8 kolosów. Najpotężniejsze pancerniki, jakie kiedykolwiek pływały po morzach

Ten artykuł ma 8 stron:

Vittorio Veneto

Vittorio Veneto

Długość: 230 metrów
Wyporność: 45,7 tys. ton
Uzbrojenie: 9 dział kal. 381 mm
Załoga: 1860

Włoskie pancerniki w przeciwieństwie do jednostek tej klasy z innych krajów od początku projektowano jako okręty przeznaczone do działania w basenie Morza Śródziemnego. Wynikiem takich założeń był ich niewielki zasięg, sięgający zaledwie 4 tys. mil morskich. Był to wynik 2–4 razy gorszy niż w przypadku okrętów innych państw.

Niewielki zasięg okręty typu Vittorio Veneto (nazywane również typem Littorio) nadrabiały innymi zaletami : wyróżniały się zasięgiem artylerii głównej. Włoskie działa, mimo takiego samego kalibru jak stosowany przez Brytyjczyków (381 mm) czy Niemców (380 mm), miały donośność niemal o jedną trzecią większą i pozwalały na ostrzał celów odległych o ponad 42 kilometry!

Włoskie okręty nie odniosły większych sukcesów. Pierwszy z nich, Vittorio Veneto, po kilku potyczkach i odniesieniu poważnych uszkodzeń poddał się Anglikom w 1943 roku. Kolejny, Littorio, przemianowany następnie na Italia, brał udział w atakowaniu brytyjskich konwojów. Gdy w 1943 roku razem z Vittorio Veneto i okrętem Roma płynął na Maltę z zamiarem poddania się, został zaatakowany i poważnie uszkodzony przez Niemców.

Mimo uszkodzeń miał więcej szczęścia od bliźniaczego okrętu Roma, który podczas tego samego rejsu został przez Niemców zatopiony za pomocą nowatorskiej w tamtych czasach broni, czyli bomb kierowanych radiowo, Fritz X.

Vittorio Veneto

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Militaria:

Najnowocześniejsze czołgi świata Stare stacje nasłuchowe. Gdy nie było radarów, samoloty wykrywano słuchem Sceny walki w "Potopie" to prawdziwy majstersztyk. Ekspert wychwala je pod niebiosa USS Zumwalt bezbronny. Jego uzbrojenie zbyt drogie, by można było go używać DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu Jak bardzo zacofana była we wrześniu 1939 roku polska armia? Pierwszy nowoczesny śmigłowiec. Igor Sikorski za sterami VS 300 Broń biologiczna, która istniała naprawdę. Fakty kontra „Inferno” Dana Browna THeMIS: bojowy bezzałogowiec z karabinem maszynowym. Armia robotów w służbie Estonii Siły zbrojne Indii. To czwarta potęga militarna świata Donald Trump w Polsce. Poznajcie Air Force One -"latający Biały Dom" prezydenta USA Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową

Popularne w tym tygodniu:

Najnowocześniejsze czołgi świata Kuźnia Raciborska. Wybuch bomby i śmierć saperów. Dlaczego niewybuchy są niebezpieczne? Najnowocześniejsze samoloty wojskowe świata: niesamowite myśliwce 5. generacji