Spektakularne cyberataki, które wyrządziły największe szkody [TOP 10]

Ten artykuł ma 10 stron:
Radzieckie gazociągi
Atak, który wyrządził największe szkody, jest stosunkowo mało znany. Został przeprowadzony w zamierzchłej przeszłości – w 1982 roku.
Związek Radziecki nie był w stanie opracować technologii pozwalających na funkcjonowanie nowoczesnego przemysłu. Ponieważ odpowiednimi rozwiązaniami nie dysponowali również sojusznicy ZSRR, sposobem na ich zdobycie pozostawała kradzież. Działania te zostały przewidziane przez wywiad Stanów Zjednoczonych.
Zobacz również: Cybersejf: kopią kryptowaluty na twoim komputerze i nawet o tym nie wiesz
Rosjanie potrzebowali m.in. oprogramowania sterującego gazociągami. Wyprzedzając działania radzieckiego wywiadu, Amerykanie zainfekowali aplikacje jednej z kanadyjskich firm, które zostały następnie skradzione i wykorzystane przez Związek Radziecki.
Obrońcy praw zwierząt uruchamiają stronę porno. Czy to ma sens?
W określonym czasie oprogramowanie spowodowało wadliwą pracę transsyberyjskich gazociągów, zmieniając prędkość pracy pomp oraz ciśnienie dopuszczane przez zawory bezpieczeństwa. Efektem tej pułapki była największa w dziejach eksplozja, niebędąca wynikiem działania broni atomowej, i zniszczenie części radzieckiej infrastruktury gazowej.
Związek Radziecki próbował zaprzeczać, że takie zdarzenie w ogóle miało miejsce. Eksplozje zostały jednak zarejestrowane przez amerykańskie satelity szpiegowskie, a NORAD początkowo zidentyfikował je jako wystrzelenie przez ZSRR rakiet z terenów, na których wywiad nie przewidywał żadnych instalacji rakietowych.
Skuteczne użycie bomby logicznej podczas zimnej wojny zostało oficjalnie potwierdzone dopiero w 2004 roku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze