Farma wiatrowa pod Warszawą. Dostarczy prąd dla stolicy

Farma wiatrowa pod Warszawą. Dostarczy prąd dla stolicy

Farma wiatrowa. Elektrownia wiatrowa nad polskimi domami
Farma wiatrowa. Elektrownia wiatrowa nad polskimi domami
Źródło zdjęć: © East News | Stanislaw Bielski/REPORTER
06.10.2022 06:53

Warszawa stawia na odnawialne źródła energii. Niedaleko stolicy ma stanąć obiekt, który w znacznym stopniu zaspokoi potrzeby energetyczne miasta.

Warszawa chce zielonego prądu. Wysokie ceny surowców energetycznych udowodniły, że warto stawiać na odnawialne źródła energii, które w znacznym stopniu redukują zapotrzebowanie na gaz czy węgiel. Niedaleko stolicy Polski ma stanąć w najbliższych latach farma wiatrowa o mocy 12 MW. W znacznym stopniu zaspokoi ona potrzeby energetyczne miasta.

Jak czytamy w serwisie warszawa.naszemiasto.pl, w 2023 r. planowane jest rozpoczęcie przygotowania procesu inwestycyjnego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w mieście stołecznym Warszawie, przy wsparciu Biura Infrastruktury. Proces taki składa się z wykonania raportu produktywności, który pomoże określić wielkość produkcji w zależności od typu turbiny, a także z koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i obrót energią oraz pozwolenia na budowę.

Farma wiatrowa, która będzie produkować prąd dla stolicy, ma stanąć w miejscowości Wieliszew. Obiekt o mocy 12 MW ma w skali roku pozwolić na produkcję ok. 34 tys. MWh. Miałoby to przełożyć się na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną ok. 73 proc. miejskich placówek oświatowych, które w 2020 r. zużyły łącznie 46,7 tys. kWh.

To nie jedyna inicjatywa związana z odnawialnymi źródłami energii, którą ma zamiar zrealizować Warszawa. Wciąż rozwijany jest projekt montażu fotowoltaiki na miejskich budynkach. W 2023 r. ma rozpocząć się przygotowanie procesu inwestycyjnego związanego z budową farmy fotowoltaicznej Łubna na składowisku odpadów Łubna. Obiekt ten ma cechować się mocą rzędu 20 MW.

Ponadto stolica Polski będzie uczestniczyć w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r. Warszawa zaproponowała, że do 2030 r. dwie dzielnice będą neutralne klimatycznie. To oznacza, że konieczne będą duże nakłady inwestycyjne, nie tylko w OZE, ale też w termomodernizację, systemy zarządzania energią, czy niskoemisyjne środki transportu.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)