Kury i Oculus Rift. Wirtualna rzeczywistość dla zwierząt?

Szkoda Wam biednych kurek, które zamknięte są w ciasnych boksach i nie mają dostępu do świeżej trawy? A co gdyby zapewnić im wolność, tyle że w wirtualnej rzeczywistości?

TheVerge

No dobra, psujemy niespodziankę od razu – to prowokacja. Pomysł o nazwie Second Livestock zakładał, że kury też będą miały dostęp do wirtualnej rzeczywistości. Wykorzysta się nawet bieżnię, dzięki czemu drób wyobrazi sobie, że naprawdę chodzi po pięknej polanie, razem z innymi kurkami.

A to wszystko będzie iluzją, bo drób nadal będzie znajdować się w malutkim, brzydkim kurniku

Pomysłodawca, Austin Stewart, chciał sprawdzić naszą reakcję. I chciał, żebyśmy dowiedzieli się czegoś o sobie. W końcu do tego prowadzi wirtualna rzeczywistość. Jesteśmy zamknięci w pokojach, jak kury w klatkach. I sami siebie oszukujemy.

No właśnie. Teoretycznie eksperyment miał pewnie sprawić, że załamię ręce nad losem człowieka. Daje się zamknąć w klatce, wchodzi do nieprawdziwego świata i się z tego cieszy.

Tylko wiecie co? Jakoś nie mogę.

Wiem, że już pojawiają się komentarze mocno krytykujące VR. Że Oculus Rift i cała wirtualna rzeczywistość doprowadzi do tego, że stracimy kontakt z rzeczywistością. Skoro gogle dają nam tyle możliwości, ze zmianą płci czy wkroczeniem w całości do „wirtuala” na czele, to po co żyć prawdziwym życiem.

W goglach jest przecież ciekawiej

Być może za dużo we mnie wiary w człowieka, ale nadal uważam, że zobaczenie prawdziwych zabytków i miejsc będzie ciekawsze. Oculus Rift może tylko zwiększyć apetyt, ale go nie wyeliminuje. Nie sprawi, że tak będzie wyglądała rozmowa podróżników:

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Samsung Galaxy TAB

— Wiesz, byłem w Rio de Janeiro.
— Tak, piękne miejsce, też tam byłem, tyle że w wirtualnej rzeczywistości

A może będzie inaczej, może to zmusi do działania?

A że dla niektórych będzie jedyną szansą na ciekawe podróże? No cóż, tym lepiej.

Dyskusje na temat wirtualnej rzeczywistości przypominają te związane z piractwem. „Gdyby nie internet, ludzie kupowaliby legalnie!”. I to samo mówią przeciwnicy VR: „gdyby nie Oculus Rift, ludzie chętniej wychodziliby na dwór!”.

Tyle że trudno to sprawdzić. Może tak, może nie. Wiem jedno: wirtualna rzeczywistość to wciąż namiastka prawdziwej. Pamiętajmy jednak, że namiastka to wciąż więcej niż nic.

I daleko nam do kur. To my sami wybieramy, którą rzeczywistość wolimy. I nie jest powiedziane, że jedna zastąpi drugą.

Podziel się:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Chcesz drukować tanio? Weź udział w konkursie - do wygrania 25 drukarek HP! Razer Adaro Wireless – wygoda, mobilność i jakość, które uzależniają [test] 10 centymetrów desktopa - co potrafi mini-PC wielkości myszki, czyli Intel NUC Ziemia to za mało – już zaśmiecamy Księżyc! Nawet bez człowieka można stworzyć wysypisko Koniec rwania obrazu w grach i niższe rachunki za prąd - nowy standard w monitorach! DuckDuckGo - warto się zainteresować? NSA podsłuchiwała nawet 3 mln rozmów Polaków dziennie. A polski rząd... pomagał?! Wejdziemy do wirtualnej rzeczywistości – to już możliwe! Oculus Rift zapowiada się coraz ciekawiej Bike Intermodal. Lekki składak nowej generacji George R.R. Martin pisze "Grę o tron" na komputerze z DOS-em. I ma to sens! Dropcam Tabs. Nie wejdziesz, on pilnuje! Po co nam jetpacki, skoro są latające skutery? Aero-X spełni marzenia o lataniu Ekspert pod ręką - mobilna aplikacja podpowie, co dzieje się z naszym zdrowiem Telefon z Androidem zamiast laptopa, konsoli i telewizora? Da się zrobić! Quitbit - zapalniczka, która pomoże rzucić palenie Xbox One tanieje, będzie sprzedawany bez Kinecta. Microsoft uśmierca kontroler ruchu? Fascynująca technologia: ten robot złapie wszystko, co rzucisz. Nawet rakietę tenisową! Właśnie po to jest Facebook! Kobieta odnalazła w 15 minut swoją matkę Birdly - realistyczny symulator drapieżnego ptaka. Po to powstał Oculus Rift! „Powstanie Warszawskie” niemalże na żywo. Wstrząsające arcydzieło to wielki triumf technologii Lightbox – przyszłość efektów specjalnych według Cuaróna