Wsparcie z powietrza! Drony w służbie... motoryzacji!

Firma Renault chce wyprodukować samochód, który będzie wyposażony w drona.

Renault Kwid wygląda… dziwacznie. Nie można oprzeć się wrażeniu, że twórcy tego samochodu spędzili wiele czasu na oglądaniu filmów science fiction.

Przytulne gniazdko

I przyrody. Inspiracją do opracowania wnętrza było ptasie gniazdko. Twórcy chcą, by pasażerowie czuli się jak w „przytulnym kokonie”.

Ja jednak ma nieco inną teorię: pasażerowie mają czuć się jak właściciele jakiegoś bojowego pojazdu.

Samochody naszpikowane technologią już nas dziwią. Auta wyczuwają niebezpieczeństwo na drodze, potrafią same parkować, a niebawem mogą zadecydować o naszym życiu.

Wsparcie z powietrza

Renault Kwid wnosi jeszcze jedną technologiczną nowinkę: drony na pokładzie. Każdy pojazd ma mieć latającego asystenta, którym pasażerowie będą sterować za pomocą deski rozdzielczej. Czyli w przypadku Renault Kwid pokładowym tabletem – tak nazywają to autorzy modelu koncepcyjnego.

Dron ma wystawać z tyłu pojazdu. Ale do czego będzie kierowcom potrzebny? Choćby do tego, żeby cykać fotki z powietrza. Ważniejsze jest jednak bezpieczeństwo: dron może lecieć przed samochodem i obserwować to, co się przed nim dzieje.

Zobacz również: Pierwsze wrażenia: Galaxy Gear

W przypadku nieznanej trasy to duże ułatwienie, znacznie bardziej precyzyjne niż GPS. W mieście dron może też penetrować uliczki, sprawdzając, czy nie ma korków. Albo szukać miejsca do zaparkowania.

Widzę jeszcze jedno, bardzo ważne zastosowanie. Karambole. Pamiętacie ostatni tragiczny wypadek w Polsce? Olbrzymia mgła, nikt nic nie widział. Wyobraźmy sobie, że drony są na przedzie i od razu na ekranie deski rozdzielczej pojawia się widok na zbliżające się niebezpieczeństwo. Można zareagować wcześniej.

Renault Kwid ma trafić do produkcji już w 2016 roku. Tylko czy wraz z dronem? Oby, bo to naprawdę świetny pomysł. Dlatego mam mały apel: Renault, daj sobie spokój z futurystycznym wyglądem, ale drona zostaw!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Tado – ochłodzi w upalne dni. Pora na inteligentną... klimatyzację! Chcesz drukować tanio? Weź udział w konkursie - do wygrania 25 drukarek HP! Niwa. Inteligentny ogród kontrolowany za pomocą smartfona Barobot. Domowy barman prosto z Polski! HAARP przestaje istnieć. Iluminaci i reptilianie już go nie potrzebują? Triumf technologii: sparaliżowany kierowca pojedzie w wyścigu Indy 500 Specjalnie dla Gadżetomanii: Coraz doskonalsze maszyny kroczące ze Stajni "Tron" The Bean. Tak wygląda następca myszki? Internet nie zapomina niczego. Prawo do bycia zapomnianym to bzdura Everpurse Mini. Torebka, która naładuje iPhone'a Skylock - inteligentna blokada rowerowa, która ostrzeże przed złodziejem Facebook już nie przyciągnie młodzieży. Czemu? Bo myśli jak staruszek Kupisz autonomiczny samochód? Uważaj, twój robot będzie chciał cię zabić! Szyfrowanie komunikatora Razer Adaro Wireless – wygoda, mobilność i jakość, które uzależniają [test] Kury i Oculus Rift. Wirtualna rzeczywistość dla zwierząt? 10 centymetrów desktopa - co potrafi mini-PC wielkości myszki, czyli Intel NUC Ziemia to za mało – już zaśmiecamy Księżyc! Nawet bez człowieka można stworzyć wysypisko Koniec rwania obrazu w grach i niższe rachunki za prąd - nowy standard w monitorach! DuckDuckGo - warto się zainteresować? NSA podsłuchiwała nawet 3 mln rozmów Polaków dziennie. A polski rząd... pomagał?!