Gadżetowe rozwiązanie problemu porwań w Meksyku?

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by archer10 (Dennis)

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by archer10 (Dennis)

Życie w Meksyku to niestety nie tylko pikantne jedzenie popijane drinkami z tequilą. W ciągu ostatnich pięciu lat ilość porwań w Meksyku wzrosła aż o 317%. Według niektórych źródeł aż w 20% porwań zamieszani są oficerowie policji i żołnierze. Nic dziwnego, że obywatele żyją w strachu. Jak sobie z nim radzą?

Niezwykle realistyczny hologram pomoże pasażerom na lotnisku [wideo]

W Meksyku panuje prawdziwy boom na wszczepiane pod skórę chipy RFID. Niewielki sprzęt wszczepia się w ciało między łokciem a ramieniem. Przyjemność wyceniana jest na 2 tysiące dolarów. Do ceny chipu trzeba jednak doliczyć jeszcze opłatę abonamentową — 2 tysiące dolarów rocznie. Na wszczepienie układów zdecydowało się podobno już ponad 10 tysięcy osób.

RFID (fot. popsci.com)

Urządzenia pozwalają na zlokalizowanie porwanej osoby za pośrednictwem sygnału GPS. Xega, jeden z najpopularniejszych producentów chipów w Meksyku, chwali się, że w ciągu ostatnich 2 lat popyt na jej usługi wzrósł o około 40%. W ciągu ostatnich 10 lat udało się zlokalizować jedynie 178 osób. Jak widać, rozwiązanie nie jest zbyt skuteczne. Meksyk pogrążył się w głupocie?

Według Marka Cornera, z którym rozmawiali dziennikarze "Washington Post", wszczepianie sobie układów RFID jest całkowicie bez sensu. Urządzenia są zbyt słabe, by osoby dało się odnajdywać w każdych warunkach. Nie wiadomo również, na ile wystarczają ich baterie. Co więcej — sprytni porywacze mogą je przecież bez trudu wyciągnąć z ciała ofiary.

Opatrunek uciskowy to przeżytek! Zobacz, jak U.S. Army ratuje rannych

Zastraszeni obywatele starają się chronić swoje zdrowie i życie. Może złudzenie bezpieczeństwa jest im po prostu potrzebne?

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Asus Transformer

Źródło: popsci

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Sprzątanie nigdy nie było tak przyjemne. Szczególnie, gdy wyręcza nas w tym robot