Co będzie możliwe za 50 lat? Amerykanie przewidują przyszłość

Teleportacja, kolonie pozaziemskie, kontrolowanie pogody, hodowanie brakujących organów w laboratorium. To wszystko według Amerykanów będzie możliwe już za 50 lat.

Tak ma wyglądać ludzkie osiedle na Marsie

Tak ma wyglądać ludzkie osiedle na Marsie (Mars One)

Przewidywanie przyszłości to niewdzięczne zadanie choćby dlatego, że zazwyczaj pewne jest tylko jedno: narazimy się na śmiech tych, którzy w tej przyszłości będą żyli. Nawet ekspertom takie zgadywanki wychodzą w najlepszym razie średnio, a zwykli ludzi nie powinni w ogóle się do tego zabierać. Ale i tak to robią, a skoro już to robią, zobaczmy, co udało im się wymyślić tym razem.

Teleportacja, kolonie pozaziemskie i co jeszcze?

Pew Reseach Center zapytało Amerykanów, jak wyobrażają sobie świat w 2064 roku. 81% ankietowanych okazało się wielkimi optymistami i powiedziało, że do tego czasu będziemy w stanie hodować ludzkie organy w laboratorium. 51% wierzy, że komputery będą w stanie tworzyć sztukę tak samo dobrą jak ludzie.

39% ankietowanych Amerykanów uważa, że naukowcy znajdą w ciągu 50 lat sposób na teleportację różnych obiektów. 33% mówi, że skolonizujemy inne planety, a 19% jest zdania, że będziemy mogli kontrolować pogodę.

To nie science fiction, to optymizm

Trzeba przyznać, że nie brzmi to wszystko jak totalne bzdury, w końcu Holendrzy już szykują się do kolonizowania Marsa, pierwsze ludzkie organy powstały w laboratoriach, a i mniej lub bardziej udane próby rozpędzania chmur też się zdarzały.

Zaskoczeniem nie jest, że Amerykanie optymistycznie patrzą w przyszłość. Większość (59%) jest zdania, że nowe technologie sprawią, iż w przyszłości życie ludzkie będzie lepsze. Jeśli czegoś się boją, to tego, że będziemy mogli "projektować" dzieci, to znaczy zmieniać ich DNA, tak żeby rodziły się zdrowsze i bardziej inteligentne. Boją się też elektroniki do noszenia i implantów, które będą wysyłać do Internetu informacje na temat wszystkiego, co robimy.

O ile teleportacja czy kolonizacja innych planet wciąż brzmią jak coś, co się zdarza, ale nie w rzeczywistości, tylko w "Doktorze Who", o tyle większość lęków i nadziei Amerykanów jak najbardziej można zrozumieć. Swoją drogą ciekawe, co powiedzieliby Polacy, gdyby usłyszeli podobne pytania. Czy też optymistycznie patrzylibyśmy w przyszłość, czy wszędzie widzielibyśmy zagrożenia?

Zobacz również: Apache S009 RC - lądowanie na szklance

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano Takiego kamuflażu nie widzieliście! Dlaczego wojsko maluje swój sprzęt majtkowym różem? Polacy chcą lecieć na Marsa i nigdy nie wrócić. Jakie są ich motywacje? Komputery uczą się nawzajem: jeden nauczył drugi grać w Pac-Mana i StarCrafta Polski projekt misji na Marsa. Astronauci zamieszkają w zbiorniku paliwa [wywiad] Religia w budowie Kiedy nauka spotyka się z komiksem Naszą cywilizację czeka upadek. Tak mówią naukowcy z NASA Moss FM - prąd z fotosyntezy, czyli pierwsze na świecie radio zasilane roślinami Technologiczne mity. Laptop na kolanach powoduje bezpłodność? Co zamiast małej czarnej? Wojsko chce zastąpić kawę prądem! Świadomość roju. Zbudowano roboty, zachowujące się jak kolonia termitów Internet zmienił nasze mózgi. Emotikony są interpretowane... jako ludzkie twarze W Czechach powstaje laser o mocy większej od Słońca. Budują Gwiazdę śmierci? Jak wyleczyć uzależnienie od Internetu? Chińczycy stosują drastyczne metody! Jesteś cyberzombiakiem? Przerażający internetowy eksperyment 10 najdziwniejszych uzależnień, z jakimi zmagają się ludzie Seksualne skandale. Co lubili w łóżku Einstein, Skłodowska-Curie, Stephen Hawking i inni? 10 skandali z historycznymi postaciami w tle. Hitler, Gandhi i Marcin Luter Z życia delfina: wojny gangów, narkotyki i gwałty na płetwonurkach Kto będzie następnym autorem "Nieskończonej Opowieści"? Przez 90 dni żywił się w McDonald's. Nie uwierzycie, co się z nim stało! Chcesz, by Twój mózg lepiej pracował? Czytaj. To naprawdę działa!