8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Ten artykuł ma 8 stron:

Vanguard

Vanguard

Długość: 246 metrów
Wyporność: 48,5 tys. ton
Uzbrojenie: 8 dział kal. 381 mm
Załoga: 1500

Vangaurd to okręt pełen sprzeczności. Decyzję o jego budowie podjęto w Wielkiej Brytanii jeszcze przed drugą wojną światową (ostatecznie zamówienie złożono dopiero w 1941 roku), a okręt został zaprojektowany jako szybki pancernik, którego przeciwnikiem miała być japońska flota na Pacyfiku.

Realia drugiej wojny szybko zweryfikowały pierwotne założenia. Budowa Vangauarda początkowo postępowała bardzo szybko, ale z czasem przestała być priorytetem. Co ciekawe, ten nowoczesny i największy z brytyjskich pancerników miał dostać uzbrojenie przechowywane w magazynach od ponad 20 lat: 4 stare dwudziałowe wieże, ściągnięte przed laty z okrętów, które przebudowano na lotniskowce.

Największy z brytyjskich pancerników, uzbrojony w stare działa, a zarazem na wskroś nowoczesny, uwzględniający doświadczenia zdobyte w czasie drugiej wojny - taki był Vanguard, gdy w 1946 roku wchodził do służby. Z listy floty skreślono go w 1959 roku.

Vanguard

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Najnowocześniejsze czołgi świata Stare stacje nasłuchowe. Gdy nie było radarów, samoloty wykrywano słuchem Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Jak bardzo zacofana była we wrześniu 1939 roku polska armia? Pierwszy nowoczesny śmigłowiec. Igor Sikorski za sterami VS 300 Broń biologiczna, która istniała naprawdę. Fakty kontra „Inferno” Dana Browna THeMIS: bojowy bezzałogowiec z karabinem maszynowym. Armia robotów w służbie Estonii Siły zbrojne Indii. To czwarta potęga militarna świata Donald Trump w Polsce. Poznajcie Air Force One -"latający Biały Dom" prezydenta USA Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową

Popularne w tym tygodniu:

Najnowocześniejsze czołgi świata Kuźnia Raciborska. Wybuch bomby i śmierć saperów. Dlaczego niewybuchy są niebezpieczne? Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji