Elastyczna błona zastąpi baterie w naszych gadżetach?

Naukowcy z Singapuru twierdzą, że udało im się opracować nowy materiał, który potrafi magazynować energię. Błona jest nie tylko miękka i elastyczna, ale również bardziej wydajna od tradycyjnych baterii, a jej produkcja jest znacznie tańsza. Brzmi bajecznie, prawda?

Wbrew pozorom to nie jest bateria…

Niebywała technologia została opracowana na Narodowym Uniwersytecie w Singapurze. Wynalazek to pierwsza na świecie błona, która potrafi magazynować energię i tym samym ma szansę zastąpić tradycyjne baterie.

Błona została zrobiona z polimerów opartych na polistyrenie. Wystarczy ją umieścić pomiędzy dwiema metalowymi płytkami, które podłączone do prądu ładują elastyczny materiał. Posiada ona pojemność 0,2 farada na cm kwadratowy, co jest sporym osiągnięciem, ponieważ standardowe kondensatory nie osiągają większej pojemności niż 1 mikrofarad na cm kwadratowy. Z uwagi na niski koszt produkcji błony, koszty gromadzenia energii przy jej użyciu mają wynosić ok. 72 centów amerykańskich na 1 farad. Według naukowców — ten sam koszt przy bateriach opartych na elektrolitach wynosi ok. 7 dolarów na farad.

Żelowe baterie zbawieniem dla użytkowników gadżetów?

Szczegóły co do tego, jak nowy materiał działa, ile wynosi czas jego ładowania i rozładowywania oraz jaka jest jego żywotność na razie pozostają tajemnicą. Doktor Xie Xian Ning nadzorujący całość badań nad wynalazkiem uważa, że ich dzieło przewyższa możliwościami baterie litowe, akumulatory kwasowo-ołowiowe, superkondensatory. Teraz naukowcy pracują nad komercjalizacją nowego materiału.

Źródło: gizmag.com

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację