Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała

Dzieło Billa Gatesa, choć nie zajęło swojemu twórcy wiele czasu, może szczycić się mianem pierwszej gry przeznaczonej dla komputerów IBM PC. Gates napisał ją z pomocą swojego pracownika, Neila Konzena.

Aplikacja Donkey.BAS pozwalała na przejażdżkę samochodem. Zadaniem kierowcy było unikanie pojawiających się na drodze osłów.

Gra, traktowana jako program demonstracyjny, umieszczona była na dyskietce z językiem BASIC, który IBM dołączał do każdego sprzedawanego PC.

Aplikacja okazała się wyjątkowo długowieczna – była dołączana do BASIC-a przez niemal 10 lat! Dopiero w 1991 roku została zastąpiona przez inne gry – Nibbles i Gorillas.

Adventure - screen z gry (Fot. MobyGames.org)

Pierwsza komercyjna gra dla na platformę IBM PC również została napisana przez Microsoft i nosiła tytuł Adventure. Była to gra tekstowa, bazująca na podobnej aplikacji napisanej dla systemów mainframe – wydajnych komputerów stosowanych do przetwarzania dużej ilości danych.

Zobacz również: Electrolux PUREi9: co kryje się w pudełku?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem!