8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Ten artykuł ma 8 stron:

Richelieu

Richelieu

Długość: 248 metrów
Wyporność: 47,5 tys. ton
Uzbrojenie: 8 dział kal. 380 mm
Załoga: 1600

Największe okręty francuskiej floty — pancerniki typu Richelieu — wyróżniały się nietypowym rozmieszczeniem uzbrojenia. W większości wielkich okrętów tamtych lat artyleria znajdowała się w wieżach ulokowanych na dziobie i rufie okrętu, Francuzi natomiast postanowili zerwać z tym schematem, umieszczając całość artylerii w dwóch 4-działowych wieżach na dziobie (rozwiązanie to przetestowano we wcześniejszych pancernikach typu Dunkerque).

Miało to swoje dobre strony: ze względu na zgrupowanie najcięższych dział w jednym miejscu zmniejszała się powierzchnia, którą należało chronić najgrubszym pancerzem. Z drugiej strony był to ryzykowny zabieg, wzrastało bowiem zagrożenie, że jedno celne trafienie może wyeliminować z akcji całość ciężkiego uzbrojenia, które na domiar złego było bezużyteczne podczas ucieczki.

Jedynym okrętem tej klasy, który został ukończony w czasie II wojny, był Richelieu. Jego wojenne losy są przykładem pecha — większość wojny okręt spędził unieruchomiony w porcie w Dakarze, gdzie mógł jedynie próbować odpierać przeprowadzane wielokrotnie ataki okrętów i lotnictwa. Mimo uszkodzeń przetrwał, został wyremontowany i wziął udział m.in. w operacjach na Pacyfiku czy w walkach o Kanał Sueski w 1956 roku.

Drugi z okrętów tej klasy, Jean Bart, został ukończony już po zakończeniu działań wojennych.

Richelieu (Jean Bart)

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Najnowocześniejsze czołgi świata Stare stacje nasłuchowe. Gdy nie było radarów, samoloty wykrywano słuchem Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Jak bardzo zacofana była we wrześniu 1939 roku polska armia? Pierwszy nowoczesny śmigłowiec. Igor Sikorski za sterami VS 300 Broń biologiczna, która istniała naprawdę. Fakty kontra „Inferno” Dana Browna THeMIS: bojowy bezzałogowiec z karabinem maszynowym. Armia robotów w służbie Estonii Siły zbrojne Indii. To czwarta potęga militarna świata Donald Trump w Polsce. Poznajcie Air Force One -"latający Biały Dom" prezydenta USA Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową

Popularne w tym tygodniu:

Najnowocześniejsze czołgi świata Kuźnia Raciborska. Wybuch bomby i śmierć saperów. Dlaczego niewybuchy są niebezpieczne? Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji Ekranoplan uderzeniowy Łuń. Zabójca amerykańskich lotniskowców