Naukowcy z Drezna wytworzyli najsilniejsze pole magnetyczne na ziemi
MACIEK KUREK • dawno temu
Tesla to nazwisko genialnego wynalazcy oraz jednostka indukcji magnetycznej. Dźwig, który widzicie na zdjęciu, ma ok. 1T. Mało? W porównaniu z osiągnięciem niemieckich naukowców – tak!
Na Gadżetomanii pisaliśmy już szalonych naukowcach i ich projektach. Nieraz zajmowaliśmy się też niecodziennymi rekordami. Oto połączenie obu tych tematów.
Badacze z niemieckiego centrum Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf ustanowili rekord w bardzo nietypowej dziedzinie. Udało im się uzyskać najsilniejsze pole magnetyczne, jakie kiedykolwiek wytworzono na ziemi. Wynik, jaki osiągnęli, to 91,4 T (Tesli).
Naukowcy stworzyli program, który rozpoznaje pornografię „na ucho”
Czy to dużo? Magnesy, które wiszą na drzwiach Waszej lodówki, mają 0,05T. Elektromagnesy do podnoszenia samochodów używane na złomowiskach to „zaledwie” 1T (za to nadrabiają powierzchnią). Widzieliście eksperyment z żabą lewitującą w polu magnetycznym? Tamten magnes miał siłę 10T.
Zobacz również: Tesla stworzy smartfona?
Ojcem rekordu jest Sergei Zherlitsyn i jego zespół z Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych w Dreźnie. Naukowcy użyli cewki ważącej – bagatela - 200 kg. Co prawda tak silne pole magnetyczne udało się wytworzyć na bardzo krótki czas, ale dzięki temu Niemcy pobili rekord ustanowiony przez amerykańskich naukowców. Badacze z ośrodka w Los Alamos uzyskali wynik 89T.
Na koniec odpowiedź na pytanie – po co to wszystko? Wbrew pozorom nie chodzi o wyścig ambicji naukowców z różnych ośrodków. Silne pola magnetyczne są stosowane do badań w inżynierii materiałowej.
Źródło: Geekosystem
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze