8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Ten artykuł ma 8 stron:

Richelieu

Richelieu

Długość: 248 metrów
Wyporność: 47,5 tys. ton
Uzbrojenie: 8 dział kal. 380 mm
Załoga: 1600

Największe okręty francuskiej floty — pancerniki typu Richelieu — wyróżniały się nietypowym rozmieszczeniem uzbrojenia. W większości wielkich okrętów tamtych lat artyleria znajdowała się w wieżach ulokowanych na dziobie i rufie okrętu, Francuzi natomiast postanowili zerwać z tym schematem, umieszczając całość artylerii w dwóch 4-działowych wieżach na dziobie (rozwiązanie to przetestowano we wcześniejszych pancernikach typu Dunkerque).

Miało to swoje dobre strony: ze względu na zgrupowanie najcięższych dział w jednym miejscu zmniejszała się powierzchnia, którą należało chronić najgrubszym pancerzem. Z drugiej strony był to ryzykowny zabieg, wzrastało bowiem zagrożenie, że jedno celne trafienie może wyeliminować z akcji całość ciężkiego uzbrojenia, które na domiar złego było bezużyteczne podczas ucieczki.

Jedynym okrętem tej klasy, który został ukończony w czasie II wojny, był Richelieu. Jego wojenne losy są przykładem pecha — większość wojny okręt spędził unieruchomiony w porcie w Dakarze, gdzie mógł jedynie próbować odpierać przeprowadzane wielokrotnie ataki okrętów i lotnictwa. Mimo uszkodzeń przetrwał, został wyremontowany i wziął udział m.in. w operacjach na Pacyfiku czy w walkach o Kanał Sueski w 1956 roku.

Drugi z okrętów tej klasy, Jean Bart, został ukończony już po zakończeniu działań wojennych.

Richelieu (Jean Bart)

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Popularne w tym tygodniu:

F-35 dla Polski. To najnowocześniejszy samolot wojskowy świata