Samsung Chronos 700Z5A - moc w smukłej obudowie [test]

Samsung Chronos 700Z5A - moc w smukłej obudowie [test]

Samsung Chronos 700Z5A
Samsung Chronos 700Z5A
Jacek Klimkowicz
01.04.2012 23:59, aktualizacja: 10.03.2022 15:06

Wygląda niepozornie. Gabarytami i masą bliżej mu do czternastki, parametrami zaś do ciężkiego DTR-a. Oto Samsung Chronos 700Z5A – kompaktowy laptop o wielkich możliwościach. Przynajmniej w teorii. Jaki jest naprawdę? Warto go kupić? Czas na test!

Specyfikacja, wykonanie i ergonomiaSpecyfikacja techniczna

Użyczony nam do testów redakcyjnych model to Samsung 700Z5A-S03PL. Jego konfiguracja sprzętowo-programowa jest następująca:

  • matryca: 15,6\ HD+ (1600 x 900, matowa, LED);
  • procesor: Intel Core i7-2675QM (2,20 GHz);
  • pamięć RAM: 8 GB DDR3 (1333 MHz);
  • dysk: Samsung HN-M101MBB 1 TB (5400 RPM), SanDisk iSSD P4 8 GB (ExpressCache);
  • grafika: AMD Radeon HD 6750M (1 GB GDDR5)
  • złącza: 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI, 1 x mini VGA, 1 x wejście/wyjście audio, 1 x Kensington Lock;
  • łączność: 1 Gbit LAN, WLAN 802.11a/b/g/n, Bluetooth 3.0+HS, Intel Wireless Display 2.0;
  • inne: podświetlana klawiatura, kamerka internetowa o rozdzielczości 1,3-megapiksela, nagrywarka DVD typu slot-in, uniwersalny czytnik kart pamięci, czujnik światła;
  • akumulator: 8-komorowy, 80 Wh (5400 mAh);
  • OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit.
  • wymiary fizyczne: 362 x 238 x 25 mm;
  • waga rzeczywista: 2378 g.

Za tak wyposażonego notebooka z logo południowokoreańskiego producenta trzeba zapłacić ok. 4800 zł. Jest to dość wysoka cena zważywszy na to, że obecnie jest dostępnych w sprzedaży sporo modeli komputerów przenośnych, które mimo zbliżonej konfiguracji są około 1000 zł (a nawet więcej) tańsze. Żaden jednak nie jest tak smukły, kompaktowy i stylowy. Czy warto zatem skusić się na laptop Samsung Chronos 700Z5A? Zapraszam do lektury.

Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Samsung Chronos 700Z5A od pierwszych chwil ujmuje prostym, eleganckim i praktycznym designem. Łagodne linie, zminimalizowana ramka ekranu i smukła (zaledwie 25 mm grubości) sylwetka sprawiają, że konstrukcja wydaje się jeszcze mniejsza, cieńsza i lżejsza niż jest w rzeczywistości. Na matowych powierzchniach szarej obudowy zabrudzenia nie rzucają się w oczy i są łatwe do usunięcia. Całość odznacza się należytą odpornością na wszelkie zadrapania i zarysowania.

Samsung Chronos 700Z5A
Samsung Chronos 700Z5A

Materiały, z których został wykonany Samsung Chronos 700Z5A sprawiają wrażenie dobrych jakościowo. Niestety, są to w przeważającej części plastiki. Aluminiowe są jedynie klapa i przestrzeń pod i wokół klawiatury. Spasowanie elementów jest dobre, ale nie idealne. Szczeliny na łączeniach nie zawsze są równej wielkości i choć różnice nie są duże, to jednak co bardziej spostrzegawczy obserwator od razu je wyłapie. Uważam, że w tym segmencie cenowym mimo wszystko mogło być lepiej.

Samsung Chronos 700Z5A
Samsung Chronos 700Z5A

Sztywność konstrukcji jest kiepska. Praktycznie cały pulpit roboczy zauważalnie ugina się nawet pod niezbyt dużym naciskiem, a w niektórych miejscach (m.in. pas nad klawiaturą) także trzeszczy. Dekiel również nie grzeszy solidnością i dość mocno się wygina. Mocniej naduszając pokrywę można wywołać zakłócenia na wyświetlanym obrazie. Oczywiście prawdopodobieństwo uszkodzenia w ten sposób ekranu jest niewielkie, ale nie zmienia to faktu, że matryca mogłaby być lepiej chroniona.

Samsung Chronos 700Z5A
Samsung Chronos 700Z5A

W praktyce jedynie strona spodnia laptopa Samsung Chronos 700Z5A jest zadowalająco sztywna. Panel LCD połączono z jednostką zasadniczą za pomocą centralnego zawiasu, który stawia umiarkowany opór. Podczas otwierania pokrywy zauważalnie odkształca się obszar nad i częściowo pod klawiaturą. Ekran lekko chybocze się pod wpływem niewielkich wstrząsów czy podczas zmiany ustawienia. Maksymalny kąt rozwarcia wynoszący ok. 125 stopni niektórym może nie wystarczać.

Reasumując, szału nie ma. Samsung Chronos 700Z5A jest wyjątkowo lekki, smukły i kompaktowy (obudowa o wymiarach zbliżonych do konstrukcji 14-calowych), a do tego praktyczny i elegancki. Nie zachwyca jednak sztywnością i solidnością konstrukcji, a i do spasowania elementów można w sumie się przyczepić. Biorąc pod uwagę cenę testowanego notebooka uważam, że takie niedociągnięcia jednak nie powinny mieć miejsca.

Rozmieszczenie portów

Miażdżąca większość portów peryferyjnych została zlokalizowana na lewej ściance komputera. Dzięki temu, że przesunięto je ku tyłowi, podłączone do nich kable nie przeszkadzają podczas pracy.

Samsung Chronos 700Z5A - ścianka lewa (Kensington Lock, zasilanie, HDMI, LAN, 2 x USB 3.0, mini VGA, audio)
Samsung Chronos 700Z5A - ścianka lewa (Kensington Lock, zasilanie, HDMI, LAN, 2 x USB 3.0, mini VGA, audio)

Jak zwykle nie zachowano należytych odstępów między interfejsami. Tym samym podłączając urządzenie lub wtyczkę o ponadprzeciętnych rozmiarach trzeba liczyć się z tym, że dostęp do sąsiednich gniazd może być utrudniony lub niemożliwy.

Samsung Chronos 700Z5A - ścianka prawa (USB 2.0, nagrywarka DVD)
Samsung Chronos 700Z5A - ścianka prawa (USB 2.0, nagrywarka DVD)

Urządzenia wejścia, wyposażenie i matrycaKlawiatura i touchpad

Samsung Chronos 700Z5A - klawiatura
Samsung Chronos 700Z5A - klawiatura
Samsung Chronos 700Z5A - podświetlenie klawiatury
Samsung Chronos 700Z5A - podświetlenie klawiatury

Zlokalizowany bliżej lewej krawędzi clickpad Elan Smart-Pad jest nieco obniżony względem płaszczyzny pulpitu, dzięki czemu granice są dobrze wyczuwalne. Jego powierzchnia (107 x 77 mm) ma dobre własności ślizgowe i jest miła w dotyku. Czułość tabliczki jest dobra, ale jej precyzja pozostawia sporo do życzenia. Gesty wielodotykowe (maks. 4 palce) są obsługiwane poprawnie, ale zdarza się, że touchpad nie zareaguje na wydane polecenie i trzeba je powtórzyć.

Samsung Chronos 700Z5A - touchpad
Samsung Chronos 700Z5A - touchpad

W porównaniu do rozwiązań np. Synapticsa funkcjonalność gładzika jest dość ograniczona – w panelu sterowania znalazły się tylko niezbędne opcje konfiguracyjne. Zintegrowane z powierzchnią dotykową klawisze funkcyjne mają umiarkowanie głośny klik. Ich sekcja jest dobrze amortyzowana i zadowalająco sprężysta. Jako, że płytka jest dość czuła zdarza się, że wskaźnik nieznacznie zmieni swoje położenie podczas naciskania przycisku.

Wyposażenie

Samsung Chronos 700Z5A - kamerka. Niestety, bez diody sygnalizującej stan pracy...
Samsung Chronos 700Z5A - kamerka. Niestety, bez diody sygnalizującej stan pracy...

Kamerka internetowa o rozdzielczości 1,3-megapiksela generuje obraz czysty, ostry i szczegółowy nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Niestety, urządzenie nie ma kontrolki stanu pracy, co można w obecnych czasach uznać za wadę. Zintegrowany w pulpicie mikrofon dobrze zbiera i rejestruje dźwięk w dobrej jakości. Funkcje tłumienia zakłóceń i redukcji echa akustycznego działają poprawnie.

Samsung Chronos 700Z5A ma dwa głośniki o mocy 1,5 W każdy. W rezultacie maksymalna głośność jest więcej niż zadowalająca. Jakość, niestety, nie idzie w parze z mocą. Co prawda nawet na najwyższych nastawach nie uświadczymy pobrzękiwań, ale pasmo przenoszenia jest ograniczone (brak basów), dźwięki wzajemnie się zagłuszają, a brzmienie jest nieco nienaturalne. Co bardziej wymagający od razu powinni zaopatrzyć się w dobre słuchawki lub zewnętrzne głośniki.

Matryca

Samsung Chronos 700Z5A ma 15,6-calową matrycę o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli (HD+). Dzięki matowej powłoce i mocnemu, równomiernemu podświetleniu LED obraz na niej jest czytelny także poza pomieszczeniami, również w słoneczne dni. Zainstalowany tuż nad klawiaturą czujnik światła automatycznie dostosowuje poziom luminacji do aktualnie panujących w otoczeniu warunków oświetleniowych.

Samsung Chronos 700Z5A - kąty widzenia
Samsung Chronos 700Z5A - kąty widzenia

Oznaczony symbolem LTN156KT-068 (SEC314B) panel LCD nie zachwyca jakością. Paleta barw jest dość uboga, kontrast bardzo niski, a czerń mleczna. Nasycenie kolorów także nie jest najlepsze, przez co obraz zdaje się nieco wypłowiały. Kąty widzenia są dość wąskie. Zmiana położenia w płaszczyźnie pionowej skutkuje niemal natychmiastowym spadkiem jasności projekcji i inwersją kolorów. W poziomie jak zwykle jest nieco lepiej.

Kluczowe podzespoły, wydajnośćKluczowe podzespołyProcesor i karta graficzna

Samsung 700Z5A-S03PL jest napędzany przez procesor Intel Core i7-2675QM. Jest to wykonany w 32 nm procesie litograficznym układ z 4 rdzeniami wykonawczymi (8 logicznymi dzięki implementacji Hyper-Threadingu) i zintegrowanym GPU. Taktowanie jednostki waha się od 2,2 GHz do 3,1 GHz w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową dzięki technologii Turbo Boost 2.0.

C1
C1

Procesor Intel Core i7-2675QM ma 6 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3, obsługuje instrukcje wektorowe AVX oraz kryptograficzne AES-NI, ma zaimplementowane rozkazy SSE z 4.2 włącznie i wspiera sprzętowo wirtualizację (Intel VT-x). Całkowite TDP chipu ze zintegrowanym układem graficznym Intel HD Graphics 3000 zostało oszacowane na 45 W.

G1
G1

Samsung 700Z5A-S03PL dzięki technologii AMD Switchable Graphics może korzystać zarówno z IGP jak i dedykowanego GPU. Zintegrowany rdzeń ma 12 jednostek wykonawczych i pracuje z częstotliwością od 650 MHz do 1,2 GHz. HD Graphics 3000 obsługuje API DirectX 10 i może korzystać zarówno z pamięci RAM jak i podręcznej procesora. Zaimplementowana technologia Quick Sync znakomicie przyspiesza proces konwersji wideo.

G2
G2

Gdy niezbędna jest większa moc obliczeniowa do pracy zaprzęgany jest AMD Radeon HD 6750M. GPU ma 480 procesorów strumieniowych dostęp do 1 GB pamięci typu GDDR5, zrealizowany za pomocą magistrali o szerokości 128 bitów. Taktowania rdzenia i VRAM pokrywają się z referencyjnymi i wynoszą odpowiednio 600 MHz i 800 MHz. Karta graficzna obsługuje API DirectX 11 i OpenGL 4.1.

Pamięć RAM i dysk

Samsung Chronos 700Z5A-S03PL ma fabrycznie zainstalowane 8 GB pamięci RAM typu DDR3-1333. Moduły pracują w trybie dual-channel z opóźnieniami rzędu CL9-9-9-24 1T. Dostęp do modułów zrealizowano za pomocą odkręcanej klapki, jednak jako, że jest to maksymalna obsługiwana przez laptop pojemność pamięci RAM, nabywca tego modelu raczej nie będzie musiał ingerować w konfigurację.

C2
C2

Nie ma za to dostępu do pamięci masowej. W standardzie zainstalowany jest 1-terabajtowy dysk twardy Samsung HN-M101MBB o prędkości obrotowej 5400 RPM, zaopatrzony w 8 MB pamięci buforowej. Dodatkowo na pokładzie znalazł się nośnik SanDisk iSSD P4 o pojemności 8 GB, który służy jako cache (ExpressCache). Do pamięci flash nie ma dostępu z poziomu eksploratora systemowego.

Wydajność w liczbach

Indeks wydajności systemu Windows 7

Zaszyty w system Windows 7 benchmark kolejny raz wystawił oceny oderwane od rzeczywistości. Oczywiście nie wszystkie, bo nota dla podsystemu pamięci właściwie obrazuje jego osiągi. Pozostałe jednak nie.

WEI
WEI

W przypadku procesora i dysku twardego wskazania są zbyt wysokie, dla grafiki (zarówno Aero jak i gry) zbyt niskie. Wynik podstawowy na poziomie 5,9 punktu także zdaje się jakby trochę zawyżony.

SuperPI mod 1.5 XS

Z leciwym SuperPI, uruchomionym niejako na rozgrzewkę, Samsung 700Z5A-S03PL poradził sobie znakomicie. Czasy uzyskane dla poszczególnych próbek mieszczą się w normie dla tej konfiguracji.

PI
PI

W przypadku próbki 32M testowany egzemplarz okazał się szybszy od notebooków HP Envy 17-3030ew (ok. 3 sekundy) i Samsung 700G7A (ok. 12 sekund) z procesorami Intel Core i7-2670QM. Maszyny z procesorami AMD potrzebują blisko 3-krotnie więcej czasu.

7-Zip 9.20 64-bit

Tempo, w jakim Samsung 700Z5A-S03PL kompresuje i dekompresuje dane jest więcej niż zadowalające. Niemniej jednak w trakcie testów pojawiły się dwa problemy. Pierwszy to wydajność pamięci masowej, która nie pozwala na wykorzystanie pełnej mocy CPU.

W
W

Drugi to ograniczona efektywność układu chłodzenia. Po niedługim czasie, tj. kilkudziesięciu sekundach obciążenia, zegary CPU spadają i szybkość przetwarzania danych spada o ok. 20%. Na powyższym wykresie przedstawione są osiągi właśnie po kilkudziesięciu przebiegach, jako, że najlepiej przystają one do rzeczywistości.

CineBench R10 i R11.5

Czy Samsung 700Z5A-S03PL nadaje się jako maszyna do renderowania scen? Jeśli brać pod uwagę wskazania benchmarków CineBench, to tak. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że testowany egzemplarz uzyskał w testach wielowątkowych wyniki zauważalnie gorsze od konkurentów o podobnej konfiguracji sprzętowej. Wszystkiemu winny, jak można się domyślić, układ chłodzenia.

CB R10
CB R10

I tak próby wykorzystujące 1 rdzeń zakończyły się wynikami na poziomie 4970 pkt. (R10) i 1,24 pts (R11.5), a więc bardzo wysokimi. Natomiast gdy do pracy zaprzęgnięto wszystkie rdzenie (4 szt.), uzyskano raptem 15548 pkt. (R10) i 4,27 pts (R11.5). Dla porównania Samsung 700G7A z CPU Core i7-2670QM zdobył odpowiednio 17992 pkt. (+15,7%) i 5,26 pts (+23,2%).

CB R11.5
CB R11.5

W testach OpenGL Chronos również nie błyszczy. Do pracy nie udało się zaprząc dedykowanej karty graficznej AMD Radeon HD 6750M. A osiągi Intela HD Graphics 3000, choć jak na integrę nie są złe, to jednak znacznie odbiegają od tych, jakie zaoferowałby nabywcy GPU AMD, gdyby system Switchable Graphics działał jak należy.

SPECviewerf 11

Aplikacja testująca osiągi komputera w środowiskach CAD/CAM okazała się dla przedstawiciela serii 7 najcięższą przeprawą. Podczas testów system nie działał stabilnie (niektóre programy składowe zawieszały się), a osiągi w tych, które działały do końca okazały się bardzo słabe.

Nawet testowane przez nas ultrabooki z niskonapięciowymi procesorami Intel Core w większości okazały się szybsze (i to nawet kilkukrotnie!) i, co najważniejsze, zaliczyły prawie wszystkie sprawdziany. Ponownie eksploatowany był IGP, gdyż Radeona HD 6750M nie udało się zmusić do działania.

  • CATIA – brak wyniku (niepowodzenie);
  • EnSight – 0,18;
  • LightWave – brak wyniku (niepowodzenie);
  • Maya – brak wyniku (niepowodzenie);
  • Pro/ENGINEER – 0,62;
  • SolidWorks – brak wyniku (niepowodzenie);
  • Siemens Teamcenter Visualization Mockup – 0,17;
  • Siemens NX – 0,27.

Wszystkie testy zostały przeprowadzone w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, z nieaktywnym wygładzaniem krawędzi i filtrowaniem anizotropowym.

Geekbench 2.2.7, PC Mark Vantage i 7

Testujący wydajność procesora i podsystemu pamięci Geekbench wyrzucił 8608 oczek. To oczywiście punktacja na miarę konfiguracji, choć podejrzewam, że gdyby program używał wszystkich wątków przez dłuższy czas, rezultat byłby zdecydowanie niższy.

Ogólna wydajność systemu, jeśli brać pod uwagę wyniki uzyskane w benchmarkach PC Mark, jest wysoka. Niemała w tym zasługa technologii ExpressCache, która w tym modelu działa i zauważalnie przyspiesza operacje cykliczne, wymagające dostępu do pamięci masowej.

CrystalDiskMark 3.0.1 i ATTO Disk Benchmark 2.46

CDM
CDM

Niezbyt dobrze prezentuje się tempo działania w przypadku małych bloków danych, które ma ogromny wpływ na ogólną szybkość pracy systemu. Tutaj twardziel Samsunga ustępuje nie tylko nośnikom o prędkości obrotowej 7200 RPM, ale i najszybszym HDD 5400 RPM.

ADB
ADB

Rozczarowuje także średni czas dostępu do danych. Aż 19,9 ms to wynik dość przeciętny nawet jak na wolnoobrotowy, mobilny dysk twardy.

Wydajność w praktyce

Codzienne użytkowanie

Samsung Chronos 700Z5A to laptop, który wygodnie się przenosi, ze względu na kompaktowe wymiary i stosunkowo niewielką wagę. Ogólna szybkość działania systemu jest przyzwoita dzięki technologii ExpressCache, która w tym modelu działa (nie tak jak w 700G7A) i zauważalnie skraca czas potrzebny na uruchomienie systemu i najczęściej używanych aplikacji. Pojemna pamięć RAM i szybki procesor sprawiają, że praca z wieloma aplikacjami uruchomionymi jednocześnie nie jest problemem.

Samsung Chronos 700Z5A
Samsung Chronos 700Z5A

Szkoda tylko, że wydajność jednostki centralnej jest ograniczana przez zbyt mało efektywny układ chłodzenia, a sporo aplikacji w ogóle nie działa na dedykowanym GPU. Producent do chwili obecnej nie rozwiązał w żaden sposób problemu. A szkoda, bo potencjał jest. Nie ma natomiast dobrego systemu audio, a jedyną zaletą matrycy jest matowa powłoka. Cieszą bardzo dobre przebiegi na akumulatorze – można w zasadzie rozstać się z zasilaczem, o ile nie pracuje się na pełnych obrotach.

Gry

Osiągi Samsunga 700Z5A-S03PL w grach są całkiem niezłe jeśli wziąć pod uwagę fakt, że ma on zamontowaną matrycę HD+. Wyniki pomiarów dokonanych każdorazowo w rozdzielczości 1600 x 900 pikseli (czyli natywnej), przy pomocy aplikacji FRAPS, są następujące:

  • Arcania: Gothic 4 – medium – min. 14 FPS, średnio 21,617 FPS, maks. 30 FPS;
  • Colin McRae: DiRT 2 – ultra high – min. 26 FPS, średnio 31,441 FPS, maks. 39 FPS;
  • Just Case 2 – high, AAx4, AFx16, SSAO high – min. 19 FPS, średnio 28,058 FPS, maks. 61 FPS;
  • Mafia 2 – high, AA on, AFx16, APEX off – min. 19 FPS, średnio 29,837 FPS, maks. 47 FPS;
  • Metro 2033 - DX10, medium, AAA, AFx4 – min. 15 FPS, średnio 34,095 FPS, maks. 80 FPS,
  • Need For Speed: Shift – high – min. 20 FPS, średnio 36,090 FPS, maks. 48 FPS;
  • Risen – high, AFx16 – min. 12 FPS, średnio 21,815 FPS, maks. 37 FPS;
  • World in Conflict – high – min. 18 FPS, średnio 33,761 FPS, maks. 54 FPS.

Już pobieżna analiza powyższych framerate’ów wystarczy by zrozumieć, iż Samsung Chronos 700Z5A-S03PL nie jest sprzętem dla graczy, którzy lubią pykać na ustawieniach ultra. Aby bardziej wymagające tytuły były w pełni grywalne często niezbędna jest redukcja ustawień graficznych.

Hałas oraz ciepło, przebiegi na akumulatorze, podsumowanie i ocenaHałas oraz ciepło

HWInfo
HWInfo

Gdy obciążenie jest duże notebook staje się, niestety, dość głośny i wyraźnie go słychać nawet ze znacznej odległości. Jednocześnie obudowa nagrzewa się w okolicach kratek wentylacyjnych (schowane pod zawiasem…) do okolic 50-52 stopni Celsjusza, a w jej wnętrzu wrze. Procesor dobija do 95 stopni, dedykowany GPU do 86. Jednocześnie jednostka centralna obniża zegary poniżej wartości bazowych, tj. do ok. 1,7 GHz, co można uznać za throttling.

Przebiegi na akumulatorze

[block position="inside"]1324[/block]

Mimo, że Samsung 700Z5A-S03PL ma dość pojemny (80 Wh) akumulator, nie spodziewałem się aż tak dobrych przebiegów na akumulatorze. Tymczasem te są doprawdy rewelacyjne. Bez większych problemów daje się pracować z dokumentami przez ponad 8 godzin. Naprawdę intensywne surfowanie po Sieci (via WiFi) skraca ten czas, ale tylko o 2 godziny! Filmy w jakości HD da się oglądać przez ponad 5 godzin.

Tylko klasyczny test obciążeniowy zakończony po 105 minutach pokazuje, że wewnątrz płaskiej obudowy zainstalowano naprawdę mocne podzespoły, które potrzebują sporo energii. Niemniej jednak Samsung Chronos doskonale zarządza energią i uzyskuje przebiegi na akumulatorze, jakich nie powstydziłby się Ultrabook czy biznesowy subnotebook. Warto dodać, że dzięki technologii BatteryLife Plus wbudowany akumulator ma zachować 80% pojemności nawet przez 1500 cykli ładowania.

Podsumowanie

Samsung Chronos 700Z5A to laptop, który przykuwa wzrok eleganckim, stylowym designem, kusi kompaktową, smukłą obudową i imponuje mocną specyfikacją oraz przebiegami na akumulatorze. Do tego w razie potrzeby potrafi być zaskakująco cichy i chłodny, a i korzystanie zeń na otwartych przestrzeniach nie jest problemem dzięki zastosowaniu matowej matrycy o podwyższonej rozdzielczości.

Niestety, testowany notebook ma kilka znaczących niedociągnięć. Po pierwsze sztywność i solidność obudowy są niezadowalające. Po drugie temperatury robocze pod obciążeniem, zarówno obudowy jak i podzespołów, są za wysokie, co negatywnie wpływa na kulturę pracy i znacząco obniża wydajność (throttling CPU). Po trzecie AMD Switchable Graphics nie działa jak należy i część aplikacji uruchamia się na zintegrowanym układzie graficznym.

Podsumowując: laptop Samsung 700Z5A-S03PL to konstrukcja idealna dla mobilnych użytkowników, których aktywność ogranicza się do zadań niezbyt wymagających, takich jak prace biurowe czy przeglądanie stron internetowych, tudzież oglądania filmów (ale nie w szerszym gronie) i, ewentualnie, do naprawdę okazjonalnego grania. Muszą oni jednak przymknąć oko na jakość wykonania i panelu LCD.

Oceniamy: laptop multimedialny

[block position="inside"]1325[/block]

Samsung 700Z5A-S03PL

[plus]jasna, matowa matryca

[plus]ciekawy, miły dla oka design

[plus]smukła i lekka konstrukcja o wymiarach zbliżonych do notebooków 14”

[plus]niezła, podświetlana klawiatura

[plus]dobra wydajność w aplikacjach i grach

[plus]dobra jakościowo kamerka, czujnik światła

[plus]rewelacyjne przebiegi na akumulatorze

[plus]bardzo wysoka kultura pracy i niska ciepłota przy niewielkim obciążeniu

[plus]płytka Recovery i przejściówka mini VGA [minus]> VGA w zestawie

[minus]kiepska sztywność i solidność obudowy

[minus]matryca o słabych parametrach

[minus]nie najlepszy touchpad

[minus]throttling CPU, ograniczona wydajność i stabilność pod dużym obciążeniem

[minus]dość głośny i gorący pod obciążeniem

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)