z nich są wykute w skale sztolnie stanowiące niegdyś bazę radzieckiej 11 Dywizji Okrętów Podwodnych. Jak wyglądają tajne przez dziesięciolecia obiekty wojskowe w Bałakławie?

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Wired.com)

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Wired.com)

Ten artykuł ma 2 strony:

Bałakława — tajna baza radzieckich okrętów podwodnych — cz. 1.

Bałakława przeszła do historii jako miejsce słynnej bitwy z 1854 roku, podczas której wojska brytyjskie, francuskie i tureckie starły się z Rosjanami. Jednym z najbardziej znanych epizodów tej bitwy jest szarża Lekkiej Brygady, stanowiąca inspirację do powstania m.in. dwóch filmów o tym tytule i utworu „The Trooper” zespołu Iron Maiden.

Przez lata Bałakława była również bazą Floty Czarnomorskiej. Czasy, gdy największe światowe mocarstwa kombinowały nad sposobami skutecznego wysadzenia w powietrze konkurentów, a wraz z nimi połowy naszego globu, charakteryzowały się niebywałym rozmachem, a traktowane priorytetowo wojskowe inwestycje powstały po obu stronach żelaznej kurtyny bez względu na koszty.

W 1953 roku, niedługo przed swoją śmiercią, Józef Stalin zatwierdził plany budowy tajnej bazy okrętów podwodnych w Bałakławie. Choć niedługo później władza trafiła w ręce Gieorgija Malenkowa, a następnie od 1955 roku przejął ją Nikita Chruszczow, następcy kontynuowali zatwierdzone przez Stalina dzieło.

W miejscowości Bałakława, w zboczu wyłaniającej się z Morza Czarnego góry, rozpoczęto drążenie długich tuneli. Trwające przez dekadę prace zakończyły się uruchomieniem bazy 11 Dywizji Okrętów Podwodnych. Baza ta stanowiła zarazem magazyn broni atomowej dla Floty Czarnomorskiej.

W 1957 roku wydano rozkaz usunięcia Bałakławy ze wszystkich map. Obecna dzielnica Sewastopola stała się miastem zamkniętym, z rygorystycznie ograniczonym dostępem osób z zewnątrz. Wewnątrz góry ukryto suchy dok, w którym można było dokonywać napraw i przeglądów oraz sześć ogromnych kanałów mieszczących okręty podwodne. Baza w Bałakławie miała umożliwić im przetrwanie w przypadku ataku nuklearnego.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, do 1993 roku baza była wykorzystywana przez okręty Floty Czarnomorskiej. Po ich wycofaniu z tego miejsca w części obiektów urządzono muzeum, gdzie poza eksponatami bezpośrednio związanymi z radziecką flotą podwodną można podziwiać m.in. zabezpieczenia antydywersyjne, np. miniaturowe miny mające zatrzymać płetwonurków lub specjalną broń garnizonu bazy przystosowaną do strzelania pod wodą.

1.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Russos.Livejournal.com)

Zobacz również: LG InnoFest

2.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Russos.Livejournal.com)

3.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Wired.com)

4.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Wired.com)

5.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Wired.com)

6.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Russos.Livejournal.com)

7.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Russos.Livejournal.com)

8.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Russos.Livejournal.com)

9.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Wired.com)

10.

Baza okrętów podwodnych w Bałakławie (Fot. Wired.com)

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie? 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne FES Watch - zegarek z e-papieru. Nie jest mądry, ale wygląda świetnie! Xbox One wykorzysta fitnessowe opaski? Strach się bać - Microsoft chce wiedzieć o nas za dużo! Do czego potrzebny jest Kickstarter? Żeby giganci mieli skąd brać pomysły Najlepsze myszy do gier – propozycje prezentowe na każdą kieszeń [zestawienie] Z naszych gadżetów znikną dziwne znaczki i napisy. E-Label to dowód na to, że rządzi nami biurokracja! Polskie Kinetise zwycięzcą europejskich finałów IBM SmartCamp! Będą nas reprezentować w USA Tradycyjna telewizja zniknie za 16 lat? A gdzie tam! Hush - inteligentne zatyczki do uszu. Nie przegapisz ważnych połączeń!

Popularne w tym tygodniu:

Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Życie na pokaz. W sieci udajemy zdrowych i szczęśliwych, bo zmuszają nas różne aplikacje Unikalne hasła: zakała współczesnego internetu. Jak pozbyć się tego problemu? Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Developerzy Microsoftu zdradzają tajemnicę datowania sterowników na 2006 rok Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Fast Forward Gita: inteligentny osobisty transporter zaskakuje możliwościami W dobie Internetu rzeczy hakerzy mogą zaatakować nawet przez lodówkę. Wywiad z Karoliną Małagocką z F-Secure Growler Chill: inteligentny domowy nalewak do piw kraftowych