Soczewki kontaktowe - czy pracodawca je zrefunduje?

Kiedy pracodawca sfinansuje soczewki kontaktowe?

Kiedy pracodawca sfinansuje soczewki kontaktowe?

Większość osób z wadą wzroku wie dobrze, że istnieją przepisy umożliwiające uzyskanie od pracodawcy refundacji przynajmniej części kosztów związanych z zakupem okularów. W niektórych przypadkach jednak szef dorzuci nam się także do zakupu soczewek kontaktowych — znacznie wygodniejszych i często skuteczniej korygujących wadę.

Soczewki kontaktowe są dla wielu osób najbardziej naturalnym wyborem, kiedy chodzi o korekcję wzroku. Po ich założeniu funkcjonujemy w zasadzie dokładnie tak samo, jak gdybyśmy nie mieli w ogóle problemów z widzeniem. Nie przeszkadzają, nie zaparują, raczej ciężko je zgubić, pozwalają widzieć w każdym kierunku i pod każdym kątem tak samo dobrze. Latem można swobodnie nosić do nich przyciemniane szkła i dodatkowo chronić oczy przed rażącym słońcem — nie ma również problemu z założeniem np. okularów ochronnych, koniecznych w niektórych zawodach.

Niestety, polskie przepisy nie doceniają tych licznych zalet.

Soczewki kontaktowe nadal nie są traktowane jako równorzędne do okularów rozwiązanie problemu wad wzroku. Inaczej jest w niektórych krajach europejskich, gdzie już od pewnego czasu takiego rozróżnienia się nie stosuje i przepisy unijne wprost mówią o refundacji okularów lub soczewek.

Refundację na soczewki kontaktowe można jednak mimo to uzyskać. W opinii specjalisty wydanej po przeprowadzeniu badań okulistycznych musi być jednak zawarta informacja, że występującej wady wzroku nie pozwala na skuteczne skorygowanie jej za pomocą okularów.

Taka sytuacja może wystąpić na przykład przy dużej różnicy wady wzroku między jednym i drugim okiem czy przy dużym astygmatyzmie. Jeśli znajdzie się to w opinii lekarza, pracodawca ma obowiązek refundować nam soczewki kontaktowe — służyć nam one będą bowiem w tym samym celu, w jakim służyłyby okulary.

W jaki sposób finansowane są soczewki?

Okulary kupujemy raz — i służyć nam mogą dość długo. Inaczej jest z soczewkami, tutaj istnieje konieczność wymieniania ich po okresie wskazanym przez producenta, najczęściej po miesiącu. Refundacja powinna więc obejmować każdą wymianę, jednak aby procedurę ułatwić, określa się po prostu maksymalną kwotę, jaką pracodawca może przeznaczyć na finansowanie soczewek.

Zobacz również: Tomek Kreczmar - Zrzędzenia zrzędy: śpieszmy się kochać gry

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Nazistowska czekolada. Prawie jak jajko niespodzianka Wahadłowiec Buran. Rdzewiejące resztki radzieckiego programu promów kosmicznych Pierwsza gra na peceta powstała w ciągu jednej nocy. Napisał ją Bill Gates - zobacz, jak wyglądała 10 najdroższych samolotów i śmigłowców wojskowych świata Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym