Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano

Artyleria nie bez przyczyny nosi miano boga wojny lub - wzorem napisu na armatach Ludwika XIV - ostatniego argumentu królów. Które modele dział zapisały się w dziejach z powodu swoich gabarytów i możliwości? Zobaczcie przegląd najbardziej imponujących machin zagłady z różnych epok.

Ten artykuł ma 9 stron:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • po co Saddma Hussein budował działo o lufie długiej na 100 metrów
  • jak wyglądała największa rosyjska armata
  • kto używał moździerza, wyglądającego jak ze świata fantasy
  • jak wyglądało Działo Paryskie

Największa bombarda — Car Puszka

Car Puszka

Największą bombardą, czyli prymitywnym działem z czasów, gdy artyleria dopiero zdobywała popularność na polach bitew, jest rosyjski potwór o nazwie Car Puszka. Bombarda została odlana z brązu w 1586 roku, ma ponad 5,3 m długości i imponujący kaliber 900 mm.

Ozdobiona podobizną cara Fiodora Rurykowicza machina zagłady waży ponad 39 t, a przed wiekami wystrzeliwała kamienne kule ważące 800 kg. Jak wyglądała obsługa tego sprzętu w czasach, gdy do dyspozycji była jedynie siła mięśni ludzi i zwierząt, można sobie tylko wyobrażać.

Warto wspomnieć, że broń carów, choć największa, miała godną konkurencję, czego przykładem jest austriacka bombarda Pumhart von Steyr kalibru 820 mm. Zbudowana na początku XV wieku mierzyła zaledwie 2,6 m długości, z czego tylko 144 cm przypadały na lufę, co przy tak dużym kalibrze nadawało jej karykaturalny kształt. Pumhart von Steyr mógł wystrzeliwać 690 kg kule na odległość do 600 m.

Pumhart von Steyr

Niezwykle ciekawą bronią jest zbudowane przez Turków tzw. działo dardanelskie. Choć pod względem kalibru (650 mm) ustępuje kilku konkurentom, to ma na koncie niezwykłe osiągnięcie: ta broń pozostawała w tureckiej służbie przez niemal 350 lat!

Działo dardanelskie

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... komputerowy bug

Pierwsze strzały oddała 11 lat po zdobyciu Konstantynopola, w 1464 roku. Zwieńczeniem jej bojowego szlaku był ostrzał brytyjskich okrętów przepływających przez cieśninę Dardanele w 1807 roku. Nawet po niemal 3,5 wieku działo dardanelskie okazało się groźne. W wyniku ostatniego oddanego z niego strzału zginęło 28 brytyjskich marynarzy. Ciekawym rozwiązaniem była lufa, którą można było rozkręcić, dzieląc na dwa segmenty, co ułatwiało przemieszczanie broni.

V3 — mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach

Stare przysłowie głosi, że tonący brzytwy się chwyta. W przypadku III Rzeszy taką brzytwą była Wunderwaffe: cudowna broń, która miała przechylić…

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Polski projekt misji na Marsa. Astronauci zamieszkają w zbiorniku paliwa [wywiad] Religia w budowie Kiedy nauka spotyka się z komiksem Naszą cywilizację czeka upadek. Tak mówią naukowcy z NASA Moss FM - prąd z fotosyntezy, czyli pierwsze na świecie radio zasilane roślinami Technologiczne mity. Laptop na kolanach powoduje bezpłodność? Co zamiast małej czarnej? Wojsko chce zastąpić kawę prądem! Świadomość roju. Zbudowano roboty, zachowujące się jak kolonia termitów Internet zmienił nasze mózgi. Emotikony są interpretowane... jako ludzkie twarze W Czechach powstaje laser o mocy większej od Słońca. Budują Gwiazdę śmierci? Jak wyleczyć uzależnienie od Internetu? Chińczycy stosują drastyczne metody! Jesteś cyberzombiakiem? Przerażający internetowy eksperyment 10 najdziwniejszych uzależnień, z jakimi zmagają się ludzie Seksualne skandale. Co lubili w łóżku Einstein, Skłodowska-Curie, Stephen Hawking i inni? 10 skandali z historycznymi postaciami w tle. Hitler, Gandhi i Marcin Luter Z życia delfina: wojny gangów, narkotyki i gwałty na płetwonurkach Kto będzie następnym autorem "Nieskończonej Opowieści"? Przez 90 dni żywił się w McDonald's. Nie uwierzycie, co się z nim stało! Chcesz, by Twój mózg lepiej pracował? Czytaj. To naprawdę działa! Podsumowanie roku? Lepiej zobaczcie podsumowanie WSZYSTKIEGO. Tak, przyszłości też Polski wynalazek pomoże walczyć z rakiem! Akcelerator Coline to medyczna rewolucja Sukces polskich naukowców. Pierwszy polski silnik plazmowy już działa! Czytelnicy Gadżetomanii wybierają. Najważniejsze odkrycia naukowe 2013 roku Wódka nośnikiem informacji! Kod binarny przesłany w chmurze alkoholu

Popularne w tym tygodniu:

Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać