8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Ten artykuł ma 8 stron:

Vittorio Veneto

Vittorio Veneto

Długość: 230 metrów
Wyporność: 45,7 tys. ton
Uzbrojenie: 9 dział kal. 381 mm
Załoga: 1860

Włoskie pancerniki w przeciwieństwie do jednostek tej klasy z innych krajów od początku projektowano jako okręty przeznaczone do działania w basenie Morza Śródziemnego. Wynikiem takich założeń był ich niewielki zasięg, sięgający zaledwie 4 tys. mil morskich. Był to wynik 2–4 razy gorszy niż w przypadku okrętów innych państw.

Niewielki zasięg okręty typu Vittorio Veneto (nazywane również typem Littorio) nadrabiały innymi zaletami : wyróżniały się zasięgiem artylerii głównej. Włoskie działa, mimo takiego samego kalibru jak stosowany przez Brytyjczyków (381 mm) czy Niemców (380 mm), miały donośność niemal o jedną trzecią większą i pozwalały na ostrzał celów odległych o ponad 42 kilometry!

Włoskie okręty nie odniosły większych sukcesów. Pierwszy z nich, Vittorio Veneto, po kilku potyczkach i odniesieniu poważnych uszkodzeń poddał się Anglikom w 1943 roku. Kolejny, Littorio, przemianowany następnie na Italia, brał udział w atakowaniu brytyjskich konwojów. Gdy w 1943 roku razem z Vittorio Veneto i okrętem Roma płynął na Maltę z zamiarem poddania się, został zaatakowany i poważnie uszkodzony przez Niemców.

Mimo uszkodzeń miał więcej szczęścia od bliźniaczego okrętu Roma, który podczas tego samego rejsu został przez Niemców zatopiony za pomocą nowatorskiej w tamtych czasach broni, czyli bomb kierowanych radiowo, Fritz X.

Vittorio Veneto

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Popularne w tym tygodniu:

F-35 dla Polski. To najnowocześniejszy samolot wojskowy świata Wojsko Izraela. Sprzęt, który latami był tajemnicą