Implant mózgowy Muska uległ awarii. Dowiedz się, co było jej przyczyną

Implant mózgowy Muska uległ awarii. Dowiedz się, co było jej przyczyną

implant wszczepiony w mózg
implant wszczepiony w mózg
Źródło zdjęć: © Pixabay
10.05.2024 12:35

Neuralink, spółka Elona Muska, ostatnio ujawniła wyniki pierwszych testów związanych ze wszczepieniem swojego implantu mózgowego. Chociaż badanie początkowo wydawało się obiecujące, to napotkało na szereg problemów.

Elon Musk ogłosił w marcu 2024 roku, że jego przedsiębiorstwo Neuralink dokonało wszczepienia pierwszego implantu do mózgu pacjenta. 29-letni Noland Arbaugh, który doznał paraliżu po wypadku podczas nurkowania, jest w stanie po tym zabiegu kierować kursorem i grać w "Civilization VI" przy użyciu myśli. Technologia ta pozwala na nawet kilkugodzinną, intensywną rozgrywkę. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenie trzeba regularnie ładować co osiem godzin. Musk podkreślił, że w przyszłości implanty od Neuralink pozwolą chodzić osobom, które mają uszkodzony rdzeń kręgowy.

Jakie problemy w działaniu implantów N1 ujawniono?

Pomimo tego, że początkowo rezultaty badań zdawały się obiecujące, to jednak szybko dały znać o sobie pewne problemy. Okazało się, że wszczepiony Nolandowi Arbaugh implant N1, który miał stworzyć interfejs mózg-komputer pozwalający na sterowanie urządzeniami wyłącznie za pomocą myśli, zmagała się z trudnościami wynikającymi z ultracienkich elektrod.

Według informacji udostępnionych przez IFLScience kilka tygodni po zabiegu część elektrod wysunęła się z mózgu, co spowodowało zmniejszenie liczby efektywnie działających elektrod. To z kolei osłabiło zdolność kontrolowania kursora komputerowego za pomocą myśli, zmniejszając w efekcie szybkość i precyzję działania. Neuralink zdołał jednak wprowadzić modyfikacje do algorytmów rejestrujących i przetwarzających sygnały neuronowe. Firma poinformowała, że dzięki tym zmianom osiągnięto "szybką i trwałą poprawę", która przekroczyła wstępne osiągnięcia Arbaugha.

Osiągnięcia Naurealink w cieniu dochodzenia FDA

Sposób działania implantu N1 został zaprezentowany szerokiej publiczności podczas transmisji na żywo prowadzonej w marcu na platformie społecznościowej X. W trakcie tego streamu sparaliżowany od ramion w dół Arbaugh zademonstrował możliwość kontrolowania kursora podczas gry w szachy. Opisał to jako szansę na ponowne wykonywanie czynności, których dokonanie było dla niego niemożliwe od czasu wypadku. Elon Musk, założyciel Neuralink, porównał tę zdolność do telepatii.

Trzeba jednak zaznaczyć, że entuzjazm wywołany postępami firmy, mogą przyćmić kontrowersje dotyczące badań, które przeprowadza ona na zwierzętach. Badania te po zatwierdzeniu przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) przeprowadzenia prób na ludziach stały się przedmiotem federalnego dochodzenia. Ujawniło ono liczne problemy. Pomimo tych kłopotów, Neuralink nadal ma ambicję, aby dokonać rewolucji w interakcjach między mózgiem a komputerami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)