10 najpiękniejszych miniaturowych dzieł sztuki

10 najpiękniejszych miniaturowych dzieł sztuki

10 najpiękniejszych miniaturowych dzieł sztuki
Mariusz Kamiński
20.07.2011 20:32

Miniaturyzacja w sztuce to popis nie tylko talentu, ale i kunsztu oraz cierpliwości. Tylko najwięksi lub najbardziej szaleni artyści mogą sobie pozwolić na miesiące ślęczenia z lupą w ręku i powtarzaniu sobie, że rozmiar to nie wszystko. Efekty ich pracy to prawdziwa uczta dla oka.

Malunki na chipach

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_microchip1)

Yuri Zupancic z Kansas dostrzegł to, co dostrzegło pewnie wielu z was podczas oglądania tego malutkiego malunku - chipy wyglądają jak miniaturowe płótna malarskie. Yuri, który maluje także dzieła o normalnych rozmiarach stwierdził, że gotowa forma o tak dużej różnorodności nie może pozostać nie wykorzystana. Warto wspomnieć, że Yuri posiada własną fundację, która wspiera młodych, zdolnych artystów. Takich jak on sam.

Miejskie dioramy

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_folliesburlesk_front_gs1)

Widniejąca na zdjęciu diorama, czyli makieta miejsca, to Follies Burlesk z 1987 roku. Niezwykły detal i 100% wierność odwzorowania to cechy charakterystyczne dzieł Alana Wolfsona. Większość osób patrzących na to zdjęcie jest pewna, że patrzy na realne miejsce. Samo to jest dowodem na niebywały talent tego artysty. Więcej jego niesamowitych dzieł możecie znaleźć na jego własnej stronie.

Światy równoległe

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550jilee1)

Ji Lee to nowojorski artysta, który wykorzystał formę dioramy do stworzenia bardzo interesującego projektu o nazwie „Światy równoległe”. Polega to na przyklejaniu dioram do sufitu pokoju bądź sali w galerii. Oczywiście diorama samej galerii także się tam znalazła! W ten sposób nad głową zwiedzającego tworzy się ów świat równoległy, w zupełnie innej skali. A mówią, że sztuka współczesna nie ma sensu…

Domek dla lalek prosto z Kuby

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_kahlodollhouse1)

Kiedyś niezwykle popularne i cenione, dziś zepchnięte do lamusa historii – domki dla lalek. Widoczny na zdjęciu został wykonany przez Elsę Mora i jest hołdem oddanym słynnej malarce Fridzie Kahlo. Najbardziej niesamowitym elementem dzieła są miniaturowe reprodukcje obrazów słynnej artystki. Więcej domków dla lalek autorstwa Elsy znajdziecie tutaj.

Miniaturowa broń

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_lefaivren21)

Nie tylko miniaturowa, ale i działająca! Francuski inżynier i rzemieślnik Michel Lefaivre tworzy miniaturowe repliki znanych broni, które są równie zabójcze, co ich pierwowzory. Emerytowany już artysta połączył fascynację bronią ze swoim hobby i stworzył między innymi widocznego na zdjęciu Lugera z 1916 roku, który strzela nabojami Kolibri 2,7 mm.

Świat w buteleczce

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_tinybottle12)

Tworzenie modeli w butelkach to bardzo chlubny dział modelarstwa, przeznaczony tyko dla tych najzdolniejszych. Oczywiście musiał znaleźć się ktoś, kto zacznie tworzyć nie w butelkach, ale w buteleczkach i butelczynach. Akinobu Izumi to człowiek, który za pomocą przede wszystkim papieru tworzy mikroskopijne dioramy w buteleczkach i fiolkach. Widoczni na zdjęciu futboliści mają 3 milimetry wysokości!

Rozróba w słoiku po dżemie

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_greenpeace_new_master1)

Jimmy Cauty to muzyk i artysta multimedialny, który złapał bakcyla modelarstwa. Jego „rozróba w słoiku po dżemie” to dzieło, które znalazło sobie miejsce w londyńskiej galerii L-13. Widoczna na zdjęciu rozróba została rozkręcona przez Greenpeace na jednej z platform wiertniczych. Więcej informacji o artyście znajdziecie w jakże przydatnej Wikipedii.

Najmniejsza na świecie poczta

Leafcutter Designs to niewielka, jednoosobowa manufaktura, która wytwarza najmniejszą na świecie pocztę. Artystka Lea Redmond bierze od nas treść, a następnie pisze bardzo malutki list na bardzo malutkiej papeterii i wkłada do bardzo malutkiej koperty. My płacimy już nie tak malutkie pieniądze i mamy wspaniały prezent dla bliskiej osoby.

Najmniejsze akwarium na świecie

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_aquarium1)

Ten niezwykły zbiornik słodkowodny gościł już na naszych łamach, a więc przypomnę tylko najważniejsze fakty. Anatoly Konenko to artysta znany przede wszystkim z miniaturowych książek. Nie tak dawno ukazał światu najnowszą kreację, czyli rybkę Danio i dwie łyżeczki wody. Tak powstałe akwarium to nie wszystko – w środku znajduje się także miniaturowa pompa!

Miejsce zbrodni

Obraz
© [źródło](http://gadzetomania.pl/2011/07/20/10najpiekniejszychminiaturowychdzielsztuki/550_murderscene1)

Nie jest to jakaś tam sobie diorama miejsca zbrodni. Została wykonana przez specjalistkę kryminolog Frances Glessner Lee. Dioramy były wykorzystywane przez detektywów do odtworzenia prawdziwych miejsc zbrodni i służyły społeczeństwu z dużym powodzeniem przez ponad dekadę. Tutaj znajdziecie więcej owoców jej policyjnej pracy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)