Curosity szykuje się na Marsa - garść zdjęć i informacji

Curosity szykuje się na Marsa - garść zdjęć i informacji

Render łazika Curiosity na powierzchni Marsa (Źródło: NASA)
Render łazika Curiosity na powierzchni Marsa (Źródło: NASA)
Paweł Rogaliński
12.11.2011 21:00

Przez ostatnie miesiące bacznie śledząc losy amerykańskiego łazika Curiosity, mogę przekazać Wam trochę bardziej szczegółowych informacji na jego temat. Robot jest już ukończony i za kilka tygodni znajdzie się na szczycie ogromnej rakiety Atlas V. Osiem miesięcy i 570 milionów kilometrów później dotknie powierzchni czerwonego globu. Jak przebiegać będzie jego misja?

Przez ostatnie miesiące bacznie śledząc losy amerykańskiego łazika Curiosity, mogę przekazać Wam trochę bardziej szczegółowych informacji na jego temat. Robot jest już ukończony i za kilka tygodni znajdzie się na szczycie ogromnej rakiety Atlas V. Osiem miesięcy i 570 milionów kilometrów później dotknie powierzchni czerwonego globu. Jak przebiegać będzie jego misja?

Eksploracja kosmosu nie jest rzeczą ani tanią, ani łatwą. Siedem lat przygotowań, aby niezwykle zaawansowany sprzęt o wadze 900 kilogramów był gotów na badanie Marsa kosztowało agencję 2,5 miliarda zielonych. Taką kasę wydaje rocznie narodowy Fundusz Zdrowia na nasze leki. Oczywiście łatwiej zrozumieć dlaczego aż tyle, kiedy weźmie się pod uwagę ile rakieta, robot i wrażliwe instrumenty muszą przetrwać podczas misji.

Curiosity zwany także Mars Science Laboratory (MSL) dzięki spadochronom i unikalnemu "Podniebnemu Żurawiowi" łagodnie wyląduje na powierzchni planety i będzie musiał zmagać się z temperaturami od -90°C do 0°C. Atmosfera to właściwie czysty dwutlenek węgla.

Porównanie rozmiarów Curosity (1,72 m) do człowieka (zdjęcie: NASA)
Porównanie rozmiarów Curosity (1,72 m) do człowieka (zdjęcie: NASA)

Następca Spirit i Opportunity ma pracować jeden rok marsjański, czyli prawie dwa lata czasu ziemskiego. Jego zadaniem jest ustalenie, czy starannie wybrane miejsce lądowania jakim będzie krater Gale, zawiera obecnie ślady życia z przeszłości, jak i obecne. Rozglądać będzie się w poszukiwaniu H2O w stanie ciekłym, źródeł energii i gleby zawierającej związki węgla - z tego co wiadomo, krater był kiedyś wypełniony wodą. Czujniki w osłonie termicznej będą również zbierać dane o marsjańskiej atmosferze.

Lokalizacja lądowiska, Gale Crater o średnicy 154km (Źródło: NASA)
Lokalizacja lądowiska, Gale Crater o średnicy 154km (Źródło: NASA)

Kiedy robot znajdzie się na czerwonej planecie na początku sierpnia 2012 roku, poruszać się będzie z prędkością 90 metrów na godzinę używając swoich 20-calowych kół. Maksymalna wysokość jego masztu to 2,1 metra.

  • Front marsjańskiego łazika Curosity (Źródło: NASA)
  • Lokalizacja lądowiska, Gale Crater o średnicy 154km (Źródło: NASA)
  • Spód części rejsowej Curosity (Źródło: NASA)
  • Porównanie rozmiarów Curosity (1,72 m) do człowieka (zdjęcie: NASA)
  • Porównanie rozmiarów Curosity (1,72 m) do człowieka (zdjęcie: NASA)
  • Schemat systemu lotu (Źródło: NASA)
  • Lokalizacja pakietu DAN (Źródło: NASA/JPL-Caltech)
  • Spodnia część elementu lądowania (Źródło: NASA)
  • MSL w powłoce ochronnej gotowy do transportu (Źródło: NASA/Kim Shiflett)
  • Render łazika Curiosity na powierzchni Marsa (Źródło: NASA)
  • Lokalizacja miejsc lądowań na Marsie (Źródło: NASA)
  • Część rakiety Atlas V gotowa do transportu (Źródło: NASA/Kim Shiflett)
  • Schemat robota (Źródło: NASA/JPL-Caltech)
  • Kapsuła i osłona termiczna (Źródło: NASA / Glenn Benson)
  • Kompleks startowy (Źródło: NASA / Kim Shiflett)
  • Sekwencja lądowania Curosity na Marsie (Źródło: NASA)
  • Curiosity (Źródło: NASA)
  • Sekwencja startowa - schemat (Źródło: NASA)
  • Testy końcowe (Źródło: NASA)
  • Curiosity i stopień lądowanie (Źródło: NASA)
  • Kapsuła (Źródło: NASA)
  • Schemat rakiety Atlas V i ładunku (Źródło: NASA)
  • Testowanie skorupy ochronnej (Źródło: NASA/Kim Shiflett)
  • Kapsuła i osłona termiczna (Źródło: NASA / Glenn Benson)
  • Aerodynamiczna osłona przed efektami akustycznymi (Źródło: NASA)
[1/25] Front marsjańskiego łazika Curosity (Źródło: NASA)

Co ciekawy łazik zabierze ze sobą? Choć nie będzie to Xbox, zajęć mu nie zabraknie. Wyposażenie zawiera dziesięć instrumentów analitycznych o łącznej wadze 75kg - to piętnaście razy więcej niż urządzenia robota Spirit i Opportunity. Zasilać je będzie połączenie radioizotopowych, termoelektrycznych generatorów i baterii litowo-jonowych. Cały sprzęt zdolny jest badać obszar nad, pod i wokół krateru.

Oto opis każdego z nich:

∙ Alpha Particle X-ray Spectrometer (APXS) - stworzony przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną instrument, będzie określał skład skał i gleby, analizując ujęcia rentgenowskie.

∙ Chemistry and Camera (ChemCam) - urządzenie zbudowane przez francuską agencję National Space (laser i teleskop) oraz Los Alamos National Laboratory (spektrometry i procesory). Głównym jego zadaniem jest strzelanie w skały z lasera na podczerwień o mocy miliona watów przez pięć miliardowych sekundy - analizując widmo błysku określi ich skład.

∙ Dynamic Albedo of Neutrons (DAN) - opracowane przez Rosyjską Federalną Agencję Kosmiczną urządzenie, będzie strzelać w glebę neutronami w celu wykrycia śladów wody w minerałach. Zasięg to 50cm głębokości.

∙ Chemistry and Mineralogy (CheMin) - zestaw korzystający z dyfrakcji rentgenowskiej do analizy chemicznego składu gleb i sproszkowanych próbek skał zebranych przez ramię robota.

∙ Mars Descent Imager (MARDI) - jedna z trzech kamer dla MSL stworzonych przez Malin Space Science Systems. Przechwytywać będzie kolorowy obraz wokół obszaru pracy Curosity.

∙ Mars Hand Lens Imager (MAHLI) - potężna kamera do ujęć skał i gleby w trybie makro o wysokiej rozdzielczości. Opracowany i zbudowany przez Malin Space Science Systems.

∙ Kamera Masztowa - bliźniacze urządzenia również od Malin, zamontowane 25cm i 2m nad ziemią, filmujące okolicę w wysokiej rozdzielczości.

∙ Radiation Assessment Detector (RAD) - NASA podpisała umowę z Krajowym Centrum Badań Kosmicznych w Niemczech na budowę RAD, które śledzić będzie naturalne promieniowania jonizujące na powierzchni Czerwonej Planety. Jest to istotne badanie dla przygotowań do załogowej wyprawy na Marsa.

∙ Rover Environmental Monitoring Station (REMS) - hiszpański instrument pełnić będzie funkcję laboratorium meteorologicznego, mierzącego prędkość i kierunek wiatru, temperaturę ciśnienie i wilgotność powietrza, a także promieniowanie UV. Zapis będzie powtarzany przez pięć minut co godzinę, przez cały czas trwania misji (98 tygodni).

∙ Sample Analysis at Mars (SAM) - zbudowany przez należący do NASA Goddard Space Flight Center sprzęt, będzie podgrzewać próbki sproszkowanego kwarcu, a następnie za pomocą spektrometru sprawdzi, czy powstające gazy zawierają pierwiastki niezbędne do życia: węgiel, wodór, tlen, azot, siarka i fosfor.

Misja łazika Curiosity jest niezwykle ambitna. Pracuje przy niej ogromny sztab naukowców z całego świata - 1,24 miliona osób. To budujące, że tak wiele ludzi może zjednoczyć się i zrobić coś naprawdę fascynującego. Wszystkie nazwiska znajdą się na kwarcowym chipie, który poleci na Marsa razem z robotem. Pozostaje czekać do 25 listopada, kiedy rakieta Atlas wyniesie ciekawską bestię w przestworza.

Źródło: gizmag.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)