Rządy coraz częściej proszą Google'a o dane internautów. A Google te prośby spełnia

Tylko w 2013 roku technologiczny gigant musiał rozpatrzyć 53 tys. rządowych wniosków o udostępnienie danych użytkowników. Z roku na rok takich sytuacji jest coraz więcej.

Najczęściej o pomoc w ściganiu obywateli proszą Stany Zjednoczone
Najczęściej o pomoc w ściganiu obywateli proszą Stany Zjednoczone
Źródło zdjęć: © FreakingNews
Marta Wawrzyn

31.03.2014 | aktual.: 10.03.2022 11:25

Kiedy wyszło na jaw, że amerykański wywiad w ramach programu PRISM szpieguje internautów na masową skalę, wszyscy byliśmy wstrząśnięci i oburzeni. Zupełnie jakbyśmy myśleli, że można korzystać z Sieci i zachować prawo do prywatności. To mit. Stając się użytkownikami Internetu, automatycznie pozbywamy się jakiejś cząstki naszej prywatności na rzecz naszego operatora, właściciela serwisu społecznościowego, w którym zakładamy konto, właściciela wyszukiwarki, z której korzystamy itd., itp.

A dane z Raportu przejrzystości, o którym pisze BBC News, dowodzą, że nie jest potrzebny PRISM, by rządy dostawały od Google'a informacje na nasz temat.

Coraz więcej wniosków o ujawnienie danych

Google zaprezentował nowy raport przejrzystości, w którym spowiada się z wniosków o ujawnienie danych internautów, otrzymywanych od instytucji państwowych i sądów z całego świata. Żądań takich z roku na rok przychodzi coraz więcej, w zeszłym roku przyszło ich ponad 53 tys.

W raporcie jest dokładnie podane, z których krajów przyszło ile wniosków, ile procent tych próśb spełniono oraz ilu użytkowników w ten sposób namierzono. Wyraźnie widać, że najczęściej z prośbą do Google'a o pomoc w ściganiu internautów zwracają się Stany Zjednoczone. Z ponad 10,5 tys. wniosków, które przyszły z tego kraju, pozytywnie rozpatrzono aż 83%.

Z Polski skierowano do Google'a 502 takie prośby, co sprawia, że jesteśmy dość wysoko (na 11. miejscu) w rankingu państw. Ale tylko 23% polskich wniosków rozpatrzono pozytywnie.

Obraz

Wielki Brat patrzy

Google mówi, że wzrost liczby tych wniosków wynika ze wzrostu liczby użytkowników Internetu. I przekonuje, że są granice w przekazywaniu poufnych informacji, których firma stara się nie przekraczać. Z raportów przejrzystości można dowiedzieć się, ile rządowych próśb spełniono, a ilu nie – to wszystko jest transparentne.

A użytkownicy muszą sobie zdawać sprawę z tego, że nic, co robią w Sieci, nie pozostaje niewidoczne. Firmy takie jak Google współpracują z państwami, czy nam się to podoba czy nie. I ta współpraca jest coraz bardziej owocna – z raportu przejrzystości Google'a wyraźnie wynika, że liczba wniosków o udostępnienie danych rośnie i będzie rosła.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.