Co płynie we krwi amerykańskich pilotów F-22?

Wbrew pozorom nie jest to bezzasadne pytanie, bo — jak się okazuje — we krwi pilotów latających na Raptorach znaleziono kilka substancji, których nie powinno tam być i których nie podali sobie sami. Kiedy przebadano żołnierzy, sprawiających wrażenie pijanych, odkryto, że to nie alkohol odpowiada za ich dziwne zachowanie.

Pierwszy F-35 Lightning II gotowy do akcji! [galeria]

Po przebadaniu pilotów latających na myśliwcach F-22 Raptor okazało się, że w ich krwi znajdują się: ciecz niezamarzająca, spaliny oraz propan. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób dostały się do krwiobiegu i na razie specjaliści z Amerykańskich Sił Powietrznych rozkładają ręce.

To nie pierwszy przypadek, kiedy pilotowanie F-22 wiąże się ze zmianami w organizmie. W maju tego roku wszystkie samoloty dostały zakaz wznoszenia się, ponieważ system dostarczający tlen pilotom powodował u nich objawy choroby dekompresyjnej oraz hipoksji.

Jeden z byłych pilotów F-22 miał powiedzieć:

Wiele nieciekawych rzeczy zostaje wpompowanych do krwi pilotów przez to, że oddychają przez OBOGS [On-Board Oxygen Generation System — pokładowy system dostarczania tlenu]. To fakt. Jak bardzo są one szkodliwe, ile dokładnie ich jest i jak długo są podawane — na te pytania na razie nie ma konkretnej odpowiedzi.


Na sankach za odrzutowcem [wideo]

Oczywiście chyba każdy zdaje sobie sprawę, że pilotowanie naddźwiękowych myśliwców jest niebezpieczne i bardzo wymagające, jednak to niedopuszczalne, żeby systemy pokładowe zagrażały bezpieczeństwu pilota. Te problemy z pewnością nie pomogą armii amerykańskiej, której wizerunek w ostatnich latach nieco ucierpiał.

Źródło: geekosystem.com

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?