Niecodzienna próba eliminacji wypadków drogowych

Będziesz o nim wiedział, zanim go zobaczysz (Fot. Flickr/exxodus/Lic. CC by-nd)

Będziesz o nim wiedział, zanim go zobaczysz (Fot. Flickr/exxodus/Lic. CC by-nd)

Amerykański  Departament Transportu rozpoczął wdrażanie pierwszego na świecie systemu, pozwalającego na automatyczną wymianę informacji między pojazdami. CB-Radio dla robotów zostanie przetestowane w Ann Arbor w stanie Michigan. Jakie są cele doświadczenia?

Departament Transportu planuje umieścić w samochodach jeżdżących po Ann Arbor 3 tys. nadajników radiowych krótkiego zasięgu. Lokalizacja eksperymentu została wybrana m.in. ze względu na wielkość miasta – jest wystarczająco małe, by dać gwarancję częstego spotykania się samochodów wyposażonych w testowany sprzęt.

Samochody mają komunikować się ze sobą oraz z częścią infrastruktury drogowej, jak np. światła. Wysyłane dane mają dotyczyć ustalonej przez GPS lokalizacji oraz kierunku, w którym porusza się pojazd.

40 najgorszych samochodowych fuszerek

Te dwie podstawowe informacje pozwolą – zdaniem autorów eksperymentu – na wyeliminowanie przyczyn, odpowiedzialnych za 80 proc. wypadków drogowych. Gdy kierowcy – i samochody – będą uprzedzeni o zbliżających się z różnych kierunków pojazdach, mogą odpowiednio wcześniej przygotować się do koniecznych manewrów.

Wizualizacja komunikacji między pojazdami (Fot. PopSci.com)

Czy już jutro Nike zaprezentuje samosznurujące się buty? [wideo]

Choć założenia eksperymentu nie brzmią tak ambitnie, jak np. autonomiczne samochody Google’a, to wydają się odpowiadać na konkretne potrzeby, a nie tylko demonstrować technologię przyszłości.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... pierwsza telewizyjna transmisja miała miejsce w 1926 roku

Planowany na kilka lat test ma kosztować niecałe 15 mln dolarów. Jeśli wyniki będą zadowalające, testowane urządzenia mają w krótkim czasie stać się standardowym wyposażeniem amerykańskich samochodów.

Źródło: Popular Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi!

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Największe działa, jakie kiedykolwiek zbudowano