W których krajach jest najszybszy Internet? To spore zaskoczenie

W których krajach jest najszybszy Internet? To spore zaskoczenie

Szybciej! (Fot. Flickr/Nathan E Photography/Lic. CC by)
Szybciej! (Fot. Flickr/Nathan E Photography/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski
27.09.2011 11:57

Wbrew pozorom to nie Amerykanie mają najszybszy Internet świata. Polacy też nie. Ale już takie kraje, jak Ukraina, Litwa czy Rumunia, naprawdę mają się czym pochwalić.

Wbrew pozorom to nie Amerykanie mają najszybszy Internet świata. Polacy też nie. Ale już takie kraje, jak Ukraina, Litwa czy Rumunia, naprawdę mają się czym pochwalić.

Pando Networks, firma zajmująca się cyfrową dystrybucją gier, przeprowadziła badanie dotyczące prędkości i niezawodności Sieci w różnych krajach świata. Średnia światowa to 580 kb/s. USA są na 26. miejscu, tylko trochę przekraczając średnią.

Polska wypada bardzo słabo – zajmuje 48. miejsce. Czołówka okazała się dość zaskakująca. Dominują azjatyckie tygrysy, Skandynawia i Europa Wschodnia. Tylko w jednym kraju średnia prędkość przekracza 2 Mb/s. Pierwsza piętnastka rankingu wygląda tak:

  1. Norwegia – średnio 801 kb/s

14.Tajwan - 860 kb/s

  1. Mołdowa - 915 kb/s
  1. Finlandia - 917 kb/s
  1. Holandia - 934 kb/s
  1. Hongkong - 992 kb/s
  1. Dania – 1 020 kb/s
  1. Ukraina – 1 190 kb/s
  1. Szwecja – 1 234 kb/s
  1. Japonia – 1 364 kb/s
  1. Łotwa – 1 377 kb/s
  1. Litwa – 1 463 kb/s
  1. Bułgaria – 1 611 kb/s
  1. Rumunia – 1 909 kb/s
  1. Korea Południowa – 2 202 kb/s

Ciekawe, prawda? A jeszcze ciekawsze jest to, że oczywiście nie do końca pokrywa się to z raportem firmy Akamai, o którym pisaliśmy, a w którym Polska okazała się potęgą w dziedzinie Internetu mobilnego.

Niestety, prędkość stałych łącz w Polsce pozostawia wciąż wiele do życzenia. Podobnie zresztą jest w innych dużych krajach, również na Zachodzie. Ani USA, ani Francja, ani Niemcy nie wypadają rewelacyjnie.

Batalię o nowoczesny Internet w Europie Środkowo-Wschodniej wygrywają po pierwsze raczej małe kraje (oczywiście są wyjątki), a po drugie te, które skupiają się głównie na rozwoju nowych technologii. Polska wciąż jeszcze do tej drugiej grupy nie należy.

Źródło: Huffington Post

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)